Włochy 2021, czyli Toskania, jakiej nie znacie i jaką znacie

Włochy 2021 poradnik

Moja wrześniowa podróż do Italii zakończyła się. Jak wyglądały Włochy AD 2021? Opowiem o tym, przy okazji podsumowując podróż.

To pierwsze podsumowanie to jednocześnie krótki poradnik: Co się sprawdziło? Co działało? Co nie funkcjonowało? Czego unikać?

Dojazd, podróż, powrót

W tym roku wybrałem się do Toskanii, ale chciałem zwiedzić te rejony, których jeszcze nie znałem i które są mniej znane. Droga dojazdowa też była inna niż zazwyczaj, nie pojechałem przez przełącz Brennero, ale skierowałem się pod szwajcarską granicę.

Nocleg tranzytowy zaplanowałem w miejscowości Resia. Nie był to wybór przypadkowy. Od dawna chciałem zobaczyć wieżę kościoła wyłaniającą się z tafli jeziora.

Resia
Resia i jej symbol

Główną część mojej podróży po Włoszech zajęła Toskania. Zatrzymałem się tam na tydzień. Z Toskanii pojechałem na dwa dni do Wenecji. Powrót do Polski zaplanowałem przez Austrię i Czechy. Ograniczenia prędkości w Austrii i korki w Czechach utwierdziły mnie w przekonaniu, żeby nie jechać z Włoch do Wrocławia bez noclegu. W Czechach nocowałem w miejscowości Skalka (Polecam niedrogi i schludny Pension Skalka).

W sumie przejechałem 3800 km samochodem, a średnie spalanie w czasie tego wyjazdu wyniosło 7,2 l/100 km (benzyna). Spalanie miało znaczenie, bo ceny benzyny we Włoszech oscylowały we wrześniu od 1,65 euro na tanich stacjach do 2 euro przy autostradzie.

Sprawdził się system Android Auto, który znacznie przewyższał użytecznością nawigację zamontowaną firmowo w samochodzie. Dodatkowo roaming danych jest w tej chwili tak tani, że korzystając z map google, zapłaciłem w sumie około 5 zł za transmisję danych (mapy wgrałem do smartfona w domu).

Jeżdżąc bocznymi drogami po Włoszech i przejeżdżając przez małe miejscowości cały czas jechałem zgodnie z przepisami (czasem 30 km/h), bo co kilkaset metrów czyhał na mnie fotoradar (wł. autovelox). Nie pomyl go z kubłem na śmieci! Te pomarańczowe lub szare prostopadłościany przy drodze potrafią wysyłać drogie i niechciane pamiątki z podróży.

Toskania, jakiej nie znałem

Z Resii pojechałem do Toskanii. Droga do Figline Valdarno zajęła mi pięć godzin, ale ponieważ chciałem coś zwiedzić tego dnia, to pojechałem do pobliskiego Arezzo. Moim celem była katedra, w której znajduje się obraz Piero della Francesca „Św. Maria Magdalenia”. Brakowało mi go w kolekcji obrazów Piera.

Arezzo - katedra
Katedra w Arezzo

Arezzo to była Toskania, którą znałem, ale chciałem zwiedzić te rejony, których jeszcze nie znałem i które są mniej znane.

Wybrałem Valdarno i Casentino – dwie spośród czterech głównych dolin, na które jest podzielona prowincja Arezzo. Valdarno to obszar Toskanii, który obejmuje dolinę rzeki Arno między Arezzo a Florencją. Casentino to dolina wokół górnego biegu Arno.

Miejsca, które odwiedziłem i które polecam, zebrałem na mapie poniżej. Już wkrótce opiszę te miejsca w odrębnych artykułach.

Pobyt w tej części Toskanii spodoba się szczególnie tym, którzy lubią:

 • małe, czasem senne, miasteczka,
 • piękne krajobrazy,
 • górskie wycieczki,
 • stare klasztory i kościoły,
 • ciekawe dzieła sztuki, w tym dziesiątki rzeźb z warsztatu della Robbia,
 • wiekowe zamki,
 • dobre jedzenie.

Moją bazą noclegową i wypadową było Figline Valdarno (Villa Casagrande). Stąd do Florencji miałem 35 km, do Arezzo – 45 km, do Cortony – 75 km, a do Poppi – 51 km.

Villa Casagrande - ogród
Villa Casagrande – ogród

Toskania 2021 – garść fotowspomnień

Zanim szczegółowo opiszę odwiedzane miejsca, podzielę się kilkoma fotografiami z wyjazdu, które pokazują wybrane miejsca Valdarno i Casentino.

San Giovanni Valdarno
San Giovanni Valdarno
Santuario La Verna
Santuario La Verna - Toskania, jakiej nie znacie
Santuario Francescano La Verna
Casentino - zamek Poppi
Poppi – zamek
Toskania, jakiej nie znacie: Arezzo - akwedukt
Arezzo – akwedukt Vasariego
Toskania jakiej nie znacie - Le Balze
Le Balze
Pieve di Gropina
Pieve di Gropina
Castello di Sammezzano
Fra Angelico, Zwiastowanie,Cortona
Fra Angelico – Zwiastowanie, Cortona
San Miniato, Florencja
Kościół San Miniato, Florencja
Panorama Florencji
Panorama Florencji

Comments

 1. Wojtek

  Super👏

 2. Piotr

  Bardzo fajnie opisana wyprawa – czekam na ciąg dalszy. Byłem we Florencji wieki temu. Pamiętam też Sienę i gorąco polecam jej klimat. Zachęciłeś mnie do powtórnej wyprawy 🙂

 3. Zosia

  Czekam na ciąg dalszy opowieści z podróży. Pięknie napisane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *