Tadeusz Kuntze (Taddeo Polacco) w Soriano nel Cimino

Tadeusz Kuntze, Apoteoza św. Augustyna

Tadeusz Kuntze – o tym polskim malarzu barokowym przeczytałem po raz pierwszy książce Witolda Zahorskiego Polak we Włoszech, kiedy przygotowywałem się do wyjazdu do Lacjum. Potem natknąłem się na wzmianki o tym artyście w książce Jana Bielatowicza „Passeggiata. Szkice włoskie” oraz w ostatnio wydanej książce ks. prof. Witolda Kaweckiego Jezus. Tajemnica odkupienia.

Tadeusz Kuntze (1727-1793)

Tadeusz Kuntze urodził się 20 kwietnia 1727 w Zielonej Górze. Był nadwornym artystą biskupa Andrzeja Stanisława Załuskiego, dzięki któremu ukończył studia w Rzymie na Akademii Francuskiej (1747-1752 u Lodovica Mazzantiego) oraz w Scuola del Nudo przy Akademii św. Łukasza. Przebywając w Rzymie w 1754 roku, Kuntze namalował na zlecenie swego protektora dwa obrazy przeznaczone do katedry krakowskiej na Wawelu: Męczeństwo św. Wojciecha i Święty Kazimierz.

Lata 1757-59 Kuntze spędził w Krakowie, gdzie na zamówienie biskupa Załuskiego namalował trzy obrazy do kościoła zgromadzenia Misjonarzy na Stradomiu.

Po śmierci biskupa Załuskiego w 1758 roku otrzymał zaproszenie na dwór hiszpański, ale wobec śmierci króla Ferdynanda VI został w 1759 Rzymie, gdzie mieszkał i tworzył aż do śmierci (8.05.1793).

We Włoszech był znany jako Taddeo Pollacco, pozostając na usługach dworu kardynała Enrico Benedetto Stuarta oraz arystokratów włoskich, Marcantonia IV księcia Borghese, Bartolomea księcia Corsini, Giovanniego markiza Rinuccini.

Dzieła Tadeusza Kuntze zachowały się m. in. w Veroli k. Frosinone, w Castel Massimo, we Frascati k. Rzymu czy w Genazzano k. Palestriny. Co ciekawe, freski dekoracyjne tego malarza można oglądać również Palazzo Borghese w Rzymie i Villa Borghese w Rzymie.

Kościół św. Augustyna w Soriano

Ucieszyłem się, że malowidła Tadeusza Kuntze znajdują się w kościele św. Augustyna w Soriano nel Cimino. Kiedy przyszedłem do tego kościoła, właśnie kończyła się ceremonia ślubna, więc kościół był otwarty.

Kościół Świętej Trójcy w Soriano nel Cimino, lepiej znany jako Sant’Agostino, został zbudowany w latach 1765-1766 według projektu Nicoli Fagioli. W ołtarzu głównym kościoła św. Augustyna znajduje się obraz olejny przedstawiający Św. Trójcę, który namalował Tadeusz Kuntze, przypuszczalnie ok. 1776 roku.

T. Kuntze, Św. Trójca
T. Kuntze, Św. Trójca

Na sklepieniu, pośrodku nawy, znajduje się duży fresk, również dzieło Taddeo Pollacco, przedstawiający apoteozę św. Augustyna. 

Fresk na sklepieniu autorstwa Tadeusza Kuntze

Nad Świętym ukazany jest Ojciec Przedwieczny, otoczony chwałą aniołów; dwie postacie kobiece, umieszczone między krzyżem Chrystusa a gołębicą Ducha Świętego, symbolizują naukę i wiarę. Pod świętym znajdują się – powaleni na ziemię – heretycy Manete, Donat i Pelagiusz.

Tadeusz Kuntze, Apoteoza św. Augustyna

Mam nadzieję, że podczas moich kolejnych podróży do Italii, będę miał okazję zobaczyć inne dzieła Tadeusza Kuntze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *