Gino Coppedè i jego rzymska dzielnica cudów

Dzielnica Coppedè

Tropiąc rzymską architekturę pierwszej połowy XX wieku pojechałem zobaczyć Foro Italico oraz EUR. Trafiłem też do dzielnicy Coppedè (Quartiere Coppedè), której tak naprawdę nie ma. Taką nazwę nosi bowiem teren obejmujący plac i kilka uliczek w dzielnicy Trieste. Na tym właśnie obszarze stoją budynki zaprojektowane przez genialnego architekta Gino Coppedè.

Gino Coppedè

Gino Coppedè – mistrz genueńskich pałaców

Wprawdzie Gino Coppedè urodził się we Florencji (26 września 1866 roku), a budynki zbudowane według jego projektu można znaleźć w różnych włoskich miastach, to właśnie Genua rozsławiła tego architekta. Po ukończeniu studiów architektonicznych w Akademii Sztuk Pięknych (1891-1896) Coppedè zjął się przebudową dwóch pałaców w Padwie i Bolonii. Pierwszym dziełem, które przyniosło mu sławę był projekt i budowa zamku McKenzie w Genui. Budowę zamku zlecił mu w 1897 roku szkocki ubezpieczyciel, Evan Mackenzie, przedstawiciel firmy Lloyd’s w Genui i zamożny kolekcjoner sztuki. Zbudowany dla Mackenziego zamek stał się dla niego punktem wyjścia dla jego późniejszych, znaczących realizacji w Genui, Toskanii, Lombardii i Szwajcarii.

Uznany już architekt Coppedè otrzymał propozycję zaprojektowania dzielnicy, a dokładniej kwartału w Rzymie i realizował tam swoje pomysły w latach 1913-1927.

Dzielnica inna niż wszystkie

Kiedy wkraczamy do Quartiere Coppedè znajdujemy się w innym świecie, który trudno porównać ze znanymi budowlami czy projektami. Przywoływane porównania ze stylem Gaudiego są chybione, szufladkowanie budynków do secesji lub historyzmu też nie oddaje oryginalności projektów włoskiego architekta.

Wspaniały łuk nad ulicą wprowadza nas do dzielnicy Coppedè, a zawieszony w nim żyrandol z kutego żelaza przypomina, aby rozglądać się wokół i smakować detale.

Coppede - kuty żyrandol

Ulica za łukiem doprowadzi nas do Piazza Mincio. Po środku placu możemy podziwiać fontannę z żabami, która miała stanowić hołd Coppedè złożony Berniniemu.

Coppede - fontanna żab
Fontanna żab

Wokół placu znajdują się najciekawsze budunki dzielnicy. Pierwszy z nich to pałac pająka (Ragno), którego nazwa pochodzi od dekoracji nad drzwiami wejściowymi. Pająk jest symbolem pracowitości.

Coppede - złoty pająk
Coppede - wejście do pałacu Ragno
Wejście do pałacu Ragno

Drugim pałacem przy placu Mincio jest pałac bez nazwy, podobno nazywany przez jego mieszkańców Hospes Salve.

Coppede - pałac bez nazwy
Pałac bez nazwy
Coppede - pałac bez nazwy: detal
Pałac bez nazwy – żyrandol wewnątrz. Za nim fragment napisu Hospes Salve.

Najbardziej znanym budnynkiem dzielnicy jest tzw. Domek Wróżek (Villino delle Fate). To zespół trzech połączonych budynków, z pięknymi dekoracjami, wieżyczkami i malowidłami nawiązującymi do trzech miast: Florencji, Rzymu i Wenecji.

Coppede - Dom Wróżek
Dom Wróżek
Dom Wróżek - malowidło Florencja
Dom Wróżek – malowidło poświęcone Florencji

Comments

  1. Najbardziej spodobał mi się Dom Wróżek i Fontanna Żab. Nie zawsze w realnym świecie ma się okazję przenieść do krainy baśni. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *