Dwie Ojczyzny

Każdy cywilizowany człowiek ma dwie Ojczyzny – własną i Włochy. Ten aforyzm pióra Henryka Sienkiewicza wyjaśnia, dlaczego powstał blog ItalJarek. Od prawie 20 lat odwiedzam Italię prawie co roku, czasem kilka razy w roku. Kiedy przekraczam Alpy i zatrzymuję się na stacji benzynowej na espresso – wiem, że jestem u siebie. Gdy planuję kolejne wakacje, to nie zastanawiam się do jakiego kraju pojadę – wiem, że do Włoch – ale poszukuję miejsca, które opowie mi swoją historię. Historię, jakiej jeszcze nie znam.

Odwiedzając Italię i poznając jej dzieje, odkrywam często ślady Polaków na włoskiej ziemi i analogie między polską a włoską historią. Stąd na blogu znajdą się teksty pokazujące nici, jakie łączą Polskę i Italię:

  • miejsca, jakie odwiedzali słynni Polacy,
  • polskie cmentarze wojenne,
  • pola bitew, w jakich brali udział polscy żołnierze,
  • sylwetki Włochów, którzy ukochali Polskę lub wpłynęli na jej los,
  • inne polonika.

Nie obiecuję obiektywizmu w opisie odwiedzanych miejsc, ale opiszę to, co widziałem i zapamiętałem. Dlatego większość zdjęć ilustrujących teksty i zamieszczanych w galerii będzie mojego autorstwa. Podobnie zamieszczam jedynie recenzje tych książek, jakie przeczytałem.

I będę wracał do Italii jak najczęściej, zgadzając się w pełni z Anną Achmatową, która napisała: Włochy to sen, który wraca do końca życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *