Jezioro Garda, Renata Pawłowska

Jezioro Garda - Renata Pawłowska, Wydawnictwo Pascal

Okolice jeziora Garda należą do regionów Włoch, które bardzo lubię odwiedzać i wracam tam z radością. Do tej pory brakowało mi ciekawego i szczegółowego przewodnika po tych okolicach. Dzięki niesamowitej pracy, jaką wykonała Renata Pawłowska, ukazał się przewodnik, który spełnia moje oczekiwania – to książka wydana przez Wydawnictwo Pascal – Jezioro Garda. 158 km tras, przysmaków i ciekawostek.

Jezioro Garda niejedno ma imię

Jeszcze zanim przeczytałem przewodnik Jezioro Garda, jaki napisała Renata Pawłowska, byłem pod wrażeniem ogromu pracy, jaki wykonała autorka. Wystarczyło mi wziąć do ręki książkę, która liczy niemal 450 stron i szybko ją przekartkować.

Oczywiście na przekartkowaniu się nie skończyło.

Renata Pawłowska pokazuje nam jezioro Garda, które pozwala cieszyć się klimatycznymi miasteczkami, licznymi szlakami pieszymi i rowerowymi, pięknymi willami oraz wspaniale utrzymanymi parkami i ogrodami. Ale przecież okolice jeziora Garda to nie tylko miejsca i budowle, których powstanie zawdzięczamy ludziom, to także wspaniałe krajobrazy, gaje cytrusowe, lasy, strumienie i wodospady.

Jak pisze autorka:

Moja przygoda z jeziorem Garda zaczęła się tak naprawdę od niechęci do niego, nigdy nie chciałam jeździć nad nie, bo uważałam, że to zbyt chętnie odwiedzanie przez przybyszów okolice. (…) Aż pewnego dnia przepadłam, w końcu uderzyła mnie jego niezwykłość.

R. Pawłowska, Jezioro Garda, Wydawnictwo Pascal, Bielsko-Biała 2023, s. 4-5.
Renata Pawłowska, Jezioro garda, wydawnictwo Pascal

Dla turystów i fotografów

W pierwszej części przewodnika Renata Pawłowska odpowiada na pytanie, dlaczego warto pojechać nad jezioro Garda. I od razu zachęca nas do tej podróży prezentując 20 interesujących faktów o jeziorze.

Druga część przewodnika – Zwiedzanie – ukazała mi, jak różne grupy turystów mogą zachwycać się okolicami jeziora.

Jeżeli poszukujesz plaż nad jeziorem, to autorka zaprowadzi cię w miejsca, w których dużo się dzieje, ale też wskaże małe zatoczki, które zapewnią więcej spokoju. Znajdziesz też wskazówki, jak dotrzeć na plaże przeznaczone dla czworonogów i ich opiekunów.

Z przewodnikiem Renaty Pawłowskiej dotrzesz do ukrytych wodospadów jeziora Garda, skorzystasz z term, a także zwiedzisz najciekawsze ogrody. Wśród tych ostatnich poznasz Giardino di Casa Biasi, Parco Giardino Sigurta czy tajemniczy Heller Garden w Gardone Riviera. Przy każdej z atrakcji znajdziesz wskazówki dotyczące czasu otwarcia oraz ceny biletów.

Miłośnicy wędrówek będą zadowoleni z opisów wybranych szlaków przez góry otaczające jezioro Garda. Trasy obejmują setki kilometrów, więc autorka dokonała wyboru tych szlaków, które uznała za najpiękniejsze. Mnie bardzo zaciekawił Sentiero Busatte-Tempesta, którego część prowadzi przez metalowe schody i podwieszane chodniki 200 m ponad taflą jeziora.

Sentiero Busatte-Tempesta, przewodnik Jezioro Garda, Renata Pawłowska

Okolice jeziora Garda to nie tylko górskie szlaki, ale również przepiękne klimatyczne miasteczka. Dlatego autorka poświęca im ponad 100 stron, zabierając nas m. in. do Malcesine, Brenzone sul Garda, Torri del Benaco czy Bardolino.

Miłośnicy fotografii i pięknych widoków dowiedzą się skąd jest najlepszy widok na jezioro Garda oraz jak znaleźć najbardziej instagramowe miejsca nad jeziorem.

Dodatkowo Renata Pawłowska zabiera nas w swoje ulubione miejsca takie, jak Punta San Vigillio, Campo di Brenzone czy Funivia Prada – Costabella.

W przewodniku znajdziesz też wskazówki, gdzie pojechać podczas wycieczki z dziećmi.

Jezioro Garda dla smakoszy

Osobna część przewodnika poświęcona jest jedzeniu.

Jezioro Garda, Renata Pawłowska

To tu można się przekonać, jakie bogactwo i różnorodność oferuje kuchnia gardańska. W dużej części to zróżnicowanie wynika z położenia jeziora, które leży na pograniczu trzech regionów, a w kuchni odnajdujemy wpływy z Tyrolu, Wenecji Euganejskiej i Lombardii.

W restauracjach nad Gardą możemy zamówić szczupaka w sosie (Luccio in salsa), risotto z winem Amarone czy Carne salada (wołowinę, która jest poddawana długiemu procesowi marynowania).

Renata Pawłowska prowadzi nas też do barów nad jeziorem, gdzie można popijać dobry aperitif, a także podaje sprawdzone adresy lokali oferujących dobre posiłki. Ponieważ turysta potrzebuje nie tylko jedzenia, ale też wrażeń, to w przewodniku znajdziemy adresy pięciu lokali z najlepszym widokiem.

Osobny rozdział – w części poświęconej jedzeniu – zajmują produkty lokalne: wina, oliwa z oliwek czy sery gardańskie. Te ostatnie najbardziej mnie zaskoczyły, bo nie zdawałem sobie sprawy, że w okolicy Gardy produkuje się wyśmienite sery.

I jeszcze więcej…

Ostatnią część stanowią propozycje wycieczek, jakie można odbyć mieszkając nad jeziorem Garda. Autorka proponuje znane kierunki takie, jak Werona, Bergamo lub Mediolan, ale podpowiada też mniej znane lub nieznane miejsca: wzgórza Valpolicelli, Park Wodospadów Moliny lub wspaniałe sanktuarium Madonna della Corona.

Bogato ilustrowany przewodnik „Jezioro Garda” można śmiało polecić osobom, które udają się po raz pierwszy nad Gardę oraz tym, którzy poszukują ciekawostek i inspiracji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *