Forlì – stolica włoskiego racjonalizmu?

Chociaż w wydawanych w Polsce przewodnikach trudno odnaleźć wzmiankę o Forlì, to miłośnicy architektury lat 20. i 30. ubiegłego wieku odnajdują to miasto i podziwiają jego budynki. To właśnie Forlì można nazwać stolicą włoskiej architektury racjonalizmu (Razionalismo).

Ruch MAR (Movimento dell’Architettura Razionale), a następnie MIAR (Movimento Italiano per l’Architettura Razionale), były włoską odpowiedzią na styl modernizmu proponowany m. in. przez Le Corbusiera i Gropiusa.

Chociaż włoski racjonalizm rodził się jako styl wolny od politycznych konotacji, to drugiej wystawie włoskiej architektury racjonalnej w Rzymie towarzyszyły już inne nastroje. Ekspozycję odwiedził sam duce, a racjonalizm został uznany za styl narodowy – faszystowski.

Odwiedzasz Forlì? Może zaciekawi Cię też Rawenna:

Monumentalne budynki architektury racjonalizmu są zgrupowane w trzech miejscach: Viale della Libertà, Porta Ravaldino i Centro Storico.

Forli_Razionalismo
Źródło: http://www.turismoforlivese.it

Najciekawsze budynki znajdują się przy Viale della Libertà od Piazzale della Vittoria aż do dworca kolejowego. Na Piazzale della Vittoria  znalazłem mój numer 1: dwa bliźniacze apartamentowce – Palazzi gemelli – które w założeniu architekta Cezare Bazzaniego, stały się nową bramą wjazdową do miasta.

Palazzi_gemelli-Forli

Z drugiej strony placu stoi monumentalne Collegio Aeronautico – Ex Collegio Aeronautico „Bruno Mussolini” –  (zdjęcie główne), przed którym stoi marmurowa statua Ikara, którą wyrzeźbił Francesco Saverio Palozzi. Collegio Aeronautico stanowiło od 1934 roku przygotowanie do studiów z fizyki, a od 1938 roku specjalizowało się w nauce przyszłych lotników. Patronem szkoły był pilot 274a Squadriglia Regia Aeronautica Italiana – Bruno Mussolini (syn Benito Mussoliniego), który zginął w wieku 23 lat w katastrofie lotniczej w pobliżu lotniska w Pizie.

Szkoda, że Collegio było zamknięte w czasie wakacji i nie udało mi się zobaczyć Sali Ikara.

Statua_Ikara-Forli

Idąc Viale Della Libertà w kierunku dworca kolejowego, po prawej stronie mijamy charakterystyczny czerwony budynek Casa dei Balilla z wieżą o wysokości 30 metrów. Budynek ten, który miał służyć wychowaniu faszystowskiej młodzieży, po dziś pełni role sportowe i kulturalne, mieszcząc w swoim wnętrzu m. in. kryty basen, centrum odnowy biologicznej oraz salę kinową i teatralną.

Casa_del_Balilla-Forli

Kilkadziesiąt metrów dalej zobaczymy eklektyczny budynek Istituto Tecnico Industriale Statale G. Marconi (dawniej Istituto Tecnico Industriale “Alessandro Mussolini”), który powstał w 1937 roku w związku z planem wzmocnienia struktury oświatowej Forlì. Zaprojektowany przez Arnaldo Fuzziego budynek był w stanie przyjąć nawet 1000 uczniów do swoich licznych sal i laboratoriów.

Istituto_Tecnico_Industriale_Statale-Forli

Jeżeli interesujesz się architekturą modernizmu, a zwłaszcza włoskiego racjonalizmu, to skieruj swoje kroki do Forlì, gdzie w ciągu jednego dnia zobaczysz wiele wspaniałych przykładów tego stylu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *