’Na pantegana – graffiti sprzed prawie 400 lat

Una pantegana - Wenecja, Cannaregio

Kiedy we wrześniu 2020 roku pojechałem do Wenecji, to „una pantegana”, czyli szczurek, był na krótkiej liście obiektów, które chciałem koniecznie zobaczyć. Obiekty te zaliczyłem do sekretów Wenecji, które ciągle odkrywam i opisuję. Tym razem do poszukiwań zachęciło mnie zdjęcie, jakie znalazłem w jednej z książek, oraz tematyka epidemii, która zdominowała rok 2020.

Pantegana, czyli wielki szczur

Podobno w Wenecji przypada pięć szczurów na jednego mieszkańca. Taki już jest los tych, którzy mieszkają nad kanałami. Dodatkowo jest tam jeszcze jeden szczur w dzielnicy Cannaregio. Dokładniej jest to graffiti z 1644 roku.

Graffiti pantegana na kolumnie
Kolumna z wyrytym grafitti, a na nim pantegana!

Ogromy szczur usadowił się na granitowej kolumnie która jest elementem sotoportego. Sotoportego, otwarte od strony kanału stanowiło schronienie dla osób oczekujących na traghetto.

Widok z pomostu
Widok na Canale Grande z pomostu, na którym czekano kiedyś na traghetto.

Nie wiem, czy to jeden z pasażerów, który nie mógł się doczekać transportu, wyrył na kolumnie zwierzaka z długim ogonem. Przedstawiony zwierzak to pantegana (Rattus Norvegicus). Szczur taki może mierzyć nawet 40 cm długości (połowa to ogon) i pewnie jakiegoś bardzo dużego osobnika zaobserwował ktoś przed wiekami. Uwiecznił go na kolumnie i opatrzył datą – dziś trudno czytelną – MDCXXXXIIII. (Odczytanie daty jest utrudnione, bo kolumna została pomalowana na biało).

Jak trafić na wenecką panteganę?

Kiedy przyszedłem sfotografować graffiti sprzed niemal 400 lat zobaczyłem, że jakiś współczesny „artysta” zostawił swój ślad na korpusie szczurka. Trochę się więc zastanawiałem, czy podać dokładny opis, jak znaleźć panteganę. Jestem przekonany, że Czytelnicy mojego bloga uszanują pamiątkę sprzed lat, więc opublikuję wskazówki.

Chiesa San Felice
Chiesa di San Felice, Cannaregio, Venezia

Należy kierować się na Campo San Felice (w weneckim dialekcie San Felise) w dzielnicy Cannareggo. Naprzeciw wejścia do kościoła (chiesa di San Felice), otwiera się wąska Calle del Tragheto , która prowadzi do drewnianego pomostu stanowiącego Fondamenta del Tragheto, skąd można podziwiać niezrównany widok na Canale Grande. Na jednej z kolumn znajduje się poszukiwany szczurek.

Fondamenta del Tragheto - 'na pantegana.
I jesteśmy na miejscu!

Comments

  1. Wojciech Polak

    Wspaniała opowieść 👏

    1. Dziękuję, szykuję następne o sekretach Wenecji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *