Buon Natale!

Gentile da Fabriano, Florencja, Galeria Uffizi.

Podróżując po Italii wciąż spotykam dzieła, na których artyści przedstawiają Boże Narodzenie i spotykam je, niezależnie od tego, czy jestem w Rzymie, Brescii, Florencji czy La Spezii.

Florencja

Gentile da Fabriano, Galeria Uffizi
Gentile da Fabriano, Galeria Uffizi

Patrząc na wybrane obrazy florenckie warto poszukać małp, jakie na obrazie przedstawiającym pokłon Trzech Króli, przedstawił Gentile da Fabriano.

Boże Narodzenie znajdujące się w pałacu Medyceuszy (wł. Palazzo Medici-Riccardi) przedstawione jest w sposób bardzo ciekawy i dość nietypowy – Maria z Dzieciątkiem znajdują się na łące pełnej kwiatów. Madonnie towarzyszą święci – Jan Chrzciciel (patron Florencji) i pogrążony w modlitwie Bernard – oraz pozostałe osoby Trójcy Świętej: Bóg Ojciec i Duch Święty. Jeśli się lepiej przyjrzeć, to zobaczymy złociste promienie płynące od Ducha Świętego w kierunku Jezusa.

Pałac Medyceuszy
Filippo Lippi, Adoracja ze św. Janem Chrzcicielem i św. Bernardem (replika), Pałac Medyceuszy

La Spezia

Museo Lia.  Buon Natale

Anonimo veneto sec. XVI/ XVII, Museo Lia

Brescia

Pinacoteca Tosio Martinengo

Lorenzo Lotto, Pinacoteca Tosio Martinengo

Po 9 latach prac remontowych ponownie otworzona została w Brescii
Pinacoteca Tosio Martinengo. W niej również znajdziemy obrazy przedstawiające Boże Narodzenie. Oba wybrane przeze mnie dzieła otwierają się na przestrzeń wokół szopy, wykorzystując okna. Na pierwszym obrazie, którego autorem jest Lorenzo Lotto panuje tłok – tłoczą się ludzie, aniołowie i zwierzęta. Na drugim, przy żłóbku czuwają tylko Józef z Maryją, a pasterze przyglądają się z zewnątrz. Fresk znajdujący się w kompleksie Santa Giulia lokalizuje narodziny Jezusa poza szopą. Zgodnie z wieloletnią tradycją (obecnie zmienioną) Maryji towarzyszy „Józef stary” (jak w dawnej wersji kolędy Dzisiaj w Betlejem, kiedy śpiewano:
Maryja Panna, Maryja Panna
Dzieciątko piastuje,
I Józef stary, i Józef stary
Ono pielęgnuje.
) i grupa aniołków. Pasterze, jeszcze niczego nie świadomi, znajdują się przy swoim stadzie, a anioł znajdujący się nad nimi ogłasza im dopiero wesołą nowinę.

Pinacoteca Tosio Martinengo.  Buon Natale

Giovanni Girolamo Savoldo, Pinacoteca Tosio Martinengo
Museo Santa Giulia
Museo Santa Giulia

Rzym

Bernardino di Mariotto, Galeria Colonna.  Buon Natale
Bernardino di Mariotto, Galeria Colonna

Ostatni wybrany przeze mnie obraz (Adoracja pasterzy – Adorazione dei pastori) został namalowany przez Bernardino di Mariotto dello Stagno i znajduje się Galerii Colonna w Rzymie. Ta stosunkowo mało znana prywatna galeria znajduje się w pałacu Colonna i otwiera się dla turystów tylko w soboty od 9.00 do 13.15 (ostatnie wejście). Ponownie widzimy „starego” Józefa i wyraźnie zainteresowane Dzieciątkiem zwierzęta. Z prawej strony obrazu znajduje się dwóch pasterzy, z tego jeden trzymający fujarkę posiada niezwykle bujne kręcone włosy. Z drugiej strony widzimy anioły śpieszące do żłobu. Idylliczną atmosferę psują pojawiający się ponad aniołami żołnierze – czyżby wysłannicy Heroda szykujący rzeź niewiniątek?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *