Święty i dyktator na Campo Imperatore

Widok na Gran Sasso

Okolice hotelu Campo Imperatore w masywie górskim Gran Sasso w Abruzji kojarzą się wielu miłośnikom historii II wojny światowej z akcją uwolnienia przez niemieckich komandosów przetrzymywanego w hotelu Benito Mussoliniego. Zapewne mniej osób wie, że Campo Imperatore odwiedził św. Jan Paweł II, gdzie pobłogosławił kościółek i wygłosił rozważanie przed modlitwą Anioł Pański.

Kto uwolnił Mussoliniego?

Wybrałem się na Campo Imperatore, żeby zobaczyć, gdzie mogły wylądować szybowce z niemieckimi komandosami w trakcie operacji „Eiche” („Dąb”), której celem było uwolnienie włoskiego dyktatora Benito Mussoliniego.

Po aresztowaniu Mussoliniego 25 lipca 1943 roku został on uwięziony, a ostatnim miejscem przetrzymywania dyktatora był hotel Campo Imperatore. Świadczy o tym tablica pamiątkowa umieszczona przy wejściu do hotelu.

Rifugio Campo Imperatore
Campo Imperatore - tablica przy wejściu do hotelu
"Pamiątki" Campo Imperatore

Niemcy nie spisali jeszcze na straty swojego sojusznika i wysłali oddział komandosów pod dowództwem SS-Hauptssturmführera Otto Skorzeny’ego, aby uwolnić Mussoliniego. Wprawdzie większość żołnierzy atakujących hotel stanowili spadochroniarze z 1. batalionu 7. Pułku Strzelców Spadochronowych Luftwaffe, a nie żołnierze Waffen-SS, ale przyjęło się mówić, że to Skorzeny uwolnił Duce.

Skąd wzięła się ta historia? Otóż po przeprowadzeniu akcji 12 września 1943 roku Mussolini został poproszony o zajęcie miejsca w dwuosobowym samolocie Fieseler Fi156 „Storch”, który miał go zabrać z Campo Imperatore. Do tego samolotu wsiadł jeszcze trzeci pasażer – Otto Skorzeny – i to on towarzyszył w podróży Mussoliniemu – najpierw do Rzymu, a potem do Wiednia i Monachium. Już w Wiedniu Skorzeny otrzymał Krzyż Rycerski Orderu Krzyża Żelaznego z rąk szefa sztabu wiedeńskiego okręgu wojskowego. Trzeba dodać, że wręczający odznaczenie pułkownik oddał Skorzenny’emu swój order.

Ja udałem się na Campo Imperatore kolejką i zastanawiałem się, jak w otoczeniu hotelu lądowały szybowce desantowe oraz, jak dwumiejscowy „Storch” wystartował dociążony dodatkowym stukilowym pasażerem.

Kolejka - La funivia del Gran Sasso
La funivia del Gran Sasso

Jedyną trudnością, jaką miałem do pokonania, było sprawdzenie w Internecie godzin odjazdu i czasu funkcjonowania kolejki. Nie było to proste. Zapraszam do zmierzenia się z tym wyzwaniem.

Święty Jan Paweł II na Campo Imperatore

Sercu Polaka bliższe są ślady św. Jana Pawła II na Campo Imperatore. Nasz wielki papież lubił odwiedzać góry Abruzji, a w 1993 roku był na Campo Imperatore, gdzie odmówił modlitwę Anioł Pański i konsekrował odnowiony kościół Matki Bożej Śnieżnej (Chiesa della Madonna della Neve).

Chiesa della Madonna della Neve
Chiesa della Madonna della Neve - tablica pamiątkowa

W trakcie rozważania przed modlitwą – Piękno przyrody mówi o Bogu – św. Jan Paweł II powiedział między innymi:

Góry odsłaniają swoje sekrety tylko przed tym, kto ma odwagę rzucić im wyzwanie. Wymagają ofiar i dobrego przygotowania. Każą porzucić bezpieczne doliny, ale pozwalają temu, kto się nie lęka wspinaczki, ujrzeć wspaniałą panoramę szczytów. Góry są zatem bardzo wyrazistym symbolem wędrówki ducha, powołanego, aby wznosić się z ziemi ku niebu, ku spotkaniu z Bogiem.

Na Campo Imperatore odnalazłem jeszcze jeden papieski ślad – na górnej stacji kolejki znajduje się obraz przedstawiający Jana Pawła II błogosławiącego Abruzji.

Jan Paweł II błogosławi Abruzji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *