Sulmona – słodkie miasto Owidiusza

Sulmona - średniowieczny akwedukt

Wprawdzie Sulmona jest najbardziej znana jako miejsce urodzenia rzymskiego poety Owidiusza (43 r. przed Chr.), to mnie kojarzy się z piękną secesyjną witryną, a przede wszystkim z wszechobecnymi słodyczami – confetti.

Położenie i historia

Sulmona to niewielkie miasto w Abruzji liczące nieco ponad 25 tys. mieszkańców, położone 70 km od L’Aquila i 75 km od Pescary. Powstało jeszcze przed czasami rzymskimi. Za czasów rzymskich nosiło łacińską nazwę Sulmo. Jej najsłynniejszy mieszkaniec – Owidiusz, a właściwie Publius Ovidius Naso – urodził się 20 marca 43 roku przed Chr. Zasłynął jako poeta, a jego najbardziej znanym dziełami są Sztuka kochania i Metamorfozy.

Po upadku Cesarstwa Rzymskiego miasto traci na znaczeniu i odradza się dopiero w XII wieku. W XIII wieku powstaje jeden z symboli miasta – średniowieczny akwedukt z 1276 roku – którego 21 gotyckich łuków możemy oglądać przy Piazza Garibaldi.

Sulmona - akwedukt
Akwedukt z 1276 roku, Sulmona, Piazza Garibaldi

Jak wiele miejscowości Abruzji, Sulmona ucierpiała podczas trzęsień ziemi, jakie nawiedziły region w XVIII wieku (najsilniejsze miało miejsce w 1706 roku).

Co zwiedzać? Co kupić na pamiątkę?

Obiektem, który warto zwiedzić w Sulmonie jest Complesso della Santissima Annunziata przy Via Degli Agghiacciati 1, gdzie oprócz kościoła mieści się również Museo Civico (czynne 9.00-13.00 i 15.30-18.00, pn. zamknięte).

Complesso della Santissima Annunziata - fasada
Complesso della Santissima Annunziata – fasada

Wprawdzie pierwotny kościół powstał na początku XIV wieku, ale trzęsienia ziemi i przebudowy spowodowały, że dzisiaj możemy podziwiać budowlę w stylu barokowym.

Complesso della Santissima Annunziata - wnętrze kościoła
Complesso della Santissima Annunziata – wnętrze kościoła

W prawej nawie kościoła znajduje się marmurowa kaplica, którą wykonał Giacomo Spagna, z pięknym ołtarzem Matki Boskiej. Drewniana statua Madonny jest wykorzystywana podczas uroczystych procesji (festa dell’Annunziata – 15 sierpnia).

Capella dell'Annunziata
Capella dell’Annunziata

Jeśli nie chcesz zwidzać muzeum, to możesz udać się na spacer po mieście. Mnie zachwyciły boczne uliczki, secesyjne detale (styl Liberty) i płaskorzeźba przedsawiająca zakonnika/pustelnika (?).

Uliczka w Sulmonie
Uliczka w Sulmonie
Sulmona - płaskorzeźba pasterza
Sulmona – płaskorzeźba pustelnika/zakonnika(?)
Sulmona - Liberty
Witryna w stylu Liberty, Sulmona

Na pięknej witrynie powyżej widzimy napis „La Piu Antica Fabbrica de Confetti”. Napis ten wskazuje, z czego naprawdę słynie Sulmona.

Confetti – słodka duma Sulmony

Sulmona jest miejscem, gdzie produkuje się najwięcej we Włoszech confetti, słodyczy składających się z migdałów pokrytych cienką warstwą cukru (w różnych kolorach). Te lukrowane migdały są znane w całym kraju i są słodkim prezentem wręczanym z okazji różnych uroczystości od chrztów po wesela. Sam nie mogłem się oprzeć tym kolorowym cudeńkom. Zresztą zobaczcie sami…

Sulmona - confetti
Sulmona - confetti
Sulmona - confetti

Ciekawe, co wybierzesz dla siebie odwiedzając Sulmonę?

Comments

  1. Sulmona

    No i autor zapomniał dodać że w tym mieście jest słynne więzienie dla przestępczości zorganizowanej czyli mafi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *