Lukka i jej tajemnicze światła

Lukka - procesja 14 września - Luminaria

Lukka od rana 13 września zmienia swoje oblicze tak, aby być gotowa na swoje największe święto, zwane Luminara di Santa Croce, i wieczorem zabłysnąć tysiącami świateł. Rozświetloną Lukkę możesz zobaczyć tylko tego dnia, więc nie zapomnij wcześniej zarezerwować hotelu – nie będziesz sam.

Krzątanina przed Luminarą

Kiedy chodzisz po Lukce, to zwykle podziwiasz jej zabytki: katedrę San Martino, kościoły San Frediano i San Michele, wspaniały plac Piazza dell’ Anfiteatro, muzeum miejskie w Palazzo Mansi albo wspaniałe mury obronne otaczające miasto. Może nie zwrócisz uwagi na dziwne kółka z drutu wokół okien lub nad bramami.

Nie spojrzysz na te kółka, chyba że jest 13 września i od rana po Lukce krążą ekipy pracowników wkładających w te kółka znicze. Muszą przygotować tysiące zniczy, a następnie je zapalić.

Lukka - Luminaria - przygotowania
Lukka - Luminaria - przygotowania
Lukka - Luminaria - przygotowania

Dodatkowo ekipy zakładające światełka wykręcają żarówki z elektrycznych lamp oświetleniowych.

Skąd ta krzątanina? To przygotowania do największej uroczystości w Lukce – procesji Luminara (Luminaria), zwanej też Festa del Volto Santo.

Volto Santo

Najcenniejszym obiektem w katedrze San Martino jest Volto Santo – drewniany krucyfiks uważany za prawdziwy wizerunek Chrystusa, wyrzeźbiony, według legendy, przez Nikodema (Nikodem to uczeń Chrystusa, który zdejmował go z krzyża). Krucyfiks trafił początkowo do jaskiń w Jerozolimie i został odnaleziony przez biskupa Gualfredo w VIII wieku po Chr.

Volto Santo. Lukka
3

Następnie przewieziono go do Italii. Wtedy rozpoczął się spór, gdzie umieścić rzeźbę. Postanowiono zdać się na wyroki opatrzności i włożono krucyfiks na wóz zaprzężony w woły. Zwierzęta zatrzymały się przed kościołem San Frediano w Lukce i tam też umieszczono krucyfiks. Jak się okazało w nocy krucyfiks zniknął i pojawił się w katedrze San Martino. Na pamiątkę tych wydarzeń, co roku 13 września odbywa się uroczysta procesja zmierzająca ze świecami i pochodniami z kościoła San Frediano do katedry.

Luminara di Santa Croce

Procesja trwa kilka godzin. W procesji uczestniczą dostojnicy kościelni, władze miasta i sąsiednich miejscowości, a także mieszkańcy Lukki (w tym emigranci z całego świata przyznający się do lukkańskich korzeni). Na czele procesji znajduje się wielka chorągiew z wizerunkiem Volto Santo.

Luminara di Santa Croce. Lukka
Chorągiew Volto Santo
Lukka - Luminara

I właśnie dlatego 13 września możesz zobaczyć rozświetloną Lukkę.

Lukka i jej tajemnicze światła
Lukka i jej tajemnicze światła
Lukka i jej tajemnicze światła

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *