Pienza – miasto idealne

Pienza - panorama z Il Casalino

Piusowo to jedno z najpiękniejszych miasteczek Italii. Tak naprawdę nazywa się Pienza, ale nazwa naprawdę pochodzi od papieża Piusa II. To właśnie ten papież chciał ze swojej rodzinnej miejscowości uczynić miasto idealne.

Papież Pius II i jego miasto

Pienza, herb papieski na frontonie katedry
Pienza, herb papieski na frontonie katedry

W czasie renesansu rozwijało się marzenie o budowie miasta idealnego. Swoją wizję takiego miasta próbował realizować papież , uczony i humanista Pius II – Eneasz Sylwiusz Piccolomini. zaraz po wybraniu go na papieża zlecił Bernardo Rosselino, florenckiemu architektowi, przebudowę rodzinnej wioski Corsignano. Później zmieniono nazwę miejscowości na Pienza, na cześć jej najsłynniejszego mieszkańca.

Pienza - fresk nad bramą do miasta

Zamysł papieża, realizowany przez Rosselina, najlepiej oddaje główny plac miasta – obecnie Piazza Pio II. Całość zaprojektowano w taki sposób, aby pokazać stronę duchową i materialną życia oraz zobrazować władzę kościelną i świecką.

Pienza - katedra
Duomo

Na południowej stronie placu znajduje się katedra Duomo di Santa Maria Assunta. Renesansowa forma katedry zachowała się dzięki bulli papieskiej zabraniającej przebudowy budowli.

Pienza- Palazzo Comunale
Palazzo Comunale

Naprzeciwko katedry stoi Palazzo Comunale z otwartą loggią na parterze.

Pienza - Pałac Biskupi
Pałac Biskupi

Po wschodniej stronie placu znajduje się Pałac Biskupi, mieszczący obecnie Muzeum Diecezjalne.

Pienza Palazzo Piccolomini
Palazzo Piccolomini

Zachodnią stronę placu zamyka srystokratyczna siedziba rodu papieża – Palazzo Piccolomini. Przed pałacem stoi renesansowa studnia, którą można odnaleźć na wielu fotografiach z Pienzy.

Pienza - studnia i widok na Palazzo Comunale
Studnia i widok na Palazzo Comunale

Palazzo Piccolomini i „okno” na Val d’Orcia

Palazzo Piccolomini należy do najznakomitrzych dzieł Bernardo Rosselino. Trzy fasady od strony miasta są identyczne (jak na zdjęciu wcześniej). Dziedziniec ma mniej surowy wygląd dzięki smukłym kolumnom korynckim.

Palazzo Piccolomini - dziedziniec
Palazzo Piccolomini – dziedziniec

Z dziedzińca można wyjść do niewielkiego ogrodu i obejrzeć czwartą fasadę pałacu. Ta część rezydencji umożliwiała jej mieszkańcom rozkoszowanie się widokiem Doliny Orcia.

Palazzo Piccolomini od strony ogrodu
Palazzo Piccolomini od strony ogrodu
Palazzo Piccolomini - loggia
Palazzo Piccolomini – loggia
Widok z ogrodu na Val d' Orcia i Monte Amiata
Widok z ogrodu na Val d’ Orcia i Monte Amiata

Pienza – gdzie mieszkać?

Wybierając się do Pienzy spróbowałem dwóch rodzajów zakwaterowania. Zacząłem od agroturystyki u podnóża miasta.

Il Casalino
Agroturystyka „Il Casalino”

Taki wybór pozwala wypoczywać w ciszy w komfortowych warunkach i dysponować mieszkaniem o powierzchni 45-60 m kw. oraz korzystać z bezpłatnego parkingu i terenu wokół domu. W pakiecie dostajemy piękne widoki Doliny Orcia i jedną z ładniejszych panorm Pienzy. Dodatkowo, to świetny punkt wypadowy w Val d’Orcia. Minus – w zasadzie tylko jeden – Pienza znajduje się na wzgórzu, więć czeka nas wspinaczka do miasta albo podjechanie samochodem i poszukiwanie parkingu. Wprawdzie wzdłuż murów miasta są miejsca parkingowe, ale czaem trzeba się trochę naszukać, aby zostawić auto.

Druga opcja, jaką przetestowałem, to zatrzymanie się w samej Pienzie. Jeśli chcesz mieszkać w obrębie murów, to pamiętaj że w obrębie starej Pienzy nie można jeździć samochodem. Nie należy więc zabierać dużych walizek. Można też mieszkać poza murami – ja tak zrobiłem – i korzystać z hotelowego parkingu. Warto, aby hotel był blisko bram „miasta idealnego”, wtedy możemy chodzić na spacery po mieście, kiedy tylko chcemy.

Atrakcje Pienzy

Pienza jest stolicą sera pecorino, więc warto wstąpić do jednego z wielu sklepów i zaopatrzyć się w zapas smacznego sera.

Pienza i pecorino
Nie zapomnij kupić pecorino

We wrześniu w Pienzie czekają na nas różne atrakcje – święto pecorino z toczeniem sera, Corsa di Pio, czyli wyścig (o) gęsi (rozgrywany podobno od XV wieku wyścig z nagrodami) oraz święto równonocy, czyli spotkanie Słońca i Księżyca.

Pienza - Il Sole e la Luna
Pienza – Il Sole e la Luna
Pienza - przed katedrą
Chór przed katedrą
Corso di Pio
Corsa di Pio – wyścig o gęsi

A jeśli akurat nie ma święta, to można zanurzyć się w uliczki Pienzy i podziwiać jej codzienne piękno.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *