Święty Marek obchodzi imieniny

Święty Marek - San Marco. Lew św. Marka

25 kwietnia 68 roku zginął męczeńską śmiercią św. Marek Ewangelista, pierwszy biskup Aleksandrii. 25 kwietnia wspominamy świętego Marka, a Wenecja czci swego patrona organizując Festa di San Marco.

Święty Marek – patron Wenecji

25 kwietnia Kościół katolicki obchodzi święto św. Marka, Ewangelisty.

Święty Marek był kuzynem św. Barnaby i towarzyszył św. Pawłowi w jego pierwszej podróży. Udał się też za nim do Rzymu.

Potem został uczniem apostoła Piotra i podał jego naukę w swojej Ewangelii. Jest to najstarsza a zarazem najkrótsza z czterech Ewangelii. Mogła więc powstać w latach 50-60. Marek zaczyna on swoją Ewangelię od Chrztu Pana Jezusa i od powołania św. Piotra na Apostoła. Wspomina też – jako jedyny z Ewangelistów – charakterystyczny szczegół: pobyt Pana Jezusa w domu św. Piotra i uzdrowienie jego teściowej (Mk 1, 29-31).

 Jacopo i Domenico Tintoretto. “Święty Marek w chwale ze świętymi Piotrem i Pawłem”.
Jacopo i Domenico Tintoretto, Święty Marek w chwale ze świętymi Piotrem i Pawłem, Scuola di San Marco, Wenecja

Markowi przypisuje się założenie Kościoła w Aleksandrii. Kiedy w 68 roku po Chr. ewangelista – biskup Marek odprawiał w Aleksandrii Mszę Świętą, poganie wpadli do świątyni i pojmali go. Następnie przywiązali powrozami do powozu i ciągnęli po ziemi i ostrych kamieniach.

Podobno wleczony po ulicach Aleksandrii święty męczennik wołał: – „Dziękuję Ci, Jezu Chryste, żeś mnie uznał godnym cierpieć za Twoją chwałę”. Poranione ciało Marka zostawiało za powozem smugę krwi w drodze do lochu, w którym został uwięziony. Tam – ukazał mu się Pan Jezus Pocieszyciel, w takiej postaci, w jakiej widzieli Go uczniowie chodzącego po ziemi i powiedział: – „Marku, Ewangelisto mój, pokój z tobą” (łac. Pax tibi, Marce evangelista meus). Następnego dnia znowu Marek został przywiązany do powozu i wleczony po ulicach miasta, aż wyzionął ducha.

Relikwie św. Marka zostały przeniesione z Aleksandrii do Wenecji około roku 870, wobec realnego zagrożenia profanacją ze strony muzułmanów, napadających na egipskie ziemie zamieszkałe przez chrześcijan.

Święty Marek ocala żeglarzy koło Wenecji
Jacopo i Domenico Tintoretto, Święty Marek ocala żeglarzy w okolicach Wenecji, Scuola di San Marco, Wenecja

Według tradycji, św. Marek, podczas sztormu, udzielił pomocy miejscowym żeglarzom płynącym w okolicach Wenecji.

W herbie Wenecji umieszczono wizerunek Marka z lwem i księgą Ewangelii św. i napisem: „Pokój z tobą Marku, Ewangelisto Mój!”, czasem “Bóg z Tobą”. Na obrazach i rzeźbach lew trzyma otwartą księgę z tymi właśnie słowami.

Lew świętego Marka, Wenecja

Wenecja czci świętego Marka

Chociaż liturgiczne wspomnienie świętego Marka przypada na 25 kwietnia, to w Republice Weneckiej świętowano trzykrotnie:

  • 31 stycznia, na pamiątkę przeniesienia relikwii świętego do Wenecji,
  • 25 kwietnia, w rocznicę śmierci świętego,
  • 25 czerwca, w rocznicę daty odnalezienia relikwii ukrytych w bazylice San Marco (relikwie odkryto w 1094 roku; były ukryte wewnątrz jednego z filarów bazyliki).

Święty Marek jest nie tylko patronem Wenecji, ale również notariuszy, skrybów, szklarzy, malarzy szkła, optyków.

Scuola Grande di San Marco
Scuola Grande di San Marco

Przy Campo Zanipolo , w pięknym renesansowym budynku mieści się Scuola Grande di San Marco. Do scuoli wchodzi się do niej przez wejście, które prowadzi do szpitala (Ospedale SS Giovanni e Paolo). Jest to jedna z najstarszych i najbardziej znanych wielkich szkół w Wenecji, która ​​w 1437 roku przyjęła imię patrona miasta.

Bazylika świętego Marka, Wenecja
Symbol świętego Marka Ewangelisty, Mozaika z bazyliki św. Marka, Wenecja.

Oczywiście najważniejszym miejscem kultu świętego Marka jest bazylika św. Marka, ale o tym nie muszę przypominać żadnemu miłośnikowi Wenecji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *