Dante - grób symboliczny - Florencja, Santa Croce

Dante – 700 rocznica śmierci

W 2021 roku przypada 700 rocznica śmierci Dantego, jednego z najwybitniejszych i najbardziej znanych twórców literatury światowej. Warto wiedzieć, że grób Dantego w bazylice Santa Croce we Florencji jest tylko cenotafem – nagrobkiem symbolicznym, ponieważ florentyńczyk Dante zmarł i został pochowany w Rawennie. Jak do tego doszło?

Dante – pisarz, polityk i wygnaniec

Dante Alighieri urodził się w maju lub czerwcu 1265 we Florencji. Pochodził z drobnej szlachty. Nazwisko Alighieri, pochodzące od gockiego Aldiger, nosiła jego babka z Ferrary.

Ród Dantego należał do partii gwelfów, on sam przystał do Białych – jednej z dwóch frakcji na jakie dzieliło się stronnictwo. Stało się to przyczyną przyszłych kłopotów Dantego.

W latach 1295–1300 zaangażował się politycznie, co zostało uwieńczone powołaniem go na urząd priora w roku 1300, wstąpił też do cechu lekarzy i aptekarzy, gdyż było to warunkiem rozpoczęcia kariery politycznej. Niestety, po zdobyciu przewagi stronnictwa Czarnych nad Białymi, Dante został skazany na grzywnę i dwa lata wygnania. Ponieważ nie zapłacił grzywny, ściągnął na siebie karę dożywotniego wygnania, a w przypadku powrotu – spalenie na stosie.

Najbardziej znanym dziełem Dantego Alighieri jest Boska komedia.

Kiedy jego talent pisarski się rozwinął i Dante stał się szeroko znany, proponowano mu amnestię, ale dumny pisarz nigdy nie powrócił do Florencji. Zmarł w Rawennie w nocy z 13 na 14 września 1321 roku.

Cenotaf Dantego – spóźniony hołd Florencji

Dante jest kojarzony z Florencją, dlatego wielu turystów odwiedzających bazylikę Santa Croce myśli, że ogląda grób poety.

Bazylika Santa Croce - Florencja
Bazylika Santa Croce – Florencja

Już przed bazyliką wita turystów pomnik Dantego. Pomnik, którego autorem jest włoski rzeźbiarz Enrico Pazzi, został wykonany z białego marmuru z Carrary. Postawiono go w 1865 roku, aby uczcić sześćsetną rocznicę urodzin pisarza.

Pomnik Dantego - Florencja
Pomnik Dantego – Florencja

Również z XIX wieku pochodzi centotaf Dantego znajdujący się wewnątrz bazyliki. Symboliczny nagrobek, według projektu Stefano Ricciego, umieszczono w kościele w 1829 roku. Czy wszyscy odwiedzający bazylikę wiedzą, że przechodzą obok pustego grobu?

Cenotaf Dantego - Florencja, bazylika Santa Croce
Cenotaf Dantego – Florencja, bazylika Santa Croce

Jeśli zatem chcemy pokłonić się szczątkom Dantego w 700 rocznicę jego śmierci, to musimy udać się do Rawenny, gdzie znajduje się prawdziwy grób poety.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *