Val d’Orcia 2019, czyli test fotoksiążki

Val d'Orcia 2019 - fotoksiążka test

Wracając z podróży do Włoch z tysiącem zdjęć zastanawiam się, jak je pokazać znajomym. Jednym z rozwiązań jest dobór najciekawszych i zebranie ich w formie fotoksiążki. Tak postanowiłem zrobić z moimi zdjęciami z Val d’Orcia, jakie wykonałem we wrześniu 2019 roku. Wybrałem fotoksiążkę firmy Saal, a poniżej dzielę się swoimi doświadczeniami z przeprowadzonego testu.

Pierwszy wybór

Zdecydowałem się na fotoksiążkę firmy Saal, która reklamuje się, że oferuje „produkty foto w jakości High-End”. Postanowiłem się przekonać.

Po wejściu na stronę firmy mamy do wyboru linię podstawową oraz Professional Line. Wybrałem tę drugą, z okładką ze szkła akrylowego połaczonego z eko-skórą.

Fotoksiążka Val d'Orcia

Do wyboru mamy też kilka formatów książki (wybrałem 30×21 cm) oraz różne rodzaje papieru fotograficznego (podstawowy wybór: błyszczący/matowy).

Przygotowanie zdjęć

Dostępna na stronie aplikacja pozwala na obróbkę zdjęć, posiada też wtyczki do programów Photoshop i InDesign, szablony z dokładnymi wymiarami.

Ja – przez przeoczenie – wybrałem metodę bez wtyczek i przygotowywałem zdjęcia w programie Photoshop Elements 2020. Obróbka około 100 zdjęć zajęła mi trzy dni. Aplikacja pozwala na dowolne umieszczanie zdjęć i podpisów albo korzystanie z gotowych szablonów. Zdecydowałem się na to drugie rozwiązanie.

Val d'Orcia - fotoksiążka, strona wewnętrzna

Co istotne, sposób oprawy pozwala na łączenie panoramiczne, co umożliwia rozmieszczenie zdjęcia na obu stronach bez utraty istotnych elementów w miejscu typowego zagięcia.

Fotoksiążka Val d'Orcia - łączenie panoramiczne stron

Druk i dostawa

Po zakończeniu przygotowania zdjęć i opisów wysłałem książkę w formie elektronicznej do produkcji. Co istotne, przed wysłaniem aplikacja sprawdza, czy nie ma braków i usterek. Sama wysyłka 58-stronicowej książki trwała około godziny przy łączu internetowym 100Mb/s.

Gotową książkę otrzymałem kurierem już w trzy dni po złożeniu zamówienia i przesłaniu plików.

Gotowa fotoksiążka Saal

Przesyłka była bardzo dobrze zabezpieczona przed uszkodzeniem. Okładka ze szkła akrylowego wygląda elegancko (moim zdaniem), a zastosowany papier fotograficzny jest bardzo gruby, więc 58 stron wygląda na znacznie więcej.

Val d'Orcia - 58-stronicowa fotoksiążka

Podsumowanie

Plusy ➕ :

 • Łatwa w obsłudze, prawie intuicyjna aplikacja do obróbki i układania zdjęć,
 • Duży wybór formatów i rodzajów papieru fotograficznego,
 • Możliwość korzystania z szablonów do układania zdjęć na stronach,
 • Elegancka (i wyglądająca na trwałą) oprawa ze szkła akrylowego łaczonego z eko-skórą,
 • Łączenie panoramiczne stron, bez utraty widoczności w miejscu zagięcia,
 • Bardzo dobra jakość wydruku na grubym papierze fotograficzny,
 • Szybka produkcja i dostawa.

Minusy ➖ :

 • Właściwie jeden – cena fotoksiążki Professional Line (bez rabatów), 58 stron, z oprawą ze szkła akrylowego + eko-skóra, druk na papierze błyszczącym – 492 zł z dostawą.

Comments

 1. Gratuluję Znajomym, że dostaną tak ciekawą opowieść o Twoich podróżach.
  By nie było tak słodko, gdzieś przeczytałam : ” Chcesz stracić przyjaciół, zacznij opowiadać o podróżach”. :))

  1. Fotoksiążka jest dla małego grona rodziny i przyjaciół. Zawsze mogą ją odłożyć. A opowieści snuję głownie na blogu lub zapytany 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *