Jedziesz na Monte Cassino? Spakuj ten przewodnik

Monte Cassino i okolice - przewodnik

Monte Cassino i okolice. Szlakiem 2 Korpusu Polskiego to pierwszy w Polsce przewodnik, który zawiera opis tras i miejsc wokół Monte Cassino związanych z działaniami 2 Korpusu Polskiego w maju 1944 roku. Jeśli wybierasz się na Monte Cassino i chcesz zobaczyć więcej niż klasztor i cmentarz wojenny, to weź ze sobą ten przewodnik.

Monte Cassino i okolice – przewodnik na 80 rocznicę bitwy

Monte Cassino i okolice. Szlakiem 2 Korpusu Polskiego - pierwszy w Polsce taki przewodnik

W roku obchodów 80 rocznicy bitwy o Monte Cassino ukazał się pierwszy w Polsce przewodnik turystyczny po masywie Monte Cassino i okolicach.

Przewodnik „Monte Cassino i okolice. Szlakiem 2 Korpusu Polskiego”, autorstwa Jarosława Rubina, liczy 296 stron + okładka (miękka ze skrzydełkami). Jest wydany w pełnym kolorze, a żeby dobrze i długo służył turystom, książka jest szyta.

Monte Cassino i okolice - przewodnik

Czy „Monte Cassino i okolice” to przewodnik jest dla ciebie?

Przewodnik prowadzi turystę i miłośnika historii do miejsc związanych z bitwą o Monte Cassino oraz 2 Korpusem Polskim.

Jeśli szczegółowy spis treści przewodnika to dla ciebie za mało, to autor zamieszcza również „mapę” przewodnika, która ułatwi ci poruszanie się po książce. Ja z niej korzystałem…

Jeśli interesujesz się sytuacją na froncie włoskim po lądowaniu aliantów na stałym lądzie oraz chcesz poznać najważniejsze fakty dotyczące czterech bitew o Monte Cassino, to zacznij czytanie przewodnika od części: Nieco historii.

Jeśli planujesz zatrzymać się w Cassino albo chcesz odwiedzić miejsca związane z bitwą znajdujące się w samym mieście, to idź do części drugiej: Ulicami Cassino.

Jeśli chcesz zwiedzić klasztor na Monte Cassino i zapalić znicze na Polskim Cmentarzu Wojennym, to odnajdziesz niezbędne informacje w części trzeciej: Klasztor benedyktynów i Polski Cmentarz Wojenny na Monte Cassino.

Jeśli szukasz pomysłu na krótszą lub dłuższą wycieczkę pieszą śladami żołnierzy 2 Korpusu Polskiego, to z pewnością wybierzesz jedną z tras opisanych w części czwartej: Trasy piesze – trekking patriotyczny.

Jeśli dysponujesz samochodem i poszukujesz miejsc związanych z 2 Korpusem, pomników upamiętniających bitwę oraz polskich żołnierzy albo muzeów pokazujących historię walk w rejonie wokół Cassino, to w części piątej znajdziesz Trasy samochodowe.

Ułatwienia dla turystów

Przewodnik zawiera 18 map – zarówno aktualnych, ilustrujących opisane trasy, jak i map „z epoki”, które pokazują rozmieszczenie jednostek 2 Korpusu Polskiego i przebieg walk o Monte Cassino.

Autor opisuje 9 szlaków pieszych szlakiem 2 Korpusu Polskiego oraz daje 5 propozycji wycieczek samochodowych po okolicach Cassino. Ponadto w książce znajdziesz prawie 200 fotografii wykonanych przez autora przewodnika oraz czarno-białych zdjęć historycznych.

Praktycznym uzupełnieniem map i opisów jest 13 kodów QR, które pozwalają szybko uruchomić aplikacje z mapami prowadzącymi do miejsc opisywanych w przewodniku.

Z przewodnikiem w ręku możesz zdobyć Monte Cassino wspinając się Drogą Polskich Saperów. Trafisz do San Pietro Infine, zwanego Pompejami XX wieku, gdzie kręcił film John Huston. Zobaczysz „Drogę do Piekieł” (wąwóz Inferno), którą transportowano zaopatrzenie dla 2 Korpusu Polskiego i odwiedzisz dawną bazę materiałową „Gdańsk”. Sprawdzisz też, gdzie stacjonował niedźwiedź Wojtek w czasie bitwy o Monte Cassino, a teraz stoi jego pomnik. Możesz też pospacerować w zamyśleniu alejami pięciu cmentarzy wojennych w okolicy Cassino.

Jeśli wybierasz się na Monte Cassino, to zabierz ze sobą ten przewodnik, a odnajdziesz znacznie więcej niż opactwo benedyktynów i Polski Cmentarz Wojenny.

Monte Cassino i okolice - przewodnik

Przewodnik możesz kupić na dedykowanej stronie www

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *