Najczęściej odwiedzany zabytek Abruzji

Fortezza di Civitella del Tronto

Trudno uwierzyć, ale najczęściej odwiedzanym zabytkiem Abruzji jest forteca w Civitella del Tronto. W 2016 roku zajrzało tam ponad 45.000 turystów. Postanowiłem więc zwiększyć liczbę odwiedzających i też wybrałem się na zwiedzanie twierdzy.

Na straży granic Królestwa Neapolu

Twierdza Civitella del Tronto, położona na wysokości 600 m n.p.m., strzegła północnej granicy Królestwa Neapolu z państwem papieskim. Jest jedną z największych i najciekawszych prac inżynierii wojskowej w Europie o eliptycznym kształcie. Ma powierzchnię około 25 000 m kw. i długość ponad 500 m.

Aragońska forteca, zbudowana na miejscu prawdopodobnych średniowiecznych umocnień, została całkowicie przebudowana w 1564 r. na rozkaz Filipa Habsburga – króla Hiszpanii (władcy wicekrólestwa Neapolu). Po bohaterskiej obronie fortecy, podczas oblężenia przez wojska francuskie dowodzonym przez księcia Guisy, nakazał budowę bezpieczniejszej twierdzy, w kształciey, jaki widzimy dzisiaj.

Forteca Civitella del Tronto
Fortezza – Gran Strada

W 1734 r. władza nad fortecą przeszła z rąk hiszpańskich Habsburgów do Burbonów, którzy dokonali ważnych zmian w fortyfikacjach. Dzięki temu forteca dzielnie poczynała sobie podczas oblężenia przez wojska napoleońskie w 1806 r, bronąc się od 22 stycznia do 21 maja.

Najbardziej znane oblężenie – przez wojska Piemontu – miało miejsce w latach 1860/61. Ten ostatni bastion Królestwa Obojga Sycylii poddał się dopiero 20 marca 1861 r. – trzy dni po koronacji króla Włoch Vittorio Emanuele II. Od tego czasu nad fortecą powiewa włoska flaga.

Fortezza Civitella del Tronto

Po 1861 r. twierdza została opuszczona, splądrowana i rozebrana przez samych mieszkańców Civitella del Tronto, którzy wykorzystywali mury twierdzy, jako swoisty kamieniołom.

Zwiedzanie fortecy

Dzięki gruntownym pracom konserwatorskim przeprowadzonym od 1975 do 1985 r. możemy znów oglądać fortecę bliską jej renesansowemu wyglądowi.

Przyjeżdżając do Civitella del Tronto samochodem skorzystałem z parkingu, który znajduje się niedaleko skrzyżowania SP8 i Via Sandro Pertini.

Stamtąd można podejść do twierdzy uliczkami miasteczka lub wjechać ruchomymi schodami.

Civitella del Tronto - droga do fortecy
Civitella del Tronto – droga do fortecy

Bilet wstępu do fortecy kosztuje: pełny – 6 euro, zniżkowy – 4 euro. Od czerwca do lipca godziny otwarcia to 10.00-20.00, w kwietniu, maju i wrześniu – od 10.00 do 19.00.

Wizyta wiedzie poprzez trzy zadaszone chodniki, rozległe place, cysterny (z których jedną można zobaczyć), długie chodniki, pozostałości pałacu gubernatora, kościół San Giacomo i koszary żołnierzy.
Wewnątrz twierdzy można zwiedzić niewielkie Muzeum Broni, które znajduje się w czterech pomieszczeniach. Jest tam eksponowana broń oraz mapy, i inne przedmioty związane z historycznymi wydarzeniami w Civitella del Tronto.

Fortezza Civitella del Tronto
Dzwon poświęcony poległym we wszystkich wojnach
Civitella del Tronto
Cysterna
Civitella del Tronto - forteca
Chodnik wewnątrz fortecy

Panorama Abruzji

Z twierdzy można podziwiać piękną, szeroką panoramę, zaczynając od położonej poniżej fortecy wioski Civitella del Tronto, przez masywy Gran Sasso, della Laga, della Maiella, dei Monti Gemelli, aż po Morze Adriatyckie.

Widok Civitella del Tronto
Panorama z Fortezza di Civitella del Tronto
Panorama z Piazza d’Armi

Comments

  1. Widok z murów jest wart odwiedzenia Civitella del Tronto. 🙂

    1. Szczerze polecam. Żałuję, że kiedy tam byłem, to się zachmurzyło i zacząło padać 🙂

  2. Malgorzata

    Auto można zostawić wcześniej przy kościele z prawej strony i.podejsc

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *