Wenecja… Opisując moją popołudniową wycieczkę, podczas jednego dnia w Wenecji, wspomniałem o wizycie w kościele świętych Apostołów Chrystusa. Wspomniałem, że w kaplicy Cornerów znajduje się arcydzieło, które namalował Giambattista Tiepolo około 1748 roku. Jest na nim przedstawiona święta Łucja.
Warto się zatrzymać na chwilę i przyjrzeć szczegółom obrazu.
Ołtarz świętej Łucji
Przechodząc przez Chiesa dei Santi Apostoli di Cristo możemy minąć boczną kaplicę, zwłaszcza, że jest odgrodzona sznurem, a wewnątrz stoją niezbyt ładne krzesła i stoliki. Nie patrzmy na te czerwone krzesła, ale na obraz znajdujący się powyżej.
W capella Corner znajduje się wspaniały ołtarz autorstwa Tiepolo, przedstawiający ostatnią komunię świętej Łucji, tuż przed jej śmiercią męczeńską.
Po prawej stronie obrazu odnajdziemy portrety fundatora malowidła, pochodzącego ze szlachetnego rodu Niccolò Corner oraz jego syna Giulio.
Co znajduje się na pierwszym planie? Sięgnijmy do biografii świętej.
Święta Łucja z Syrakuz
Oto fragmenty biografii św. Łucji:
„Według najstarszego przekazu datowanego na V w., święta Łucja pochodziła ze znakomitej rodziny. Była przeznaczona dla równie zamożnego młodzieńca. Kiedy jednak udała się z pielgrzymką do grobu św. Agaty do pobliskiej Katanii, aby uprosić o zdrowie dla matki, miała jej się ukazać ta święta i przepowiedzieć męczeńską śmierć; radziła też przygotować się na czekającą ją ofiarę.
Kiedy Łucja powróciła do Syrakuz, cofnęła obietnicę zamążpójścia, rozdała swoje majętności i złożyła ślub dozgonnej czystości. Niebawem wybuchło prześladowanie chrześcijan, najkrwawsze w dziejach chrześcijaństwa. Wtedy niedoszły małżonek oskarżył Łucję, że jest chrześcijanką i 13 grudnia ok. 304 r. została ścięta mieczem; miała 23 lata”.
Według dawnej legendy Łucja miała tak duże i piękne oczy, że ściągała nimi na siebie powszechną uwagę. Widząc zachwyt nawet u oprawców, kazała sobie oczy wyłupić. Dlatego na obrazach przedstawiane są atrybuty świętej – oczy na tacy oraz sztylet. Namalował je również Tiepolo.
Kościół katolicki obchodzi liturgiczne wspomnienie świętej Łucji, dziewicy i męczennicy, 13 grudnia. Święta jest patronką ociemniałych, proszących o pomoc w chorobach oczu oraz pisarzy. W sposób szczególnie uroczysty jest ona czczona w Szwecji.
Zawsze pięknie napisane