Dante – 700 rocznica śmierci

Dante - grób symboliczny - Florencja, Santa Croce

W 2021 roku przypadała 700 rocznica śmierci Dantego, jednego z najwybitniejszych i najbardziej znanych twórców literatury światowej. Warto wiedzieć, że grób Dantego w bazylice Santa Croce we Florencji jest tylko cenotafem – nagrobkiem symbolicznym, ponieważ florentyńczyk Dante zmarł i został pochowany w Rawennie. Jak do tego doszło?

Dante – pisarz, polityk i wygnaniec

Dante Alighieri urodził się w maju lub czerwcu 1265 we Florencji. Pochodził z drobnej szlachty. Nazwisko Alighieri, pochodzące od gockiego Aldiger, nosiła jego babka z Ferrary.

Ród Dantego należał do partii gwelfów, on sam przystał do Białych – jednej z dwóch frakcji na jakie dzieliło się stronnictwo. Stało się to przyczyną przyszłych kłopotów Dantego.

W latach 1295–1300 zaangażował się politycznie, co zostało uwieńczone powołaniem go na urząd priora w roku 1300, wstąpił też do cechu lekarzy i aptekarzy, gdyż było to warunkiem rozpoczęcia kariery politycznej. Niestety, po zdobyciu przewagi stronnictwa Czarnych nad Białymi, Dante został skazany na grzywnę i dwa lata wygnania. Ponieważ nie zapłacił grzywny, ściągnął na siebie karę dożywotniego wygnania, a w przypadku powrotu – spalenie na stosie.

Najbardziej znanym dziełem Dantego Alighieri jest Boska komedia.

Kiedy jego talent pisarski się rozwinął i Dante stał się szeroko znany, proponowano mu amnestię, ale dumny pisarz nigdy nie powrócił do Florencji. Zmarł w Rawennie w nocy z 13 na 14 września 1321 roku.

Cenotaf Dantego – spóźniony hołd Florencji

Dante jest kojarzony z Florencją, dlatego wielu turystów odwiedzających bazylikę Santa Croce myśli, że ogląda grób poety.

Bazylika Santa Croce - Florencja
Bazylika Santa Croce – Florencja

Już przed bazyliką wita turystów pomnik Dantego. Pomnik, którego autorem jest włoski rzeźbiarz Enrico Pazzi, został wykonany z białego marmuru z Carrary. Postawiono go w 1865 roku, aby uczcić sześćsetną rocznicę urodzin pisarza.

Pomnik Dantego - Florencja
Pomnik Dantego – Florencja

Również z XIX wieku pochodzi centotaf Dantego znajdujący się wewnątrz bazyliki. Symboliczny nagrobek, według projektu Stefano Ricciego, umieszczono w kościele w 1829 roku. Czy wszyscy odwiedzający bazylikę wiedzą, że przechodzą obok pustego grobu?

Cenotaf Dantego - Florencja, bazylika Santa Croce
Cenotaf Dantego – Florencja, bazylika Santa Croce

Jeśli zatem chcemy pokłonić się szczątkom Dantego w 700 rocznicę jego śmierci, to musimy udać się do Rawenny, gdzie znajduje się prawdziwy grób poety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *