Złote Piaski, czyli Lignano Sabbiadoro

Lignano Sabbiadoro

W poszukiwaniu Złotych Piasków nie trzeba jechać do Bułgarii, ale można wziąć za cel Friuli – Wenecję Juliską i jeden z kurortów północnego Adriatyku – Lignano Sabbiadoro (Sabbiadoro to po włosku Złote Piaski).

Lignano Sabbiadoro – dobry punkt wypadowy w regionie Friuli-Wenecja Julijska

Lignano Sabbiadoro to miejscowośc w regionie Friuli-Wenecja Julijska, w prowincji Udine.

Z Lignano wybrać się w ciekawe miejsca Friuli-Wenecji Julijskiej. Niedaleko stąd do Akwilei (53 km), Grado (63 km) czy Palmanova (50 km). Niewiele czasu zajmie nam też wycieczka do Udine (70 km), Cividale dei Friuli (80 km), Redipuglii (65 km), Gorizii (80) czy Triestu (100 km). Można też wygodnie dojechać do Wenecji (107 km). Dojazd do wystkich wymienionych miejsc zajmie nie więcej niż 1-2 godziny (w zależności od tego, czy zdecydujemy się płacić za autostradę czy pojedziemy drogami lokalnymi.

Złote Piaski – marketing, który działa

Lignano Sabbiadoro

Miejscowość Lignano Sabbiadoro jest jednym z najczęściej odwiedzanych kurortów północnego Adriatyku. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu latach powstało tutaj prawie 200 różnej klasy hoteli.

Kurort nazywający się w przeszłości Lignano z przyczyn marketingowych zmienił nazwę na Lignano Sabbiadoro, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza Lignano Złote Piaski. Te Złote Piaski to ciągnąca się przez 8 km linia szerokich, piaszczystych plaż. Oprócz Sabbiadoro w miejscowości mamy jeszcze dzielnice Pineta i Riviera. Przed pandemią koronawirusa w Lignono rozstawiano łacznie nawet 18 tysięcy leżaków.

Lignano Sabbiadoro
Terazza a Mare

Charakterystyczną budowlą Lignano jest Terrazza a Mare, połaczenie molo z mini-galerią, gdzie znajdują się sklepy i restauracje.

Lignano

Wieczorem Lignano nie zasypia, a mieszkańcy i turyści spacerują po Via Tolmezzo i Via Udine, gdzie mogą znaleźć setki sklepików, lodziarni, kawiarni i restauracji.

Lignano

Lignano Sabbiadoro – na deser

Kiedy znudzi się nam już plażowanie, to w samym mieście możemy poszukać pozostałości po starym Lignano. Do perełek stylu Liberty (włoska nazwa secesji) należy bardzo dobrze zachowany budynek starego ratusza z 1910 roku – obecnie Villa Zuzzi.

Lignano - Villa Zuzzi
Villa Zuzzi

Z portu w Lignano można wybrać się na wycieczki statkiem po pobliskiej lagunie. Wycieczki takie trwają do kilku godzin (czasem 5 godzin) a ich cena kształtuje się od 10 do 20 euro za osobę. (Warto sprawdzić wcześniej godziny).

Lignano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *