San Pietro della Ienca

Pierwsze w Europie sanktuarium św. Jana Pawła II

Stowarzyszenie kulturalne „San Pietro della Ienca”, któremu przewodniczy Pasquale Corriere, oficjalnie powstało 1 czerwca 1999 r. w celu oddania hołdu Janowi Pawłowi II, niezrównanemu przyjacielowi gór Abruzji, który często wybierał się na narty lub wycieczki piesze w masyw Gran Sasso. Dzięki inicjatywie stowarzyszenia kościółek w Borgo San Pietro della Ienca stał się pierwszym w Europie sanktuarium św. Jana Pawła II (wtedy jeszcze błogosławionego).

W drodze do L’Aquili

Jadąc z Gran Sasso do LAquili postanowiłem odwiedzić Borgo San Pietro della Ienca, które szczyci się tym, że to właśnie w tej wiosce znajuje się pierwszy w Europie (może i na świecie ) kościółek pod wezwaniem św. Jana Pawła II.

San Pietro della Ienca

Chiesa San Pietro della Ienca

Kościółek pochodzący z X wieku to niewielka budowla w stylu romańskim. Na ścianach kościoła można jeszcze obejrzeć resztki średniowiecznych fresków.

Freski w kościele San Pietro della Ienca
Fresk z wizerunkiem św. Krzysztofa

Wokół kościółka była kiedyś wioska pasterska, obecnie opuszczona.

W styczniu 2011 r., po ogłoszeniu przez papieża Benedykta XVI długo oczekiwanej decyzji o beatyfikacji Jana Pawła II, prezes stowarzyszenia ” San Pietro della Ienca” Pasquale Corriere przekazał prośbę arcybiskupowi L’Aquili, Giuseppe Molinari, o zamianę małego kościoła San Pietro della Ienca w sanktuarium błogosławionego Jan Paweł II. Prośba została uwzględniona i od 18 maja 2011 r. mały kościół San Pietro della Ienca, tak ukochany przez Jana Pawła II, stał się Jego sanktuarium.

Interesują Cię Włochy – chcesz podzielić się swoimi opowieściami, zdjęciami lub o coś zapytać? Zapraszam do grupy na FB: Włochy – podróże, rady, wskazówki refleksje

Święty Jan Paweł II i trzech złodziei

Jan Paweł II wymykał się często z Watykanu i jechał w masyw Gran Sasso na narty lub na wycieczkę pieszą (do Rzymu jest stąd ok. 1,5 godziny jazdy autostradą A24). Papież odwiedził San Pietro della Ienca kilkanaście razy i zawsze modlił się w kościółku, wtedy jeszcze pod wezwaniem św. Piotra.

Po ustanowieniu kościoła sanktuarium bł. Jana Pawła II, 18 maja 2011 roku, stał się celem wizyt pielgrzymów i turystów odwiedzających Gran Sasso. Przed kościołem stanęła rzeźba Jana Pawła II, której autorem jest Fiorenzo Bacci.

San Pietro della Ienca - rzeźba Jana Pawła II, Fiorenzo Bacci
Statua św. Jana Pawła II, Fiorenzo Bacci

Wewnątrz sankturarium znajduje się fiolka z krwią św. Jana Pawła II umieszczona w relikwiarzu. Została ona podarowana przez kardynała Stanisława Dziwisza.

Relikwiarz z krwią św. Jana Pawła II
Relikwiarz

W styczniu 2014 roku włamano się do kościoła pw. św. Jana Pawła II.  Złodzieje nie tknęli nic innego, wzieli tylko fiolkę z krwią i krzyż.

Kilka dni później włoska policja zatrzymała w sprawców kradzieży. Byli nimi trzej 18-letni mieszkańcy L’Aquili i okolic. Zeznali, że zamierzali sprzedać relikwiarz. Nie rozumiejąc natomiast pozamaterialnej wartości relikwii, znajdujący się w środku kawałek białej tkaniny z krwią polskiego papieża (sutanny) wyrzucili po stłuczeniu szkła. Chcieli zachować jedynie metalową część relikwiarza. 

Relikwia została odnaleziona w garażu domu jednego z nich. Jak stwierdził biskup pomocniczy L’Aquili Giovanni D’Ercole, była ona niemal nienaruszona; brakowało jedynie kilku nitek.

Kiedy we wrześniu 2016 roku odwiedziłem sanktuarium relikwiarz stał już na swoim miejscu…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *