Wojna gangów w Wenecji

Ponte Santa Fosca - Nicolotti vs Castellani

Ponte Santa Fosca nie jest jednym z tych znanych weneckich mostów, ale był świadkiem bitew, jakie toczyli ze sobą Nicolotti i Castellani. Bitwy te były elementem wielowiekowej wojny gangów, jaka toczyła się w Wenecji. Pamiątką po tej wojnie są białe ślady stóp na moście Santa Fosca.

Czerwone berety przeciwko czarnym

Przechodząc przez Ponte Santa Fosca (Cannaregio) można przeoczyć znajdujące się na tym moście cztery ślady stóp wykonane z białego istryjskiego kamienia. Są one pamiątką po wojnie gangów Nicolotti i Castellani, która toczyła się w Wenecji podobno już od XIII stulecia. Wiązała się ona z podziałem miasta na dzielnice (sestieri) i konfliktami pomiędzy mieszkańcami dzielnic.

Dwie rywalizujące frakcje różniły się wykonywanymi zawodami, zwyczajami i miejscem zamieszkania.

Castellani mieszkali we wschodniej części Wenecji (dzielnica Castello) i byli w większości robotnikami zatrudnionymi w Arsenale. Castellani nosili czerwone berety i szaliki.

Nicolotti koncentrowali się na przeciwległym krańcu miasta (okolice kościoła San Nicolo di Mendicoli) i poświęcili się przede wszystkim rybołówstwu. Aby w czasie walk odróżniać się od przeciwników, Nicolotti zakłądali czarne berety i szaliki.

Walki na mostach tylko do Bożego Narodzenia!

Bójki między Nicolotti i Castellani stały się tak częste, że wymagały regulacji. Począwszy od 1292 roku dwie rywalizujące ze sobą grupy mogły swobodnie bić się na pięści tylko od września do Bożego Narodzenia!

Ponte Santa Fosca - Nicolotti vs Castellani
Joseph Heintz il Giovane, Competizione al Ponte dei Pugni a Venezia, 1673, Germanisches Nationalmuseum, Norymberga, Żródło Wikipedia it.

Były trzy typy mordobicia na mostach: pojedynek bokserski 1:1 (Mostra), walka zespołowa  (Frota) lub walka o zdobycie mostu (Guerra Ordinata).

Ponieważ dawniej nie było poręczy na mostach, zawodnicy często wpadali do wody. Wraz ze wzrostem wrogości, w starciach sięgano po noże lub kamienie, co w konsekwencji prowadziło do wzrostu liczby zabitych i rannych. W związku z tym, w 1705 roku walki zostały definitywnie zakazane.

Ślady stóp

Ponte Santa Fosca - Nicolotti vs Castellani

A co z białymi odciskami stóp?

Sporządzone z białego kamienia ślady stóp na czterech rogach mostu Santa Fosca, to znaki, które wyznaczały miejsca w czasie walki 1:1. Z jednej strony widać, gdzie stali „zawodnicy” walki na pięści, z drugiej stopy wyznaczają pozycję „sędziów”, którzy mieli za zadanie sprawdzać, czy zasady są przestrzegane.

Jeśli szukasz sekretów Wenecji, to uważnie patrz pod nogi i rozglądaj się wokół.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *