Don Felicetto z Chieti

Villa Giuliante - Chieti

Kiedy wybierałem się do Muzeum Archeologicznego w Chieti, aby zobaczyć „wojownika z Capestrano”, szukałem miejsca do parkowania. Znalazłem je miejscu, gdzie łączą się Via Giuseppe Salvatore Pianelli i Via Umberto Ricci. Kiedy już wysiadłem z samochodu zobaczyłem willę, którą musiałem sfotografować Po powrocie do Polski postanowiłem dowiedzieć się więcej o tym budynku.

Rzeźbiarz z Maielli

Villa Giuliante - Chieti
Villa Giuliante. Chieti

Budynek przy Via Giuseppe Salvatore Pianelli 52 nazywany jest też Villą Giuliante. Nosi nazwę od włoskiego rzeźbiarza Felice Giuliante (zwanego „Don Felicetto” Giuliante), który zaprojektował i ozdobił willę.

Felicetto Giuliante
Felicetto Giuliante. Źródło: Wikipedia

Felice Giuliante urodził się 1 listopada 1885 roku w abruzyjskiej wiosce Pennapiedimonte, a zmarł już w XX wieku w Chieti – 24 lipca 1961 r.

Oto, co mówi o nim Marco Nocca z Akademii Sztuk Pięknych w Rzymie („La cultura dell’arte decorativa in Abruzzo”, XXI Congresso Multidisciplinare Scanno, 2018):

Felice Giuliante, eklektyczny artysta-rzeźbiarz, pochodził z Pennapiedimonte, wioski w regionie Maiella, znanej z warsztatów kamieniarskich, działających daleko poza granicami regionu Abruzzo.

Aspektem, który robi na nas – historykach sztuki współczesnej – szczególne wrażenie, jest doskonałe opanowanie przez Mistrza średniowiecznych technik rzeźbiarskich, widoczne zwłaszcza w pracach restauratorskich, takich jak gzyms Santa Maria Maggiore di Guardiagrele lub przy budowie Casa Giuliante w Chieti, którego architektura i dekoracje rzeźbiarskie świadczą o głębokiej znajomości tradycji budowlanej średniowiecza w regionie. Dzięki swojej sztuce zachowuje ciągłość formalną i materialną, z wielką średniowieczną rzeźbą Abruzji.
Rzeźba - Casa Giuliante
Rzeźba – Casa Giuliante, Chieti

Felice Giuliante przez całe lata ozdabiał i restaurował budynki sakralne i świeckie w Abruzji. W 1923 r. w Bocca di Valle (Guardiagrele) zbudował pomnik i sarkofag, w którym pochowano Andreę Bafile , bohaterkę Abruzji z I wojny światowej. Sarkofag znajduje się w wykutej w skale jaskini i jest otoczony ścianami ozdobionymi panelami ceramicznymi wykonanymi przez Basilio Cascella .

W Guardiagrele w 1927 roku wyrzeźbił portal kościoła Santa Chiara, w 1930 roku odrestaurował dzwonnicę, gzyms, portal i południową kolumnadę kolegiaty Santa Maria Maggiore. Również w Guardiagrele odrestaurował portal kościoła San Francesco.

W okresie powojennym tworzył pomniki na zamówienie publiczne i prywatne, poświęcając się tworzeniu rzeźb i dekoracji w kościołach i cmentarzach. Podczas restauracji kościoła Santa Maria del Canneto w Roccavivara miał wypadek przy pracy, który mocno wpłynął na jego zdrowie i przyczynił się do śmierci w 1961 roku. Na szczęście pozostawił po sobie wiele arcydzieł sztuki rzeźbiarskiej.

Okno na Abruzję

Kilka kroków od Casa Giuliante, przy Via Umberto Ricci możesz odetchnąć w cieniu drzew i spojrzeć przez utworzone przez rośliność „okna” na piękne krajobrazy Abruzji.

Okno na Abruzję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *