Polowanie na flamingi

Polowanie na flamingi - Delta Po

Być w okolicach Comacchio i nie zapolować na flamingi, to jak być w Rzymie i papieża nie widzieć. Ponieważ kilka lat temu popełniłem ten błąd i odwiedzając piękne miasteczko nie wyruszyłem „na flamingi”, dlatego w tym roku postanowiłem im nie odpuścić. W efekcie mogę pochwalić się trofeami z polowania.

Gdzie polować na flamingi?

W biurze informacji turystycznej w Comacchio otrzymałem mapkę okolicy oraz dowiedziałem się, że flamingi można obserwować w Le Valli di Comacchio.

Okolice Comacchio - mapka. Flamingi

Le Valli di Comacchio to rozległy obszar chroniony (część Parco Delta del Po) podmokłych znajduje się w regionie Emilia-Romania , pomiędzy prowincjami , który znajduje się na pograniczu prowincji Ravenna i Ferrara, na południe od delty Padu. Obszar ten jest jednym z największych terenów podmokłych w Włoszech.

Polowanie na flamingi. Comacchio

Wiedząc, że flamingi nie odleciały do ciepłych krajów, poszukałem w internecie informacji o rejsach po lagunie i wybrałem jeden z nich. Wycieczka statkiem, według informacji na stronie www, trwa 1 godzinę i 45 minut. Cena biletu dla osoby dorosłej to 13 euro. Statki odpływają ze Stazione Foce w godzinach 9.00 – 11.00 – 15.00 – 17.00 – 18.00 (we wrześniu rejsy są o 11.00 i 15.00). Na miejscu trzeba być 15 minut przed godziną wypłynięcia statku. Można wygodnie zaparkować samochód na obszernym parkingu.

rejs po flamingi
Statek dla „myśliwych” szykujących się na flamingi

Patrz – flamingi!

Kiedy wsiadasz na statek, to zajmij miejsce przy lewej burcie. To z tamtej strony ukażą się flamingi. Ale nie od razu…

Gdzie te flamingi?
Płynąc kanałem w dolinie Comacchio

Wreszcie dostrzegam grupę ptaków – są!

Flamingi?
Flamingi?

Niestety, ptaki nie chcą wchodzić na pokład statku, ani specjalnie się zbliżać, więc jeśli nie weźmiesz ze sobą sprzętu z teleobiektywem, to spodziewaj się takich zdjęć jak wyżej i niżej.

Flamingi!
Flamingi!

Flamingi – co mi się udało upolować?

Miałem pewne przeczucia, co do wycieczki, więc wziąłem ze sobą aparaty fotograficzne z obiektywami o ogniskowej 400 mm i 800 mm. Oto co udało mi się ustrzelić:

samotność flaminga
flamingi
flamingi
flamingi
flamingi
flamingi
flamingi

Nie tylko flamingi

Aby oddać sprawiedliwość innym ptakom (czaple, mewy, kormorany) należy przyznać, że w Le Valli można obserwować wiele gatunków ptaków, nie tylko flamingi.

Mewy
Czapla biała
Kormoran
Czapla biała

Na marginesie polowania na flamingi

  1. Wprawdzie wyjechałem odpowiednio wcześniej w kierunku Comacchio, ale na drodze SS209 za Rawenną w kierunku Wenecji był taki korek, że musiałem wycofać się z jednego zjazdów „pod prąd”, a następnie pojechać objazdem przez Marina Romea.
  2. Aby uniknąć rozczarowania, warto wiedzieć, że rejs planowany na 1.45 godziny ma około 45 minut przerwy na jednej z wysp, gdzie przewodnik opowiada historię rybołowstwa na lagunie.
  3. W drodze powrotnej z wyspy nie ma już wielu atrakcji przyrodniczych, a na pewno nie zobaczysz już flamingów.

Comments

  1. Flamingi w czerwonych pończochach brodzące po połyskującej wodzie wyglądają bajkowo. Udało mi się się te ptaki zobaczyć na Cyprze, Korfu i w Tunezji. Może będę miała okazję ujrzeć je także w Comacchio. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *