Kiedy odwiedzasz klasztor Monte Cassino po raz n-ty…

Klasztor Monte Cassino

Klasztor Monte Cassino odwiedzałem wiele razy, ale dopiero w 2023 roku – przy okazji pisania przewodnika Monte Cassino i okolice. Szlakiem 2 Korpusu Polskiego – zajrzałem do najstarszej części klasztoru, która jest niedostępna bez przewodnika. Oprowadzała nas (byłem w opactwie wraz z żoną) przewodniczka, dla której język polski jest językiem ojczystym – pani Anna Studniarek.

Klasztor Monte Cassino – znany, a jednak nieznany

Klasztor Monte Cassino - pierwszy dziedziniec

Zwiedzanie klasztoru rozpoczęło się od pierwszego dziedzińca, gdzie znajduje się rzeźba św. Benedykta wznoszącego ręce do nieba. Jest to rzeźba, która przedstawia moment śmierci świętego.

Mozaika ze św. Marcinem
Mozaika ze św. Marcinem

Już na tym dziedzińcu zobaczyłem ślady po antycznym akropolu i dowiedziałem się, że pierwszy kościół był poświęcony św. Marcinowi, co poświadcza mozaika na jednej ze ścian dziedzińca.

Zejście do najstarszej części klasztoru

Najciekawsza część była dopiero przed nami. Przewodniczka prowadziła nas do niedostępnej części klasztoru…

Kościół św. Marcina

Zwiedzając z przewodniczką najstarszą część klasztoru, mogłem zobaczyć dawną celę św. Benedykta oraz tzw. „skałę cudów” z odciskiem ręki świętego, a także pierwszy, najstarszy kościół pod wezwaniem św. Marcina (na zdjęciu powyżej).

Fresk w celi św. Benedykta
Fresk w celi św. Benedykta

W celi św. benedykta znajdują się wykonane po II wojnie światowej freski. Jeden z nich przedstawia świętego, który przepowiada zniszczenie klasztoru. Na fresku tym widać klasztor Monte Cassino zniszczony po bombardowaniu 15 lutego 1944 i opata Gregoria Diamare opuszczającego w procesji opactwo.

Pisząc przewodnik związany z historią 2 Korpusu Polskiego, byłem zadowolony, że mogłem dostać się na teren klasztoru tym samym korytarzem, którym wszedł patrol ułański 18 maja 1944 roku.

Informacje praktyczne

W dalszej części wycieczki po opactwie pani Anna poprowadziła nas przez Rajską Loggię i Dziedziniec Dobroczyńców do bazyliki, wskazując elementy, którym warto przyjrzeć się dokładniej np. położenie szczątków św. Benedykta i św. Scholastyki,

Schody prowadzące w kierunku bazyliki

Wizytę z przewodnikiem można zamówić telefonicznie lub mailowo.

Koszt zwiedzania opactwa z polską pracowniczką w 2023 roku wynosił 35 euro – w przypadku grupy liczącej od 1 do 5 osób (za całą grupę) lub 6 euro od osoby, jeżeli grupa liczy sześciu i więcej uczestników. Zwiedzanie trwało około godziny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *