Certosa di Bologna – cisza i zaduma

Certosa di Bologna - cmentarz monumentalny

Cmentarz Certosa di Bologna został założony w 1801 roku poprzez ponowne wykorzystanie budowli klasztoru kartuzów założonego w 1334 roku i zlikwidowanego w 1796 roku.  Przez ponad dwa stulecia na miejskim cmentarzu pracowało ponad 200 artystów (architektów, malarzy, rzeźbiarzy), nadając mu niepowtarzalny urok.

Miasto zmarłych w mieście żywych

Certosa di Bologna

Sposób organizacji przestrzeni Certosy sprawia, że ​​jest to jeden z najbardziej fascynujących cmentarzy monumentalnych w Europie. Budowla przypomina miasto zmarłych: loggie, hole i arkady odchodzą od pierwotnego założenia klasztoru (Chiostro III).

Certosa di Bologna

Trzeci krużganek znajduje się za kociołem San Girolamo. Kościół ten jest nienaruszonym świadectwem utraconego bogactwa klasztoru kartuzów.

Certosa di Bologna - widok na kościół San Girolamo
Widok na kościół San Girolamo
Certosa di Bologna - wieża kościała
Wieża kościoła San Girolamo

Jedność między nekropolią a miastem symbolizuje droga łącząca portyk przy wschodnim wejściu na cmentarz z tą, która prowadzi do sanktuarium Madonna di San Luca. Sanktuarium górujące na wzgórzu nad Bolonią, zdaje się obserwować i chronić cmentarz położony u jego stóp.

Od neoklasycyzmu, poprzez secesję do modernizmu

Na terenie cmentarza możemy oglądać bogate dziedzictwo obrazów i rzeźb wykonanych przez prawie wszystkich artystów bolońskich działających w XIX i XX wieku. Pierwotnie dominowały malowane nagrobki. Z czasem zostały zastąpione przez dzieła sztukaterii i scaglioli oraz – od połowy XIX wieku – pomniki z marmuru i brązu.

Certosa di Bologna
Certosa di Bologna
Certosa di Bologna
Certosa di Bologna
Certosa di Bologna
Certosa di Bologna
Certosa di Bologna
Certosa di Bologna
Certosa di Bologna
Certosa di Bologna
Certosa di Bologna
Certosa di Bologna
Certosa di Bologna
Certosa di Bologna
Certosa di Bologna
Certosa di Bologna
Certosa di Bologna
Certosa di Bologna
Certosa di Bologna
Certosa di Bologna

Monumento ai caduti

monumento ai caduti - Certosa

Jedna z części cmentarza jest poświęcona poległym za ojczyznę. Dzięki pracom konserwatorskim i rekonstrukcyjnym, zakończonym w 2013 r., odnowiono m. in. zewnętrzną część Ossuarium Pomnika Poległych w Wielkiej Wojnie  w Krużganku VI (Chiostro VI – dei Caduti).

Chiostro VI (dei Caduti) - Certosa di Bologna
Chiostro VI (dei Caduti) - Certosa di Bologna

Certosa di Bologna – Cella Grabiński

Pomnik generała Grabińskiego - Certosa di Bologna

Na cmentarzu Certosa di Bologna odnalazłem też polski ślad. W niszy po wschodniej stronie Chiostro V – Maggiore, znajduje się pomnik generała Józefa Grabińskiego.

Józef Grabiński - Cerosa di Bolgna (nagrobek)

Pomnik w całej postaci gen. Grabińskiego dłuta włoskiego rzeźbiarza z Carrary – Carlo Chelli’ego – przedstawia generała w rzymskiej todze i wieńcu laurowym z chorągwią wolności w ręku.

Józef Grabiński był uczestnikiem insurekcji kościuszkowskiej, walk epoki napoleońskiej i naczelnym wodzem powstania bolońskiego (1830-31), nagrodzonym za osiągnięcia wojenne stopniem generalskim i wysokimi odznaczeniami: Virtuti Militari, Legii Honorowej, Orderu Korony Żelaznej.

Po klęsce powstania bolońskiego Grabiński wyjechał na krótko do Paryża, a następnie powrócił do Bolonii. Większość czasu spędzał w wiejskiej posiadłości w San Martino in Argine, gdzie zmarł 25 sierpnia 1842 roku, w wieku 72 lat. Został pochowany na bolońskiej Certosie, najpierw prowizorycznie, a w trzy lata po śmierci jego zwłoki przeniesiono do grobu rodzinnego, który możemy podziwiać w niszy krużganka V.

Zainteresowanym biografią generała Grabińskiego polecam ksiązkę o nim autorstwa Jana Lubicza-Pachońskiego.

Certosa di Bologna – informacje praktyczne

Cmentarz Certosa di Bologna jest położony przy Via della Certosa. Głowne wejście znajduje się pod numerem 18, a tak zwane wejście monumentalne (Entrata Monumentale) pod numerem 16.

Cmentarz jest otwarty w godzinach od 7:00-18:00 (zwiedzanie bezpłatne). Zwiedzanie kościoła San Girolamo jest możliwe w godzinach 08:00 – 12:00 i 14:00 – 17:45. Może się zdarzyć, że w kościele jest odprawiana msza pogrzebowa i będzie on niedostępny.

Przed wejściem jest punkt informacyjny, gdzie można zaopatrzyć się w plan cmentarza.

Do cmentarza można wygodnie dojechać autobusami nr 14, 21, 19 i 36. Przed wejściem głównym znajduje się obszerny parking.

Comments

  1. Adalbert

    Pięknie napisane i piękne zdjęcia 👍👏

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *