Zatopione mozaiki w Rawennie

Mozaiki Rawenna - krypta kościoła San Francesco

Rawenna i jej mozaiki potrafią zaskakiwać tak, jak mnie zaskoczył pewien Włoch w bazylice św. Franciszka. Kiedy zmierzałem do otworu, przez który można zobaczyć kryptę pod ołtarzem, ten osobnik całym ciałem zasłonił mi widok przez okienko. Trudno mu się dziwić – w końcu zapłacił za oświetlenie krypty 1 euro!

Dzieje bazyliki św. Franciszka

Bazylika św. Franciszka (Basilica di San Francesco) nie jest zaliczana do ósemki zabytków Rawenny wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Pomimo tego, warto odwiedzić ten kościół i zobaczyć jego unikatowe zatopione mozaiki i odwiedzić przylegający do bazyliki grobowiec Dantego.

Bazylika znajduje się przy Piazza San Francesco i jest znana z tego, że w 1321 roku była miejscem uroczystego pogrzebu Dantego, który umarł na wygnaniu w Rawennie.

Obecna bazylika stoi na miejscu starszego kościoła z V wieku poświęconego apostołom Piotrowi i Pawłowi. Ten pierwszy kościół zbudowano na polecenie biskupa Neona. Na przełomie IX i X wieku kościół został rozebrany i zastąpiony większym – San Pietro Maggiore. Wtedy też dobudowano, zachowaną do dziś, dzwonnicę.

Kiedy w 1261 roku kościół objęli franciszkanie, jego nowym patronem został św. Franciszek z Asyżu. Edyktem Napoleona z 1810 roku franciszkanie zostali wywłaszczeni, a kościół był administrowany przez duchowieństwo świeckie (diecezjalne).

W latach 1918-1921, w związku z przypadającą 600. rocznicą śmierci Dantego, kościół został gruntownie odrestaurowany. Franciszkanie (Bracia Mniejsi Konwentualni) ponownie objęli bazylikę w 1949 roku.

Architektura i wnętrze kościoła

Fasada kościoła wykonana jest z nieotynkowanej cegły. po prawej stronie fasady znajduje się dzwonnica o wysokości ponad 30 metrów.

Basilica San Francesco. Rawenna - fasada. Mozaiki wewnątrz
Basilica San Francesco

Wnętrze bazyliki jest podzielone na trzy nawy podzielone przez dwa rzędy łuków wspartych na 12 kolumnach. Na końcu nawy znajduje się absyda, którą zajmuje prezbiterium, znajdujące się wyżej niż poziom nawy.

W ostatnim przęśle prawej nawy znajdują się organy piszczałkowe  zbudowane w 1921 roku przez organmistrza Balbianiego (później przyjął nazwisko Balbiani Vegezzi-Bossi) z Mediolanu.

Podwodne mozaiki

Poniżej prezbiterium znajduje się krypta, do której prowadzą schodki. Po zejściu po schodkach zobaczyłem niewielkie okno, przez które można zajrzeć do krypty. Aby cokolwiek zobaczyć, warto wrzucić 1 euro do automatu włączającego oświetlenie krypty.

Okno z widokiem na kryptę
Okno z widokiem na kryptę

Krypta ma trzy nawy przykryte sklepieniami krzyżowymi na czterech kolumnach. Na podłodze krypty znajdują się mozaiki, a ponieważ posadzka znajduje się poniżej poziomu morza, to woda przedostaje się do krypty tworząc bardzo ciekawy efekt.

Rawenna - mozaiki. Widok na kryptę i pływające złote (czerwone) rybki. Kościół San Francesco
Widok na kryptę i pływające złote (czerwone) rybki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *