25 kwietnia 68 roku zginął męczeńską śmiercią św. Marek Ewangelista, pierwszy biskup Aleksandrii. 25 kwietnia wspominamy świętego Marka, a Wenecja czci swego patrona organizując Festa di San Marco.
Święty Marek – patron Wenecji
25 kwietnia Kościół katolicki obchodzi święto św. Marka, Ewangelisty.
Święty Marek był kuzynem św. Barnaby i towarzyszył św. Pawłowi w jego pierwszej podróży. Udał się też za nim do Rzymu.
Potem został uczniem apostoła Piotra i podał jego naukę w swojej Ewangelii. Jest to najstarsza a zarazem najkrótsza z czterech Ewangelii. Mogła więc powstać w latach 50-60. Marek zaczyna on swoją Ewangelię od Chrztu Pana Jezusa i od powołania św. Piotra na Apostoła. Wspomina też – jako jedyny z Ewangelistów – charakterystyczny szczegół: pobyt Pana Jezusa w domu św. Piotra i uzdrowienie jego teściowej (Mk 1, 29-31).
Markowi przypisuje się założenie Kościoła w Aleksandrii. Kiedy w 68 roku po Chr. ewangelista – biskup Marek odprawiał w Aleksandrii Mszę Świętą, poganie wpadli do świątyni i pojmali go. Następnie przywiązali powrozami do powozu i ciągnęli po ziemi i ostrych kamieniach.
Podobno wleczony po ulicach Aleksandrii święty męczennik wołał: – „Dziękuję Ci, Jezu Chryste, żeś mnie uznał godnym cierpieć za Twoją chwałę”. Poranione ciało Marka zostawiało za powozem smugę krwi w drodze do lochu, w którym został uwięziony. Tam – ukazał mu się Pan Jezus Pocieszyciel, w takiej postaci, w jakiej widzieli Go uczniowie chodzącego po ziemi i powiedział: – „Marku, Ewangelisto mój, pokój z tobą” (łac. Pax tibi, Marce evangelista meus). Następnego dnia znowu Marek został przywiązany do powozu i wleczony po ulicach miasta, aż wyzionął ducha.
Relikwie św. Marka zostały przeniesione z Aleksandrii do Wenecji około roku 870, wobec realnego zagrożenia profanacją ze strony muzułmanów, napadających na egipskie ziemie zamieszkałe przez chrześcijan.
Według tradycji, św. Marek, podczas sztormu, udzielił pomocy miejscowym żeglarzom płynącym w okolicach Wenecji.
W herbie Wenecji umieszczono wizerunek Marka z lwem i księgą Ewangelii św. i napisem: „Pokój z tobą Marku, Ewangelisto Mój!”, czasem “Bóg z Tobą”. Na obrazach i rzeźbach lew trzyma otwartą księgę z tymi właśnie słowami.
Wenecja czci świętego Marka
Chociaż liturgiczne wspomnienie świętego Marka przypada na 25 kwietnia, to w Republice Weneckiej świętowano trzykrotnie:
- 31 stycznia, na pamiątkę przeniesienia relikwii świętego do Wenecji,
- 25 kwietnia, w rocznicę śmierci świętego,
- 25 czerwca, w rocznicę daty odnalezienia relikwii ukrytych w bazylice San Marco (relikwie odkryto w 1094 roku; były ukryte wewnątrz jednego z filarów bazyliki).
Święty Marek jest nie tylko patronem Wenecji, ale również notariuszy, skrybów, szklarzy, malarzy szkła, optyków.
Przy Campo Zanipolo , w pięknym renesansowym budynku mieści się Scuola Grande di San Marco. Do scuoli wchodzi się do niej przez wejście, które prowadzi do szpitala (Ospedale SS Giovanni e Paolo). Jest to jedna z najstarszych i najbardziej znanych wielkich szkół w Wenecji, która w 1437 roku przyjęła imię patrona miasta.
Oczywiście najważniejszym miejscem kultu świętego Marka jest bazylika św. Marka, ale o tym nie muszę przypominać żadnemu miłośnikowi Wenecji.