Stowarzyszenie kulturalne „San Pietro della Ienca”, któremu przewodniczy Pasquale Corriere, oficjalnie powstało 1 czerwca 1999 r. w celu oddania hołdu Janowi Pawłowi II, niezrównanemu przyjacielowi gór Abruzji, który często wybierał się na narty lub wycieczki piesze w masyw Gran Sasso. Dzięki inicjatywie stowarzyszenia kościółek w Borgo San Pietro della Ienca stał się pierwszym w Europie sanktuarium św. Jana Pawła II (wtedy jeszcze błogosławionego).
W drodze do L’Aquili
Jadąc z Gran Sasso do LAquili postanowiłem odwiedzić Borgo San Pietro della Ienca, które szczyci się tym, że to właśnie w tej wiosce znajuje się pierwszy w Europie (może i na świecie ) kościółek pod wezwaniem św. Jana Pawła II.
Kościółek pochodzący z X wieku to niewielka budowla w stylu romańskim. Na ścianach kościoła można jeszcze obejrzeć resztki średniowiecznych fresków.
Wokół kościółka była kiedyś wioska pasterska, obecnie opuszczona.
W styczniu 2011 r., po ogłoszeniu przez papieża Benedykta XVI długo oczekiwanej decyzji o beatyfikacji Jana Pawła II, prezes stowarzyszenia ” San Pietro della Ienca” Pasquale Corriere przekazał prośbę arcybiskupowi L’Aquili, Giuseppe Molinari, o zamianę małego kościoła San Pietro della Ienca w sanktuarium błogosławionego Jan Paweł II. Prośba została uwzględniona i od 18 maja 2011 r. mały kościół San Pietro della Ienca, tak ukochany przez Jana Pawła II, stał się Jego sanktuarium.
Interesują Cię Włochy – chcesz podzielić się swoimi opowieściami, zdjęciami lub o coś zapytać? Zapraszam do grupy na FB: Włochy – podróże, rady, wskazówki refleksje
Święty Jan Paweł II i trzech złodziei
Jan Paweł II wymykał się często z Watykanu i jechał w masyw Gran Sasso na narty lub na wycieczkę pieszą (do Rzymu jest stąd ok. 1,5 godziny jazdy autostradą A24). Papież odwiedził San Pietro della Ienca kilkanaście razy i zawsze modlił się w kościółku, wtedy jeszcze pod wezwaniem św. Piotra.
Po ustanowieniu kościoła sanktuarium bł. Jana Pawła II, 18 maja 2011 roku, stał się celem wizyt pielgrzymów i turystów odwiedzających Gran Sasso. Przed kościołem stanęła rzeźba Jana Pawła II, której autorem jest Fiorenzo Bacci.
Wewnątrz sankturarium znajduje się fiolka z krwią św. Jana Pawła II umieszczona w relikwiarzu. Została ona podarowana przez kardynała Stanisława Dziwisza.
W styczniu 2014 roku włamano się do kościoła pw. św. Jana Pawła II. Złodzieje nie tknęli nic innego, wzieli tylko fiolkę z krwią i krzyż.
Kilka dni później włoska policja zatrzymała w sprawców kradzieży. Byli nimi trzej 18-letni mieszkańcy L’Aquili i okolic. Zeznali, że zamierzali sprzedać relikwiarz. Nie rozumiejąc natomiast pozamaterialnej wartości relikwii, znajdujący się w środku kawałek białej tkaniny z krwią polskiego papieża (sutanny) wyrzucili po stłuczeniu szkła. Chcieli zachować jedynie metalową część relikwiarza.
Relikwia została odnaleziona w garażu domu jednego z nich. Jak stwierdził biskup pomocniczy L’Aquili Giovanni D’Ercole, była ona niemal nienaruszona; brakowało jedynie kilku nitek.
Kiedy we wrześniu 2016 roku odwiedziłem sanktuarium relikwiarz stał już na swoim miejscu…