Florencja to przewodnik z serii travelbook wydawnictwa Bezdroża, którego autorami są Beata i Paweł Pomykalscy. Gdybym miał szybko zrecenzować ten przewodnik, to napisałbym: krótko, na temat i interesująco.
Florencja – travelbook – w sam raz na city break
Florencja – travelbook to przewodnik autorstwa Beaty i Pawła Pomykalskich, którego format i grubość powodują, że zmieści się do każdego plecaka, plecaczka i torebki. Będzie więc znakomitym towarzyszem podróży, nawet wtedy, kiedy chcesz się spakować tylko do bagażu podręcznego.
Książka liczy 168 stron, ale znajdziesz w nie informacje przydatne przy zwiedzaniu Florencji wtedy, kiedy zamierzasz wpaść do tego miasta na jeden dzień, jak i wtedy, kiedy chcesz zatrzymać się tu na kilka dni.
Co ważne, pomimo, że książka zawiera szczegółowy spis treści, to na pierwszych stronach znalazłem opisane atrakcje Florencji. To bardzo przydatne rozwiązanie, kiedy będziesz we Florencji kilka godzin albo zaglądasz do przewodnika dopiero w samolocie. Rozdział „Atrakcje Florencji” pomoże ci dokonać szybkiego wyboru tego, co chcesz zobaczyć.
Travelbook Florencja – strona po stronie
Serce miasta
Po rozdziale o atrakcjach Florencji, znajdziesz w przewodniku Informacje praktyczne, a wśród nich informacje o miejskiej karcie Firenze Pass, którą miałem kiedyś okazję wypróbować (nazywała się wtedy Firenze Card).
Po informacjach praktycznych: gdzie zjeść, jak jeździć samochodem po Florencji i o komunikacji publicznej, natrafisz na Informacje krajoznawcze. To rozdział wprowadzający do zwiedzania Florencji, który zawiera garść ciekawych informacji o stolicy Toskanii, jej historii, kulturze i sztuce oraz kuchni.
W kolejnym rozdziale Beata i Paweł Pomykalscy zabierają nas do samego serca miasta. Znajdziemy więc tu opis katedry Santa Maria del Fiore, jej wnętrza i niesamowitej kopuły, która jest swoistym znakiem rozpoznawczym Florencji, a zarazem arcydziełem renesansowej inżynierii.
Możesz również poczytać (i obejrzeć fotografie) o kolejnych atrakcjach czekających w pobliżu katedry – baptysterium św. Jana, dzwonnicy Giotta czy Muzeum Dzieł katedralnych.
Od katedry autorzy prowadzą nas na Piazza della Signoria (oraz okolice tego placu), gdzie możemy zwiedzić Palazzo Vecchio, zobaczyć fontannę Neptuna i odnaleźć miejsce egzekucji Savonaroli.
Nie zabrakło też w przewodniku opisu galerii Uffizi oraz Ponte Vecchio i trochę rzadziej odwiedzanego przez turystów Museo del Bargello.
Na kolejnych stronach przewodnika znajdujemy opis bazyliki San Lorenzo, Palazzo Medici-Ricardi, a potem przenosimy się do kościoła Świętego Krzyża (Santa Croce). To uświadamia nam, że krótki wypad do Florencji łączy się z koniecznością wyboru tego, co chcemy zobaczyć.
A autorzy przewodnika kuszą kolejnymi miejscami, które możesz uznać za warte odwiedzenia: klasztor San Marco czy galeria dell’Accademia (i słynny posąg Dawida). A przecież można jeszcze odwiedzić Ospedale degli Innocenti lub Muzeum archeologiczne czy Piazza Santa Maria Novella.
W dodatku nie przekroczyliśmy jeszcze Arno…
Oltrarno
Jeśli męczą cię tłumy turystów albo byłeś już wcześniej w centrum Florencji, to Beata i Paweł Pomykalscy mają dla ciebie wycieczkę na drugą stronę Arno.
Jej początek to Palazzo Pitti i ogrody Boboli, gdzie jeszcze nie pozbędziesz się towarzystwa wielu turystów, ale potem przejść przez Porta Romana, a potem udać się do kościoła Ducha Świętego (Santo Spirito). Stąd już niedaleko do kaplicy Branaccich, gdzie znajduje się jeden ze skarbów Florencji – freski Masaccia.
Po oddaleniu się od centrum autorzy proponują zwiedzanie okolic murów obronnych, a potem odwiedzenie ogrodów Bardiniego. Wspinając się na wzgórza dojdziemy na Pizzalle Michelangelo i do mojego ulubionego kościoła San Miniato al Monte.
Wille na obrzeżach miasta i okolice Florencji
Jeżeli dysponujesz czasem (i samochodem), to z pewnością warto posłuchać autorów przewodnika i odwiedzić wille Medyceuszy: Villa Petraia, Villa Castello, Villa di Poggioa a Caiano, Villa Poggio Imperiale, które znajdują się na przedmieściach Florencji.
Już wszystkie powyższe propozycje zawarte w travelbooku powodują, że city break może okazać się zbyt krótki, kiedy przebywasz we Florencji tylko przez jeden weekend.
A autorzy przewodnika podpowiadają, że w Toskanii znajdziesz kolejne zachwycające miasta takie, jak Lukka, Siena oraz wiele przepięknych miasteczek – Empoli, Fiesole, Prato czy Pistoia. Może w tak skondensowanym przewodniku warto się skupić ma głównej bohaterce? A może to zaproszenie do odwiedzenia Toskanii ponownie?
Ostatnie rozdziały uświadomiły mi, że do Toskanii można jeździć wielokrotnie i wciąż odkryjemy nowe wspaniałe miejsca.