Widok na Gran Sasso

Święty i dyktator na Campo Imperatore

Okolice hotelu Campo Imperatore w masywie górskim Gran Sasso w Abruzji kojarzą się wielu miłośnikom historii II wojny światowej z akcją uwolnienia przez niemieckich komandosów przetrzymywanego w hotelu Benito Mussoliniego. Zapewne mniej osób wie, że Campo Imperatore odwiedził św. Jan Paweł II, gdzie pobłogosławił kościółek i wygłosił rozważanie przed modlitwą Anioł Pański.

Kto uwolnił Mussoliniego?

Wybrałem się na Campo Imperatore, żeby zobaczyć, gdzie mogły wylądować szybowce z niemieckimi komandosami w trakcie operacji „Eiche” („Dąb”), której celem było uwolnienie włoskiego dyktatora Benito Mussoliniego.

Po aresztowaniu Mussoliniego 25 lipca 1943 roku został on uwięziony, a ostatnim miejscem przetrzymywania dyktatora był hotel Campo Imperatore. Świadczy o tym tablica pamiątkowa umieszczona przy wejściu do hotelu.

Rifugio Campo Imperatore

Campo Imperatore - tablica przy wejściu do hotelu"Pamiątki" Campo Imperatore

Niemcy nie spisali jeszcze na straty swojego sojusznika i wysłali oddział komandosów pod dowództwem SS-Hauptssturmführera Otto Skorzeny’ego, aby uwolnić Mussoliniego. Wprawdzie większość żołnierzy atakujących hotel stanowili spadochroniarze z 1. batalionu 7. Pułku Strzelców Spadochronowych Luftwaffe, a nie żołnierze Waffen-SS, ale przyjęło się mówić, że to Skorzeny uwolnił Duce.

Skąd wzięła się ta historia? Otóż po przeprowadzeniu akcji 12 września 1943 roku Mussolini został poproszony o zajęcie miejsca w dwuosobowym samolocie Fieseler Fi156 “Storch”, który miał go zabrać z Campo Imperatore. Do tego samolotu wsiadł jeszcze trzeci pasażer – Otto Skorzeny – i to on towarzyszył w podróży Mussoliniemu – najpierw do Rzymu, a potem do Wiednia i Monachium. Już w Wiedniu Skorzeny otrzymał Krzyż Rycerski Orderu Krzyża Żelaznego z rąk szefa sztabu wiedeńskiego okręgu wojskowego. Trzeba dodać, że wręczający odznaczenie pułkownik oddał Skorzenny’emu swój order.

Ja udałem się na Campo Imperatore kolejką i zastanawiałem się, jak w otoczeniu hotelu lądowały szybowce desantowe oraz, jak dwumiejscowy “Storch” wystartował dociążony dodatkowym stukilowym pasażerem.

Kolejka - La funivia del Gran SassoLa funivia del Gran Sasso

Jedyną trudnością, jaką miałem do pokonania, było sprawdzenie w Internecie godzin odjazdu i czasu funkcjonowania kolejki. Nie było to proste. Zapraszam do zmierzenia się z tym wyzwaniem.

Święty Jan Paweł II na Campo Imperatore

Sercu Polaka bliższe są ślady św. Jana Pawła II na Campo Imperatore. Nasz wielki papież lubił odwiedzać góry Abruzji, a w 1993 roku był na Campo Imperatore, gdzie odmówił modlitwę Anioł Pański i konsekrował odnowiony kościół Matki Bożej Śnieżnej (Chiesa della Madonna della Neve).

Chiesa della Madonna della NeveChiesa della Madonna della Neve - tablica pamiątkowa

W trakcie rozważania przed modlitwą – Piękno przyrody mówi o Bogu – św. Jan Paweł II powiedział między innymi:

Góry odsłaniają swoje sekrety tylko przed tym, kto ma odwagę rzucić im wyzwanie. Wymagają ofiar i dobrego przygotowania. Każą porzucić bezpieczne doliny, ale pozwalają temu, kto się nie lęka wspinaczki, ujrzeć wspaniałą panoramę szczytów. Góry są zatem bardzo wyrazistym symbolem wędrówki ducha, powołanego, aby wznosić się z ziemi ku niebu, ku spotkaniu z Bogiem.

Na Campo Imperatore odnalazłem jeszcze jeden papieski ślad – na górnej stacji kolejki znajduje się obraz przedstawiający Jana Pawła II błogosławiącego Abruzji.

Jan Paweł II błogosławi Abruzji

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *