Tempietto Valadier – kapliczka ukryta w grocie

Tempietto Valadier

Kiedy pojechałem zwiedzać jaskinie Frasassi, to wiedziałem, że moja podróż w ten rejon Marche nie będzie pełna, jeśli nie zobaczę Tempietto Valadier. Choć jaskinom Frasassi nie można odmówić piękna, to możesz zobaczyć wiele różnych jaskiń na świecie i się nimi zachwycać, a kapliczka Valadier jest jedyna w swoim rodzaju.

Genga i okolice

Pierwsza z atrakcji, jaką możemy obejrzeć w okolicach Gengi, gdzie znajduje się parking dla zwiedzających jaskinie Frasassi, jest opactwo San Vittore alle Chiuse (lub „delle Chiuse) położone w San Vittore Terme.

San Vittore alle Chiuse

Benedyktyński kościół klasztorny pochodzi z XI wieku. Kościół jest zbudowany w stylu romańskim, na planie krzyża greckiego. Niska cylindryczna wieża i wyższa czworokątna, w połaczeniu z niewielkimi oknami, nadają budowli wygląd fortecy.

Niedaleko kościoła można zobaczyć stary most (Ponte Romano) nad rzeką Sentino.

Dwa górskie sanktuaria

Około 2,5 km na zachód od San Vittore Terme znajduje się parking Santuario Madonna di Frasassi.

Parking Santuario Madonna di Frasassi

Z parkingu czeka nas 700 m podejścia (cały czas pod górę, wzdłuż stacji Drogi Krzyżowej) do dwóch sanktuariów: Tempietto Valadier i pustelni (eremo) Santa Maria infra Saxa, zwanej też Santuario Madonna di Frasassi.

Tempietto di Valadier

Droga do kamiennej bramy, zamykanej solidną kratą, nie powinna zająć więcej niż pół godziny.

Santuario Madonna di Frasassi

Zbudowana z kamienia pustelnia S. Maria infra Saxa jest datowana na 1029 rok. Żyły tutaj siostry z zakonu benedyktynek.

Pustelnia - wnętrze

Kościółek opiera się o zbocze góry, a jego wnętrze jest częściowo wykute w skale. Czczony obraz Madonny spalił się przypadkowo, zajęty od wotywnej świecy, we wczesnych latach powojennych (ok. 1947 r.). Zniszczony obraz został zastąpiony rzeźbą w białym kamieniu z Vicenzy, przedstawiającą siedzącą Dziewicę z Dzieciątkiem.

Madonna di Frasassi

Obok wejścia do pustelni możemy zobaczyć rzadko spotykaną XV stację Drogi Krzyżowej – Zmartwychwstanie.

Droga Krzyżowa - Santuario Madonna di Frasassi

Najciekawszym obiektem, jaki możemy zobaczyć podczas naszej wycieczki, jest Tempietto di Valadier – kaplica ustawiona tuż wejściu do wysokiej jaskini górskiej.

Tempietto Valadier

W 1828 r. papież Leon XII, pochodzący z Gengi, zbudował tu kaplicę, według projektu architekta Giuseppe Valadiera, jako miejsce dla wiernych pragnących prosić o przebaczenie za grzechy.

Tablica upamiętniająca papieża Leona XII

Neoklasycystyczna ośmioboczna kaplica została zbudowana w całości z białych bloków trawertynu wydobytych z kamieniołomu nad jaskinią. Jest przykryta ołowianym dachem. Wewnątrz umieszczono rzeźbę Madonny z Dzieciątkiem wyrzeźbioną w warsztacie Canovy. Obecnie jest zastąpiona kopią, a oryginał jest przechowywany w Muzeum w Gendze.

Tempietto Valadier
Tempietto Valadier

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *