Comacchio – stolica delty Padu

Comacchio - widok na Treponti

Comacchio – miasto nad laguną – jest celem turystyki związanej z Parco di Delta Po i śmiało może być nazwane stolicą delty Padu. Mosty, kanały i kolorowe domy nadają mu charakter prawdziwego miasta lagunowego, prawie małej Wenecji, ze względu na swoje cechy kulturowe i architektoniczne. Chociaż nazywanie miasta „małą Wenecją” może być źle odebrane z powodu historii sprzed ponad 1000 lat.

Kilka słów o historii Comacchio

Comacchio wywodzi się z ufortyfikowanej osady (castrum) wzniesionej wzdłuż rzeki, aby chronić ją przed obszarem wpływów lombardzkich (Longobardów). Pierwsze dowody archeologiczne dotyczące wioski pochodzą z VII-VIII wieku po Chr. Gmina posiadała wystarczającą autonomię, aby zawierać umowy handlowe i celne z królestwem Lombardów w swoim własnym imieniu (opłaty za przejście po Padzie łodzi załadowanych solą i „garum” – sosem rybnym o starożytnej tradycji).

Strategiczne znaczenie Comacchio w produkcji i handlu solą zapoczątkowało wojnę z Wenecją (866), która trwała przez wieki: w 932 roku wojska Serenissimy zrównały miasto z ziemią. Będąc wolną gminą, w 1325 r. mieszkańcy oddali się pod opiekę książętom Este z Ferrary, ponieważ produkcja soli była nadal utrudniana przez Wenecję.

Obecny kształt miasto przybierało od ok. 1630 roku, z inicjatywy Stolicy Apostolskiej zarządzającej księstwem Ferrary. Ambicje handlowe księstwa znajdują odzwierciedlenie w szerokości drogi prowadzącej do portu oraz w okazałym Trepponti, będącym monumentalnym wejściem do miasta.

Dojazd, parkowanie, informacja turystyczna

Do Comacchio najlepiej przyjechać samochodem – z Ferrary autostradą RA08 (Ferrara-Mare), od Wenecji drogą SS309, od strony Rawenny również SS309.

Comacchio - Ospedale degli Infermi
Ponte degli Sbirri i Ospedale degli Infermi

W mieście jest kilka parkingów – ja skorzystałem z parkingu przy piazzale Mercanti. Stąd jest kilka króków do biura informacji turystycznej, które mieści się w neoklasysystycznym Ospedale degli Infermi. Można tam otrzymać plan Comacchio oraz informacje o atrakcjach turystycznych delty Padu.

Przez mosty i wzdłuż kanałów…

Comacchio - Trepponti
Trepponti – Ponte Pallotta

Comacchio jest położone na 13 wyspach. Posiada rozbudowaną sięć kanałów i pięknych mostów ułatwiających piesze wędrówki.

Wizytówką miasta jest budowla (most) Trepponti, inaczej Ponte Palotta. Ta druga nazwa pochodzi od kardynała Giovana Battisty Pallotta, który nakazał zbudowanie mostu. zbudowany około 1638 r. Budowla z cegły została wykonana pod kierownictwem kapucyna Giovanniego Pietro da Lugano według projektu architekta Luca Danese z Rawenny. Na Trepponti prowadzi pięć szerokich rzędów schodów. Dwa z nich kończą się charakterystycznymi wieżyczkami z okrągłymi łukami.

Od Trepponti warto udać się na spacer po mieście, gubiąc się wśród uliczek, mostów i kanałów.

Commachio

Jedną z uliczek dojdziemy do kościoła Różańca św. (Chiesa del Rosario), zbudowanego w 1618 roku na zlecenie bractwa różańcowego.

Chiesa del Rosario - Vomacchio
Chiesa del Rosario
Chiesa del Rosario
Chiesa del Rosario – polichromowana, drewniana figura Najświętszej Maryi Panny (XVII w.)

Ze skrzyżowania przy Chiesa del Rosario zobaczymy wieżę zegarową (Torre Civica). Wieża jest XIX-wieczną rekonstrukcją budowli z XIV wieku, która zawaliła się w 1816 roku. W niszy pod zegarem znajduje się piękna kamienna figura Madonny z Dzieciątkiem.

Torre Civica Comacchio
Torre Civica

Odniosłem wrażenie, że w Comacchio znajduje się kolejna „krzywa wieża”.

Comacchio

Idąc od Chiesa del Rosario wzdłuż kanału, mijamy kolejne mostki (drugi na zdjęciu powyżej – Ponte del Teatro) i dochodzimy do Chiesa del Carmine.

Chiesa del Carmine - Comacchio
Chiesa del Carmine i Ponte dei Carmine

Prosta konstrukcja kościoła pochodzi z XVII wieku. Powstała z inicjatywy Confraternita del Carmine. Wznosząca się po lewej stronie dzwonnica pochodzi z 1756 r.

Chiesa del Carmine - ołtarz
Chiesa del Carmine – ołtarz z figurką Madonny z Dzieciątkiem

Katedra w Comacchio (San Cassiano)

Comacchio
Ponte Pasqualone

Idąc w kierunku katedry minąłem kolejny most, a przy placu za wieżą zegarową znalazłem mały skarb – okno w stylu Liberty (secesja) z pięknym wizerunkiem pająka oraz kwiatami.

Secesja w Comacchio
Secesja w Comacchio

Moim celem była jednak katedra San Cassiano, poświęcona patronowi miasta. Obecna budowla stoi w miejscu romańskiej katedry, wzniesionej w 708 roku i zburzonej w 1694 roku.

Comacchio - katedra
Katedra San Cassiano

Fasada jest ceglana, a niektóre detale wykonano z białego kamienia istryjskiego.

Comacchio - katedra (wnętrze)

Na szczególną uwagę zasługuje scenografia absydy, w której znajduje się imponujący XVIII-wieczny marmurowy ołtarz oraz XVI-wieczna drewniana figura męczennika Cassiano, opiekuna miasta i dawnej diecezji.

Katedra San Cassiano - ołtarz
Katedra w Comacchio – ołtarz główny

Na ołtarzu zobaczymy też imponujący srebrny relikwiarz.

Relikwiarz San Cassiano

Obok katedry stoi dzwonnica, zbudowana po raz pierwszy w 1751 roku przez weneckiego Giorgio Fossatiego. Pierwotna dzwonnica zawaliła się już w 1757 roku, a z oryginału zachowała się jedynie potężna istryjska podstawa z kamienia.

Comacchio - katedra i dzwonnica
Katedra i dzwonnica

Tego dnia, kiedy zwiedzałem Comacchio po katedrze grasowała ekipa Rai, która obstawiła swoimi samochodami cały plac przy bazylice.

Dlaczego pojechałem do Comacchio?

Muszę się przyznać, że miałem swój powód, aby pojechać do Comacchio (byłem przecież tu już wcześniej).

Oprócz spaceru po uliczkach miasta i spojrzenia na jego zabytki, ważna była dla mnie wizyta w biurze informacji turystycznej.

Zadałem tam jedno, kluczowe pytanie: Czy we wrześniu można zobaczyć w okolicy flamingi?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *