Pałac ku czci wody, czyli wrócę do Bari

Palazzo dell acqua

Palazzo dell’Acaua – wspaniały przykład architektury lat trzydziestych XX wieku można już podziwiać nie tylko z zewnątrz, ale odkrywać jego piękno i tajemnice podczas zwiedzania z przewodnikiem.

Siedziba zakładu wodociągów Apulii – Acquedotto Pugliese – przy via Cognetti 36 w Bari, jest dostępna w weekendy dla turystów. Warto się tam udać, aby podziwiać przykład włoskiej secesji.

Zgodnie z zarządzeniem Gaetano Postiglione

W 1924 r., Ing. Gaetano Postiglione, królewski komisarz, a następnie prezydent autonomicznego Acquedotto Pugliese, zdecydował o budowie nowej siedziby zakładu wodociągów.

Tablica pamiątkowa - Palazzo dell acqua
Tablica pamiątkowa z okazji otwarcia Palazzo dell’Acqua

Minęło niecałe osiem lat, kiedy mieszkańcy Bari i całej Apulii mogli podziwiać wspaniały przykład kunsztu architekta, budowniczych i dekoratorów. Budynek symbolizuje ujarzmienie wody w służbie ludzi.

Palazzo dell Acqua, Bari
Palazzo dell’Acqua w całej okazałości
Wnętrze Palazzo dell acqua

„Dekorator” Duilio Cambellotti

Cały budynek „opowiada” historię zdobywania i dostarczania wody. Ta opiwieść została zapisana w kamieniu przez dekoratora Duilio Cambellotti’ego. Kamienne dzieła sztuki dekoratorskiej są uzupełnione poprzez bogatą galerię malowideł ściennych, rzeźb, mebli i innych form dekoracyjnych.

Palazzo dell acqua

Należy zauważyć, że termin „dekorator” należy rozumieć w sensie bardzo szerokim. Dla Cambellotti’ego „dekorowanie” oznaczało interwencję w projekt trzech fasad, zaprojektowanie obrazu każdego szczegółu wnętrza (od sufitów po podłogi, od drzwi do okien, od obrazów po rzeźby na ścianach, od mebli po ozdoby, przez witraże, dywany, oświetlenie, windy), dzięki czemu Palazzo dell’Acquedotto Pugliese w Bari jest idealnym pomnikiem jego twórczego geniuszu.

Kamień z Trani użyty na okładzinę zewnętrzną budynku pokazuje w rzeźbionych detalach i ozdobnych napisach okien i na balkonach, pełnię umiejętności miejscowych kamieniarzy.

Zwiedzanie

Na pierwszym piętrze Palazzo dell’Acqua można podziwiać salę komunalną ze wspaniałymi freskami, gabinet prezydenta i wiceprezydenta, wraz ze wszystkimi meblami i wyposażeniem.

Na drugim piętrze ogląda się dawne prywatne mieszkanie prezydenta, z oryginalnymi meblami zaprojektowanymi i wykonanymi przez Duilio Cambellottiego, które wystawiono po długich pracach konserwatorskich.

Palazzo dell’Acqua jest dostępny dla zwiedzających tylko w soboty i niedziele rano z rezerwacją, z dwiema rundami wycieczek z przewodnikiem (10-11 oraz 11-12) z rezerwacjami online dostępnymi na stronie internetowej aqp.it.

Ponieważ, kiedy byłem w Bari, budynek Palazzo nie był dostępny dla zwiedzających, dlatego obiecuję sobie wrócić do tego pięknego miasta wodociągów, św. Mikołaja i królowej Bony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *