Najsłynniejszy orszak Trzech Króli we Florencji

Orszak Trzech Króli - Cappella dei Magi

Na pierwszym piętrze pałacu Medyceuszy we Florencji (Palazzo Medici Riccardi) znajduje się słynna Cappella dei Magi z freskami wykonanymi około 1460 roku przez Benozza Gozzolego. Tematem fresków jest poruszający się serpentynami pochód Trzech Króli wraz z towarzyszącą im świtą. W pochodzie zostali uwiecznieni członkowie rodu Medyceuszy oraz inne znane postacie historyczne, które uczestniczyły w soborze we Florencji. Nie zabrakło też samego autora fresku.

Pałac Medyceuszy - Florencja
Pałac Medyceuszy – Florencja

Baltazar – Wawrzyniec Wspaniały?

Na wschodniej ścianie kaplicy widzimy orszak króla Baltazara. Z powodu nawiązujących do herbu rodu Medici kul przy uździe konia, na którym siedzi najmłodszy król, rozpoznawano w nim Wawrzyńca Wspaniałego (Lorenza de’Medici). Podczas powstawania fresków miał on 10 lub 11 lat, ale upatrywano w nim (słusznie) przyszłego zwierzchnika rodziny i całej Florencji.

Benozzo Gozzoli, Orszak Króla Baltazara (wschodnia ściana Cappella dei Magi)
Benozzo Gozzoli, Orszak Króla Baltazara (wschodnia ściana Cappella dei Magi)

Za najmłodszym królem jedzie Kosma, senior rodu na białym koniu,
a brat Kosmy – Wawrzyniec (w stożkowym czerwonym nakryciu głowy) – podąża na mule. Przed Kosmą idzie jego syn Piotr Medyceusz, zwany również Podagrykiem (ojciec Wawrzyńca Wspaniałego), przedstawiony bez nakrycia głowy. Obok Kosmy idzie też czarnoskóry łucznik (może to symbol tego, że król ten przybył z Afryki?). W środku stłoczonej grupy postaci zdążających do Betlejem Benozzo umieścił swój autoportret z sygnaturą na czerwonej czapce „Opus Benotii”.

Benozzo Gozzoli: Orszak króla Baltazara (fragment, Wawrzyniec Wspaniały (?))
Wawrzyniec Wspaniały (?)

Melchior – patriarcha Józef z Konstantynopola?

Najstarszym z magów (króli) był Melchior, który przedstawiony jest na zachodniej ścianie kaplicy. To stary król z imponująca siwą brodą z lewej strony malowidła. Można w nim rozpoznać patriarchę Józefa II z Konstantynopola, przywódcę kościoła wschodniego, który brał udział w soborze w roku 1439. (Patriarcha zmarł w trakcie soboru zjednoczeniowego i został pochowany we Florencji).

Benozzo Gozzoli: Orszak króla Melchiora (zachodnia ściana kaplicy)
Benozzo Gozzoli: Orszak króla Melchiora (zachodnia ściana kaplicy)

W centrum fresku znajduje się młodzieniec w błękitnej szacie i czapce, w którym doszukiwano się młodszego brata Lorenza – Giuliana. Zauważmy liczne zwierzęta, jakie Gozzoli umieścił w tej części malowidła (kaczkę, ptaka drapieżnego, który właśnie upolował zająca, sarnę umykającą przed psem myśliwskim oraz trzymanego przez służącego geparda (?)).

Kacper, czyli cesarz w orszaku króli

Jako trzeci z króli – Kacper – został przedstawiony kolejny z ważnych uczestników soboru – cesarz Jan VIII Paleolog.

Benozzo Gozzoli: Orszak króla Kacpra (Cappella dei Magi)
Benozzo Gozzoli: Orszak króla Kacpra (Cappella dei Magi)

Wspaniale udekorowana Cappella dei Magi stała się prywatną kaplicą Medyceuszy, do której nie mieli dostępu zwykli obywatele. Mogli ją odwiedzać posłowie zagranicznych rodów panujących i inni znamienici goście – polityczni i handlowi partnerzy Medyceuszy.

Po latach każdy turysta może obejrzeć imponujące dzieło Benozza Gozzoli’ego. (Oglądając freski, turysta rzadko kiedy zwróci uwagę na Adorację Dzieciątka znajdująca się w części ołtarzowej kaplicy).

Comments

  1. Asia przewodnik we Florencji

    Czarna postac obok Kosmy to jego pozamalzenski syn z niewolnica-mulatka. Syn zostal przez niego potem uznany i skierowany na kariere koscielna

    1. To ciekawa informacja. Gdzie mógłbym dowiedzieć się/poczytać więcej na ten temat?

    2. Oprowadza Pani również osoby indywidualne po Florencji (nie tylko grupy)? Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *