Castello di Miramare – posiadłość cesarza Meksyku

Castello di Miramare

Ferdynand Maksymilian Józef Maria Habsburg był młodszym bratem cesarza Austro-Węgier Franciszka Józefa I. Pozazdrościł bratu korony cesarskiej i został cesarzem Meksyku przybierając imię Maksymiliana I. Niestety, meksykańska przygoda zakończyła się dla cesarza tragicznie. Pojmany przez republikanów, stanął, wraz z dwójką najwierniejszych generałów, przed plutonem egzekucyjnym na Wzgórzu Dzwonów w pobliżu Querétaro i został roztrzelany. Pozostała po nim rozpaczająca żona Charlotta i piękny pałacyk – Castello di Miramare.

Ferdynand Maksymilian – wicekról lombardzko-wenecki

Zanim Ferdynand Maksymilian znalazł się w Meksyku, w 1850 roku, w wieku osiemnastu lat przybył do Triestu, by wyruszył w krótki rejs na Bliski Wschód. Postanowił przeprowadzić się do Triestu i zbudować dom z widokiem na morze, otoczony parkiem godnym jego imienia i rangi.

Castello di Miramare

Castello di Miramare

Zaprojektowany w 1856 roku przez austriackiego architekta Carla Junkera pałacyk Miramare został ukończony w 1860 roku. Rezydencja ma eklektyczny styl zgodny z ówczesną modą: gotyckie, średniowieczne i renesansowe elementy łączą się w niezwykłą mieszankę, która przypomina inne przykłady wielkich domów z tamtych czasów zbudowanych przez szlachtę w Alpach krajobrazy nad brzegami rzek i jezior.

Castello di Miramare - fantanna
Fontanna we wnętrzu Castello di Miramare

Parter mieści prywatne apartamenty Maksymiliana i Charlotty i ma kameralny i rodzinny charakter, podczas gdy piętro było zarezerwowane dla gości, którzy mieli zostać oszołomieni wystawnymi meblami ozdobionymi herbami i czerwoną tkaniną ozdobiony symbolami cesarskimi.

Parco di Miramare

Parco di Miramare

Park Miramare o powierzchni 22 hektarów jest wynikiem długoletnich prac wykonanych na zlecenie Maksymiliana na skalistym cyplu Grignano. Teren wokół pałacu pierwotnie przypominał obszar krasowy prawie pozbawiony roślinności.

Park został zaplanowany i zaaranżowany przez Carla Junkera, choć sprawami botanicznymi zajmował się ogrodnik Josef Laube. Jego miejsce zajął później Czech – Anton Jelinek.

Park Miramare

Duże ilości gleby importowano ze Styrii i Karyntii, a szkółkarze, głównie z regionu Lombardii i Wenecji Euganejskiej, dostarczali różnorodne gatunki drzew i krzewów, wielu spoza Europy.

Park Miramare

Spacerując po parku warto zwrócić uwagę na rzeźby wykonane przez berlińską firmę Moritz Geiss.

W parku znajdziemy też szklarnie,  „Domek Szwajcarski” na skraju stawu z łabędziami, mały plac z armatami podarowanymi przez Leopolda I – króla Belgii oraz kaplicę San Canciano z drewnianym krucyfiksem wyrzeźbionym z drewna okrętu wojennego Novara.

Przydatne informacje

Park Miramare jest otwarty dla zwiedzających
codziennie od 8:00 do 19:00 (ostatnie wejście o 18.30). Wstęp wolny.

Pałac można zwiedzać codziennie od 9:00 do 19:00 (ostatnie wejście o 18.30). Bilet kosztuje 12 euro.

Stajnie pałacowe są otwarte
codziennie od 11:00 do 13:00 i od 14:00 do 17:00
(ostatnie wejście 30 minut przed zamknięciem).

Parkować można wzdłuż drogi dojazdowej do pałacu.

Kiedy zwiedzałem Castello di Miramare, we wnętrzu pałacu nie wolno było robić zdjęć.

Więcej informacji o Castello di Miramare znajduje się na stronie www.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *