Villa Mirabello i tajemnicza mumia

Villa Mirabello - Varese

W miejskim muzeum archeologicznym w Varese, którego siedzibą jest Villa Mirabello, znajduje się zmumifikowane ciało, którego losy są nadal badane. Ponieważ miejsce jego odkrycia nie zostało ujawnione, to szczątki te są najczęściej nazywane „Mirabello” lub „mumią z Villi Mirabello” (Mummia di Villa Mirabello). Trudno się dziwić, że postanowiłem zobaczyć tę mumię.

Villa Mirabello – rezydencja i jej otoczenie

Historia willi

Villa Mirabello została zbudowana na wzgórzu o tej samej nazwie, z którego roztaczał się wspaniały widok na jezioro Varese i Alpy.

Villa Mirabello
Najstarsza część willi

Pierwsze wzmianki o willi pochodzą z 1725 roku, ale dzisiejszy wygląd willa zawdzięcza rodzinie Taccioli, która w 1839 roku zleciła prace związane z przebudową architektowi Clericettiemu. Prace trwały kilka lat i nadały willi wygląd angielskiej rezydencji z przylegającym do niej szeregiem szklarni oraz wieżą widokową.

Villa Mirabello - wieża

W 1949 roku willa została zakupiona przez gminę Varese i jest obecnie siedzibą muzeum archeologicznego (Museo civico archeologico di Villa Mirabello).

Willę otacza park w stylu angielskim, który łączy się z ogrodami Este (Giardini Estensi).

Palazzo Estense i Giardini Estensi

Palazzo Estense to barokowy pałac zbudowany dla księcia Francesco III d’Este, księcia Modeny i austriackiego gubernatora Lombardii. Pałac został zaprojektowany przez architekta Giuseppe Bianchi i ukończony w 1760 roku. Obecnie pałac jest własnością gminy Varese i pełni rolę siedziby władz miejskich.

Palazzo Estense - Varese
Palazzo Estense

Przylegające do pałacu ogrody zostały zbudowane w tym samym stylu, co ogrody pałacu Schönbrunn w Wiedniu i ukończone w 1787 roku. Znajdujący się w centrum Varese park stanowi ulubione miejsce spacerów i wypoczynków zarówno mieszkańców Varese, jak i turystów.

Muzeum archeologiczne w Villa Mirabello

Raczej omijam muzea archeologiczne, ale to w Varese mieściło się w pięknej willi, więc zaryzykowałem.

Samo muzeum ma długoletnią historię, bo powstało w 1871 roku z inicjatywy lokalnych uczonych i entuzjastów połączonych ideą zebrania zbioru związanego z historią regionu Varese. W 1924 roku muzeum zostało znacznie rozbudowane dzięki darowiźnie kolekcji markiza Andrei Ponti, który był inicjatorem i sponsorem badań archeologicznych na wyspie (wysepce) Isolino Virginia na jeziorze Varese.

Muzeum posiada szereg eksponatów pochodzących z wykopalisk archeologicznych oraz przypadkowych znalezisk, które obejmują przedmioty z okolicznych osad z epoki neolitu i brązu. Muzeum mieści też lapidarium, nagrobki, ołtarze, stele, sarkofagi pochodzące głównie z okresu rzymskiego.

Ze zbiorów muzeum w Villa Mirabello

W budynku muzeum znajdują się też sale prezentujące część miejskiej galerii sztuki, poświęcone Risorgimento, ruchowi oporu i współczesnej historii Varese.

Obraz ze zbiorów muzeum archeologicznego w Varese

Mumia z Villi Mirabello

W osobnym pomieszczeniu znajduje się „mumia z Villi Mirabello”. Mumia jest tak nazywana, ponieważ po przekazaniu jej przez osobę prywatną, nie ujawniono żadnych szczegółów dotyczących miejsca i okoliczności odkrycia ciała.

Jest to ciało dziecka w wieku około 11-12 lat należącego do wyższej klasy społecznej. Chłopiec prawdopodobnie zmarł na zapalenie płuc. Palce jego lewej ręki są podkurczone dlatego, że w rękę zmarłego był włożony jakiś przedmiot, być może krucyfiks.

Mumia z Villa Mirabello
Mumia z Villa Mirabello

Informacje dotyczące zmarłego dziecka posiadamy dzięki badaniom, jakie w 1985 roku przeprowadził włoski paleopatolog profesor Gino Fornaciari. Przeprowadzone wówczas analizy pozwoliły na datowanie szczątków na lata między końcem XVI i połową XVII wieku. Niezwykłe jest to, że w naturalnych warunkach ciało nie uległo rozkładowi, ale mumifikacji.

Interesują cię inne wille w prowincji Varese? Zajrzyj do artykułu o willi Toeplitz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *