Vaporetto po Wenecji

vaporetto Wenecja, Canal Grande

Jeśli twoim celem jest Wenecja, to z pewnością warto poznać jeden z najciekawszych sposobów poznawania tego miasta – z pokładu vaporetto.

Czy wiesz jaką linią dojechać z Piazzale Roma do San Marco? Czy wiesz, kiedy Ci się opłaci kupić bilet na 75 minut, a kiedy jednodniowy lub trzydniowy? Poniżej znajdziesz wskazówki dotyczące korzystania z transportu wodnego w Wenecji.

Jak korzystać z transportu wodnego ACTV?

Operatorem transportu wodnego w Wenecji jest ACTV i na tej stronie znajdziesz aktualne ceny biletów oraz rozkłady jazdy tramwajów wodnych, czyli vaporetto. Do dyspozycji mamy 24 linie dzienne oraz kilka linii nocnych.

Jeśli chodzi zakup biletów, to można korzystać z biletów tradycyjnych kupowanych w kasach, biletów kupowanych na pokładzie vaporetto albo z biletów przedpłaconych. Jest też aplikacja ACTV na smartfony.

W zależności od potrzeb możesz kupić:

  • 75-minutowy bilet jednorazowy za 7,5 euro,
  • bilet powrotny na trasę 14, przydatny, kiedy parkujesz samochód na Lido albo Punta Sabbioni, za 13 euro,
  • 1-dniowy bilet na komunikację miejską ważny 24 godziny od pierwszego skasowania (autobusy i tramwaje, vaporetto, pociągi do Marghery i Mestre, ale nia na lotnisko Marco Polo) za 21 euro. Opłacalny, jeśli masz zamiar korzystać z vaporetto co najmniej trzy razy w różnych porach dnia,
  • bilety 2, 3 i 7-dniowe – odpowiednio za 30, 40 i 60 euro. Jeśli zatrzymujesz się na tydzień w Wenecji, to żal nie kupić biletu tygodniowego.

Uwaga dla osób w wieku od 6 do 29 lat można kupić bilet trzydniowy za 22 euro!

Tramwaje wodne kursują w godzinach od 5.00 do 24.00 (Warto sprawdzić szczegółowe rozkłady jazdy).

Najpopularniejsza „jedynka”

Najpopularniejszą linią vaporetto wśród turystów odwiedzających Wenecję jest „jedynka” (Linia 1).

Trasa linii 1 to:

Piazzale Roma → Rialto → San Marco → Lido.

Tramwaj wodny linii „1” przepływa przez cały Canal Grande. Płyniemy cieśniną dzielącą Wenecję na dwie części przez 3,8 km. Kanał ma kształt odwróconej litery „S” a wzdłuż jego brzegów stoją wspaniałe palazzi.

Płyniemy od Piazzale Roma pod wszystkimi mostami na Canal Grande i możemy wysiąść przy San Marco albo popłynąć dalej na Lido.

Z linii „1” warto skorzystać wieczorem, kiedy w weneckich pałacach zapalają się światła, a my możemy obejrzeć wnętrza pałaców, przynajmniej przez okna.

Inne ciekawe trasy vaporetto w Wenecji

Jeżeli chcesz odwiedzić cmentarz na wyspie San Michele, to zawiozą cię tam tramwaje wodne linii 4.1 lub 4.2 z przystanku przy Fondamente Nove. Te same vaporetto płyną na Murano.

San Michele Wenecja
Cmentarz na wyspie San Michele

Linia 4.1 i 4,2 to dobry sposób, aby zrobić sobie wycieczkę dookoła Wenecji, oglądając m. in. rejony rzadziej odwiedzane: San Pietro Castello, Sant Elena, Giardini czy tereny weneckiego biennale.

Comments

  1. Wenecja, magiczne miejsce do którego chce się zawsze wracać o każdej porze roku, bardzo ładne zdjęcia

  2. Gosia

    Czy można na jednym bilecie dopłynąć do lido i tym samym tramwajem, nue wysiadając , popłynąć z powrotem do placu św Marka?

    1. Jeśli są to linie, które pływają nie kończąc trasy, to tak.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *