Gondolier z Peschiery

Gondolier z Peschiery

Niektórzy nazywają Peschierę „małą Wenecją”, ale to nietrafne porównanie. Wprawdzie Peschiera ma swój placyk św. Marka i  była kilka wieków pod panowaniem weneckim, ale ma swój własny urok na miarę niewielkiej miejscowości u ujścia rzeki Mincio do jeziora Garda.

To co łączy Peschierę i Wenecję to rejsy gondolą.

Z ziemi włoskiej do Polski

Początków Peschiery można doszukiwać się w czasach rzymskich, kiedy to Caius Marius zatrzymał się w fortecy na terenie dzisiejszej miejscowości (101 r p. Chr.). Peschiera pełniła rolę ważnego portu nad Gardą – w 849 roku jej flota została zniszczona przez mieszkańców Werony i Wenecjan. Od XVI wieku znajdowała się pod panowaniem Wenecji, którzy rozbudowali miasteczko i zbudowali twierdzę, którą możemy podziwiać do dzisiaj.

Peschiera - Piazza San Marco
Peschiera – Piazza San Marco

W czerwcu 1796 roku swoją główną kwaterę w Peschierze miał Napoleon,  a jak podaje Witold Zahorski w 1800 roku w oblężeniu Peschiery wzięły udział oddziały pod dowództwem Jana Henryka Dąbrowskiego („Marsz, marsz Dąbrowski…”).

Po Kongresie Wiedeńskim Peschiera trafiła pod panowanie Austrii aż do 1866 roku.

Peschiera - dawne koszary austriackie
Peschiera – dawne koszary austriackie (nocą)

Monopolista z Peschiery

Jeżeli chcesz obejrzeć Peschierę od strony wody, to polecam rejs gondolą (jest jedna w całym miasteczku). „Przejażdżka” jest prowadzona przez gondoliera ze stażem w Wenecji, oryginalną gondolą wyprodukowaną w „stoczni” San Trovaso. Półgodzinny rejs kosztuje 12 euro od osoby, a godzinny – 24 euro. Ja wybrałem ten krótszy, ale ponieważ byłem pierwszym klientem tego dnia, to popływaliśmy około 45 minut.

Jedyny gondolier w Peschierze

Podczas rejsu opływa się główne kanały wokół fortecy weneckiej, słuchając ciekawostek opowiadanych przez gondoliera.

Peschiera z gondoli
Widok z gondoli - Peschiera
Peschiera
Peschiera z gondoli

Płynąc można też przyglądać się szczegółom architektonicznym takim, jak zniszczony na rozkaz Napoleona wenecki lew albo podziwiać gnieżdżące się nad Mincio kormorany.

Nic nie zostało z weneckiego lwa
Peschiera - kormorany

Zaciekawionym rejsem polecam stronę Gondola Service.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *