2 Korpus Polski w regionie Marche: 1944-46 – G. Campana

2 Korpus Polski w regionie Marche: 1944-46, G. Campana

Wydawnictwo „2 Korpus Polski w regionie Marche: 1944-46” to katalog wystawy, jaka miała miejsce w 2005 roku. Po wystawie został katalog-album ze zdjęciami, który dostępny jest jedynie w antykwariatach lub na allegro, a powinien być do kupienia co najmniej w każdym miejscu związanym z 2 Korpusem Polskim w Marche.

Katalog wystawy: 2 Korpus Polski w regionie Marche: 1944-46

Wystawa fotograficzna pod powyższym tytułem była zorganizowana w 2005 roku w Polsce i we Włoszech. W Polsce ekspozucje miały miejsce w Warszawie, Częstochowie i Krakowie, a we Włoszech w Loreto i dziesięciu innych miastach regionu Marche.

Na wystawie można było obejrzeć zdjęcia dokumuntujące walki i pobyt 2 Korpusu Polskiego w Marche ze zbiorów archiwum Instytutu Polskiegi i Muzeum im. Gen. Sikorskiego w Londynie.

Wystawie towarzyszył dwujęzyczny katalog zawierający ponad 100 fotografii (opracowanie katalogu – Giuseppe Campana). Można na nich zobaczyć oficerów i żołnierzy 2 Korpusu Polskiego w czasie walk, codziennych zajęć oraz rekreacji. Jest m. in. fotografia przedstawiająca gen. Andersa oraz marszałka H. Alexandra wypoczywających na leżakach na plaży w Porto San Giorgio.

Są również zdjęcia z defilad wojskowych, procesji Bożego Ciała w Ankonie czy smutne chwile: pogrzeby żołnierzy w Loreto (m. in. z pogrzebu Adolfa Bocheńskiego).

W albumie jest też fotografia uśmiechniętej młodej Polki – żołnierza Pomocniczej Służby Kobiet 2 Korpusu. Zdjęcie to widziałem w muzeum w miejscowości Offagna.

Offagna - Museo della Liberazione di Ancona
Zdjęcie w zbiorach: Museo della Liberazione di Ancona, Offagna

Przed wyjazdem do Marche warto przejrzeć katalog ze zdjęciami, a następnie spróbować odnaleźć miejsca pokazane w albumie i zobaczyć, jak wyglądają po latach. Ja zrobiłem tak m. in. w czasie pobytu Ankonie i Senigallii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *