Giotto – Wjazd do Jerozolimy

Giotto - Wjazd do Jerozolimy, kaplica Scrovegnich w Padwie

Wjazd do Jerozolimy to jeden z fresków, jakie namalował Giotto w kaplicy Scrovegnich w Padwie. Co zobaczysz na tym fresku?

Cykl fresków, jakie namalował Giotto w kaplicy Scrovegnich

Giotto w kaplicy zrealizował jednolity projekt ikonograficzny, podporządkowany historii Zbawienia. Cykl obrazowy rozpoczyna się od lunety na szczycie łuku, kiedy Bóg postanawia pojednać się z ludzkością, powierzając archaniołowi Gabrielowi zadanie wymazania winy Adama, poprzez ofiarę swego Syna. Więcej o tym cyklu napisałem w osobnym artykule.

Kaplica Scrovegnich w Padwie, Giotto, Sąd Ostateczny

Wjazd Chrystusa do Jerozolimy

Giotto - Wjazd Chrystusa do Jerozolimy

Z lewej strony fresku Giotto przedstawił Jezusa na osiołku, który jedzie w kierunku bram Jerozolimy. Za nim podążają Apostołowie, którzy idą na spotkanie zaintrygowanego tłumu.

Wśród tych, którzy wyszli na spotkanie Chrystusa, można zobaczyć różne postawy. Jedni padają na twarz, inni są zaskoczeni, a jedna z postaci zakrywa głowę płaszczem (czy to tylko niezdarność, czy symbol niechęci do przyjęcia Chrystusa?).

Widzimy również dwoje dzieci, które wspinają się na drzewa, aby oderwać gałązki oliwne, aby rzucić je Zbawicielowi oraz, aby lepiej widzieć wjazd do Jerozolimy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *