Baron odkrywa jaskinie Pastena

Grotte di Pastena

W gorący wrześniowy dzień, jakich nie brakowało w czasie mojego pobytu w Lazio, postanowiłem poszukać ochłody i zwiedzić jaskinie Pastena (Grotte di Pastena). Jaskinie te są jednym z większych i bardzo znanych kompleksów jaskiniowych w Lazio i całych Włoszech, ale wielu polskich turystów jeszcze nie wie o ich istnieniu.

Masakra u wejścia do jaskini

Jaskinie Pastena są położone około 5 km na północ od wioski o tej samej nazwie i stanowią część Parco Naturale Regionale Monti Ausoni e Lago di Fondi.

Wejście do jaskini, zwane „zapadliskiem” było od dawna znane okolicznym mieszkańcom. Ma ono 20 m wysokości i12 m szerokości.

Zapadlisko
Zapadlisko

W 1868 roku w „zapadlisku” schronili się ostatni członkowie bandy bandyty Andreozziego, ścigani przez żandarmów. Poddali się dopiero, kiedy głód zajrzał im w oczy. Bandyci zostali rozstrzelani przed wejściem do jaskini, a porwany przez nich, i przetrzymywany jako zakładnik, seminarzysta umarł ze strachu.

Jaskinie zostały dokładnie zbadane w 1926 roku przez barona Carlo Franchettiego i innych towarzyszących mu speleologów. Już w następnym roku zostały udostępnione do zwiedzania.

Zwiedzanie jaskiń

Jaskinie Pastena dzielą się na część turystyczną oraz część dostępną tylko dla grotołazów. Zwiedzanie jest możliwe tylko z przewodnikiem.

Grotte di Pastena - zwiedzanie w grupie z przewodnikiem
Grotte di Pastena – zwiedzanie w grupie z przewodnikiem

Chodząc po jaskini mogłem oglądać wyrzeźbione przez naturę sale, w których zadziwiały stalaktyty, stalagmity oraz kolumny o różnorodnych kształtach. Jest też szopka ukryta wśród form krasowych.

Szopka

Niektóre formacje mają nawet 10 m wysokości. Wprawne oko może dostrzec też gnieżdżące się w jaskini nietoperze.

Najciekawszą częścią jaskini jest Sala Błękitnego Jeziora (Sala del Lago blu), w której znajduje się niewielkie jeziorko o głębokości dochodzącej do 5 metrów. W czasie deszczów można oglądać też wodospad wpadający do jeziora. Niestety, w czasie mojej wizyty wody Fosso Mastro, zasilające jeziorko i wodospad, ukryły się dobrze przed palącym słońcem.

Grotte di Pastena - jeziorko
Jeziorko

Przydatne informacje

Adres: via delle Grotte, 03020 Pastena (FR).

Cena biletu – 9 euro.

Godziny zwiedzania – w czasie letnim (od 1 kwietnia do 1 listopada) od 10.00 do 19.00; w czasie zimowym od 10.00-16.00.

Wizyty odbywają się co godzinę, a dokładne godziny wejścia można sprawdzić na stronie www.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *