Czy Gigant z Monterosso podniesie się z upadku?

Gigant z Monterosso

Jadąc do Monterosso al Mare chciałem zobaczyć 14-metrową statuę Giganta, która znajduje się na końcu plaży Fegina w tej miejscowości. Niestety, a może na szczęście dla Giganta, zastałem rzeźbę otoczoną rusztowaniami. Mam nadzieję, że posłużą one do podniesienia rzeźby z upadku, ponieważ ma ona ciekawą formę oraz jeszcze ciekawszą historię.

Gigant z cementu i stali

Rzeźbę Neptuna, zwanego też Gigantem, powstała na zamówienie adwokata Johna Pastine, potomka włoskich emigrantów, który po powrocie z Argentyny do Italii postanowił zamieszkać w Cinque Terre. Po zakupieniu ziemi w Monterosso postawił na niej swój dom (Villa Pastine), a rzeźbiarz Arrigo Minerbi w 1910 roku zaprojektował i wykonał statuę z cementu i stali (Minerbi był znanym rzeźbiarzem, który wykonał m. in. drzwi z brązu do katedry w Mediolanie).

Gigant z Monterosso
Peter Forster, Statua del Gigante a Monterosso al Mare (01.03.1982), CC BY-SA 2.0

Już wkrótce 14-metrowy posąg Neptuna stał się symbolem miasteczka, a jego podobizny zdobiły wiele pocztówek i pamiątek z Cinque Terre.

Upadek Giganta (i powstanie z ruin?)

Druga wojna światowa zakończyła spokojny żywot Giganta i Villi Pastine. Monterosso, leżące obok głównej bazy włoskiej marynarki wojennej (Regia Marina nel Nord Italia) – La Spezii – zostało ufortyfikowane i stało się też celem alianckich nalotów (szczegółowe cele i daty bombardowań La Spezii można znaleźć w książce Bombardate l’Italia).

Monterosso - bunkier nabrzeżny

Podczas bombardowań zniszczona została willa, a Gigant utracił ręce, a jego noga została uszkodzona.

W latach sześćdziesiątych teren po willi został zakupiony przez bogatą rodzinę z Genui, a resztki willi zostały wbudowane w wieżę (widoczną na zdjęciu nagłówkowym). Właściciele chcieli wyburzyć statuę Giganta, ale spotkało się to z protestami mieszkańców Monterosso.

Obecnie rzeźba jest obudowana rusztowaniami i trudno ją dostrzec wśród plątaniny rur.

Gigant uwięziony. Gigant z Monterosso

Czy jest to przejściowe uwięzienie Neptuna? Według agencji ANSA, rzeźba przeszła na własność gminy i w ciągu 10 miesięcy ma być wyremontowana i ponownie odsłonięta. Oby tak się stało!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *