W tym roku astronomiczna wiosna rozpoczyna się 20 marca o godzinie 22:24, ale we florenckiej galerii Uffizi przez cały rok można podziwiać obraz Wiosna, który w 1480 roku namalował Sandro Botticelli.
Jak czytać obraz Wiosna?
Arcydzieło Wiosna, jakie namalował Sandro Botticelli to jedno z najbardziej znanych dzieł włoskiego renesansu. Wykonane dla medycejskiej willi Castello, obecnie jest chlubą galerii Uffizi.
Niezwykłe wrażenie, która Wiosna wciąż wywiera na publiczności, wiąże się również z aurą tajemniczości otaczającą dzieło, którego dokładne znaczenie nie zostało jeszcze w pełni poznane i wyjaśnione.
W zacienionym zagajniku pomarańczowym możemy zobaczyć dziewięć postaci, rozmieszczonych symetrycznie wokół kobiety namalowanej w centrum obrazu. Na podstawie wskazań Vasariego i innych historyków sztuki wiemy, że dzieło należy czytać od prawej do lewej strony.
Z prawej strony znajduje się Zefir – bóg i uosobienie wiatru zachodniego, który porywa nimfę Chloris. W efekcie tego związku nimfa zachodzi w ciążę i odradza się jako wspaniała Flora (Wiosna), przedstawiona jako kobieta we wspaniałej kwiecistej sukni.
W centrum obrazu stoi Wenus otoczona symetryczną ramą drzewek pomarańczowych. Ta bogini miłości patronuje wszystkim przedstawionym zdarzeniom. Nad głową Wenus unosi się jej syn Kupidyn. Z lewej strony dzieła towarzyszą jej trzy Gracje, zajęte tańcem i nie zwracające uwagi na to, co dziej się wokół.
Po lewej stronie domyka kompozycję Merkury, który kaduceuszem odpędza chmury, aby zachować wieczną wiosnę.
Interpretacje Wiosny Botticellego
Pierwsza interpretacja Wiosny jest mitologiczna. Opisałem ją powyżej.
Druga interpretacja dzieła związana jest z rodem zamawiającym obraz. Botticelli wykonał Wiosnę w dwóch fazach. Pierwsza faza łączy się z faktem, że obraz zamówił Giuliano de Medici z okazji narodzin jego syna Giulio, którego miał z Fiorettą Gorini. Po śmierci Giuliana na skutek spisku Pazzich, Botticelli kontynuował malowanie dzieła, które miało uczcić ślub Lorenzo di Pierfrancesco de Medici z Semiramidą Appiani. Jeśli pójdziemy tymi śladami, to wówczas postaci są identyfikowane następująco:
- Wenus – Fioretta Gorini,
- Merkury – Lorenzo di Pierfrancesco,
- Jedna z trzech Gracji – Semiramide Appiani,
- Zefir, Chloris, Flora – miłość cielesna.
Są też historycy sztuki, którzy sugerują, że Flora symbolizuje Florencję kwitnącą pod rządami Medyceuszy.
A propos kwitnienia, to na obrazie odnajdujemy cały zestaw kwiatów wyrastających na dywanie trawnika: niezapominajki, irysy, chabry, jaskry, maki, stokrotki, fiołki i jaśmin. Po prostu – wiosna…
Dużo się nowego dowiedziałem z tego artykułu.Dziękuję.
Cieszę się, że udało mi się Pana zaciekawić. Pozdrawiam