Cittadella – spacer po murach dookoła miasta

Cittadella - spacer po murach miejskich

Kiedy mieszkałem w Abano Terme – we wrześniu 2023 roku – to wybrałem się do miasteczka Cittadella, które jest słynne z murów miejskich otaczających centrum miejscowości i po których można zrobić spacer.

Cittadella – kilka słów o miasteczku

Cittadella leży około 30 kilometrów na północ od Padwy, a ja miałem do przejechania samochodem ok. 40 kilometrów z Abano Terme.

Cittadella - panorama miasta

Miasto zostało założone w XIII wieku przez Padwę, ale nie było tylko ufortyfikowaną miejscowością otoczoną z czterech stron murami, ale prawdziwym, przestronnym miastem z własnymi statutami i autonomią władz miejskich.

Od XV wieku Cittadella weszła w orbitę rządów weneckich i pozostała pod władzą Serenissimy aż do końca XVIII wieku. Po upadku Wenecji, Cittadella przechodziła na przemian pod rządy francuskie i austriackie, aż w 1866 roku została przyłączona do Królestwa Włoch.

Cittadella – mury miejskie

Mury miejskie Cittadelli są zbudowane na planie elipsy i są jedynymi w Europie zachowanymi murami o takim kształcie, które są dostępne w całości dla turystów.

Cittadella - mury miejskie

Trasa po murach (Camminamento di Ronda) ma około 1,5 km, a jej przejście zajęło mi ok. godziny. Idziemy chodnikiem, który znajduje się na wysokości 15 metrów nad ziemią.

Cittadella - Camminamento di Ronda

Trasa rozpoczyna się (i kończy) w budynku Casa del Capitano (Dom Kapitana), który znajduje się przy bramie Bassano. Tam znajduje się kasa, gdzie można zakupić bilet, który kosztuje 5 euro. Godziny otwarcia murów oraz aktualne ceny biletów możesz sprawdzić tutaj.

Dom Kapitana - wnętrze
Cittadella, Dom Kapitana – wnętrze.

Idziemy w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, mijając po drodze różna elementy murów (wieże, bramy oraz wyłom z czasów wojny Ligi Cambrai).

Tuż przed dotarciem do Wieży Maltańskiej, chodnik biegnie w sąsiedztwie dachu kościoła w Torresino. Wewnątrz Wieży Maltańskiej znajdują Muzeum Oblężenia Miasta oraz Muzeum Archeologiczne.

Po spacerze po murach znalazłem jeszcze czas, aby odwiedzić niewielkie Muzeum Katedralne oraz Teatr Społeczny, udekorowany freskami przez Francesco Bagnara – tego samego artystę, który ozdobił teatr „La Fenice” w Wenecji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *