Upoluj czarnego koguta w Greve in Chianti

Greve_in_Chianti

Jeżeli wybierasz się we wrześniu do Toskanii a jesteś miłośnikiem dobrego wina, to zaplanuj swoją podróż w taki sposób, aby odwiedzić Greve in Chianti. Co roku w Greve, w drugi weekend września i poprzedzające go czwartek i piątek, odbywają się targi Chianti Classico. W 2020 roku targi mają swój  jubileusz – 50 edycja imprezy.

Kierunek: Greve in Chianti

Greve in Chianti leży zaledwie 30 km od Florencji. Prowadzi do niego Strada Provinciale 3 (SP3). Jeśli planujesz degustację wina, to lepiej wybierz się z kierowcą albo wybierz komunikację autobusową. Do Greve in Chianti,średnio co 40 minut, odjeżdża autobus 365A ze stacji Autostazione Sita Firenze.

 

Święto Chianti Classico

Targi odbywają się na Piazza Matteotti – centralnym placu miasteczka.

Chianti Classico
Chianti Classico
Chianti Classico

Wiele osób próbowało zapewne wina Chianti, ale czy różni się ono czymś od Chianti Classico?

Przymiotnik Classico przy słowie Chianti jest często opuszczany, nie tylko przez zwykłych miłośników win, ale również przez znawców pisujących w artykuły dotyczące win regionu Chianti. Tymczasem Chianti i Chianti Classico stanowią dwie różne apelacje (rejony pochodzenia) w ramach DOCG (Denominazione di Origine Controllata e Garantita).

Dla rozróżnienia pomiędzy wspomnianymi dwoma rodzajami win warto się cofnąć do 1716 roku, kiedy to wielki książę Toskanii Cosimo III wydał dekret o granicach rejonu produkcji Chianti. Na początku XX wieku producenci wina z Chianti stworzyli konsorcjum w celu ochrony marki Chianti i za swoje logo przyjęli czarnego koguta (Gallo Nero). Sukcesy spowodowały, że wino Chianti zaczęto produkować również poza wyznaczonym regionem. Aby uniknąć rozczarowań i próbować najlepszego wina, zapamiętajmy:

  • Chianti to wino produkowane w Toskanii, ale poza regionem Chianti,
  • Chianti Classico to wino produkowane w regionie geograficznym Chianti i tylko takie może być oznaczone znakiem Gallo Nero (zobacz zdjęcie butelek z winem – powyżej).
Chianti-Classico

Jeśli już dostrzegamy już różnicę między Chianti i Chianti Classico, to czas przejść do zajęć praktycznych. W 2014 roku w kasie targów można było nabyć za 10 euro kieliszek do wina wraz ze specjalną kartą uprawniającą do spróbowania do 7 gatunków wina u maksymalnie trzech wystawców. Można też przejść się pomiędzy stoiskami i sycić tylko oczy – całkowicie za darmo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *