Pompeje 2024 – o czym warto wiedzieć?

Pompeje 2024

Pompeje odwiedziłem w maju 2024 roku przy okazji mojego wyjazdu do Cassino, związanego z obchodami 80 rocznicy bitwy o Monte Cassino.

Wróciłem do Pompejów po latach, więc postanowiłem zobaczyć przede wszystkim nowo udostępnione fragmenty Parku Archeologicznego. Przy okazji zobaczyłem też inne miejsca i przekonałem się, ile czasu trzeba, aby zwiedzić Pompeje.

Pompeje – dojazd i bilety wstępu

Park Archeologiczny Pompeje to stanowisko archeologiczne, które umożliwia zobaczenie całego rzymskiego miasta, które zostało zniszczone w czasach cesarstwa rzymskiego przez erupcję Wezuwiusza w 79 roku.

Pompeje - stacja kolejowa

Do Pompejów pojechałem pociągiem. Najpierw z Cassino do Neapolu (około 2 godzin jazdy), a potem należy się przesiąść w pociąg z Neapolu do Pompejów (należy kupić bilet za 3.30 euro i skasować przed wejściem do pociągu).

Bilety do Parku Archeologicznego można zakupić online albo przy wejściach na teren Parku. Ja kupiłem bilet w kasie przy wejściu (nie na dworcu kolejowym).

Jeżeli planujesz jednodniową wizytę to masz do wyboru dwa rodzaje biletów wstępu:

  • Pompeii Express – wyłącznie starożytne miasto (Solo città antica di Pompei – 18 euro,
  • Pompeii + – starożytne miasto + wille (Città antica di Pompei e ville suburbane: Villa dei Misteri + Villa di Diomede + Villa Regina a Boscoreale con Antiquarium).

Ja kupiłem bilet Pompeii +, ponieważ chciałem zobaczyć nowo udostępnione wille (willa Misteriów i willa Diomedesa). Na terenie Parku jest osobna bramka i na teren, na którym są te wille można wejść tylko z biletem „+”. Nie można już dopłacić 4 euro różnicy. Przy kasie można dostać bezpłatną mapkę miasta (chwilę trzeba ją postudiować, bo powtarza się numeracja zabytków – są różne kolory w różnych strefach).

Niektóre obiekty są zamknięte we wtorki. Warto sprawdzić na stronie Parku.

Można korzystać z trzech wejść do Parku Archeologicznego Pompeje – Porta Marina, Piazza Anfiteatro i Piazza Esedra.

Pompeje – godziny otwarcia, ile czasu na zwiedzanie

Park archeologiczny jest otwarty w godzinach:

  • Od 1 kwietnia do 31 października – od 9:00 do 19:00,
  • Od 1 listopada do 31 marca – od 9:00 do 17:00.

Ja miałem do do dyspozycji około trzech godzin, a to za mało, aby zwiedzić całe starożytne miasto. Jeśli chcesz zobaczyć wszystkie atrakcje miasta, to przeznacz na zwiedzanie cały dzień (6 godzin lub więcej). Na dokładne zwiedzanie powinno wystarczyć 4-5 godzin.

Pompeje - ruiny starożytnego miasta

Pompeje – Villa dei Misteri

Ponieważ miałem mało czasu, to zacząłem zwiedzanie od willi, jaką udostępniono niedawno – Villa dei Misteri. Droga do willi zajęła mi około 20 minut, a po drodze zajrzałem jeszcze do willi Diomedesa.

Pompeje - Villa dei Misteri
Villa dei Misteri – wejście

Villa dei Misteri to przykład rezydencji, jakie były budowane przez przedstawicieli wyższych sfer na obrzeżach miasta.

Villa dei Misteri - freski

Willa słynie z serii przepięknych fresków, które znajdują się w sali 5. Freski odkryto w 1909 roku, a w latach 2013-2015 zostały poddane renowacji przy użyciu najnowszych technik.

Sceny przedstawione na freskach są zwykle interpretowane jako ukazujące inicjację panny młodej w ramach kultu Dionizosa/Bachusa. Sceny przedstawiają kolejne etapy misterium inicjacji. Freski z willi są one obecnie jednymi z najlepiej zachowanych przykładów starożytnego malarstwa rzymskiego z I wieku p.n.e.

Początkowe pomieszczenia willi (zdjęcia powyżej) przygotowują nas dopiero do tego, co czeka nas w sali nr 5.

Villa dei Misteri - sala z freskami

Będąc w sali z freskami mogłem podziwiać opowiedzianą historię, kunszt rzymskiego artysty, który wykonał freski oraz staranność konserwatorów, którzy przywrócili freski publiczności.

Villa dei Misteri
Villa dei Misteri
Villa dei Misteri
Villa dei Misteri
Villa dei Misteri

Pompeje – uwagi związane ze zwiedzaniem

Po zwiedzeniu willi zagłębiłem się w uliczki starożytnego miasta i jeszcze raz uświadomiłem sobie, jak wielkim i rozległym miastem były Pompeje.

Pompeje

Trudno jest mi podpowiadać, jakie obiekty trzeba zobaczyć koniecznie, bo jednych może zachwycić Dom Poety, innych Dom Fauna, a jeszcze innych – lupanar.

Pompeje

Jako miłośnik psów nie mogłem ominąć Domu Poety (Dramaturga) ze znaną mozaiką „Strzeż się psa!”. Niestety, od lat mozaika jest odgrodzona szybą, więc zdjęcia zawierają zwykle odbicia.

Pompeje - Cave Canem

Kiedy wszedłem do Domu Fauna, to przypomniałem sobie, że wizytę w Pompejach warto łączyć z wizytą w Muzeum Archeologicznym w Neapolu. Dlaczego?

Dom Fauna

Otóż niezależnie od tego, czy oglądasz figurkę Fauna czy też mozaikę przedstawiającą bitwę pod Issos, stoczoną przez Aleksandra Wielkiego z Dariuszem, powinieneś wiedzieć, że są to kopie zabytków. Oryginały znajdują się we wspomnianym muzeum.

Mozaika - bitwa pod Issos

W tym roku chodziłem po Pompejach, świadomie gubiąc się w ulicach miasta. dopiero spojrzenie na zegarek przypomniało mi, że powinienem iść w kierunku wyjścia.

Pompeje

Kiedy dotarłem do placu, gdzie stoi Centaur autorstwa Igora Mitoraja, wiedziałem, że jestem niedaleko wyjścia.

Jeśli chcesz poczytać o „Pompejach XX wieku”, to zajrzyj do artykułu o San Pietro Infine.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *