Bolsena była celem moje podróży we wrześniu 2024 roku, ponieważ chciałem zobaczyć bazylikę św. Krystyny, znaną z tego, że była miejscem cudu eucharystycznego z 1263 roku.
Santa Cristina di Bolsena
Kościół pod wezwaniem św. Krystyny w Bolsenie został konsekrowany przez papieża Grzegorza VII w 1077 roku. Fasada została zamówiona przez papieża Leona X, a ukończona w latach 1492-1494 według projektu Francesco i Benedetto Buglionich. W obu portalach znajdują się lunety florenckich artystów wykonane w stylu della Robbia. Po lewej stronie fasady znajduje się późnobarokowe zewnętrzne wejście do Kaplicy Cudu Eucharystycznego.
Święta Krystyna z Bolseny
Cristina była córką prefekta cesarza Dioklecjana, imieniem Urban. Jedenastoletnia dziewczyna wyznawała wiarę chrześcijańską i z tego została zadenuncjowana przez własnego ojca cesarzowi. Skazana na śmierć miała zostać utopiona. Przywiązano jej do szyi duży kamień i wrzucono dziewczynę do jeziora. Zgodnie z tradycją kamień w cudowny sposób utrzymał się na powierzchni i pozwolił Cristinie bezpiecznie dotrzeć do brzegu. Kiedy dziewczynka postawiła stopy na płycie, która ją uratowała, ślady stóp pozostały odciśnięte na skale.
Aby dokonać egzekucji dziewczynę wrzucono do dołu pełnego węży, ale te zamiast ją gryźć, zaczęły lizać jej pot. Ostatecznie św. Krystyna zginęła z rąk łuczników przebita strzałami.
Ikonografia Przedstawia św. Krystynę z głównymi elementami jej męczeństwa: kamieniem przywiązanym do jej szyi, wężami i strzałami. W kalendarzu liturgicznym wspomnienie św. Krystyny z Bolseny przypada na 24 lipca.
Zgodnie z tradycją doczesne szczątki świętej Krystyny spoczywają w urnie w katedrze w Palermo, jednym z miast, którego jest współpatronką. Początkowo szczątki świętej umieszczono je w kościele w Bolsenie, ale w 1099 roku zostały skradzione przez dwóch francuskich pielgrzymów i ostatecznie trafiły do Palermo.
Katakumby św. Krystyny
Obok nagrobka św. Krystyny znajduje się zejście do katakumb, w której można zobaczyć wczesnochrześcijańskie pochówki. Wejście do katakumb jest płatne.
Wnętrze bazyliki
Wnętrze jest trójnawowe i jest ozdobione freskami z XIV do XVI wieku. W ołtarzu głównym znajduje się poliptyk (ok. 1450) autorstwa Sano di Pietro.
Na lewo od nawy głównej, przez marmurowy portal, wchodzi się do Kaplicy Cudu Eucharystycznego.
Kaplica Cudu Eucharystycznego
Cud eucharystyczny w Bolsenie
W 1263 r. z pielgrzymką do grobu Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Rzymie wyruszył z Pragi kapłan Piotr. Ksiądz ten żywił wątpliwości, co do dogmatu o przeistoczeniu hostii w Ciało Chrystusa. Pielgrzymując znanym pątniczym szlakiem, zatrzymał się w Bolsenie, by odprawić mszę św. przy grobie św. Krystyny.
Kiedy podczas mszy św. łamał zgodnie z rytem konsekrowaną Hostię, ta niespodzianie zaczęła krwawić. Krew sączyła się po jego palcach i spłynęła na białe płótno korporału. Ksiądz zawinął hostię w korporał i chciał powrócić do zakrystii. Wtedy kilka kropel krwi upadło na posadzkę. Piotr z Pragi zadrżał, krzyknął i stracił przytomność.
Ksiądz powiadomił o cudzie papieża Urban IV, który przebywał w w pobliskim Orvieto. Papież natychmiast wysłał na miejsce biskupa tego miasta, aby ten zweryfikował otrzymane informacje. Biskup potwierdził cudowną naturę wydarzenia.
Splamiony krwią korporał jest przechowywany obecnie w katedrze w Orvieto. Spośród pięciu kamieni posadzki, na które kapała krew z Hostii, jeden został podarowany w 1574 roku kościołowi parafialnemu w Porchiano del Monte, a pozostałe znajdują się w Bolsenie.
Ołtarz, przy którym miał miejsce cud zdemontowano i umieszczono w przedsionku kaplicy św. Krystyny.
Kiedy już obejrzałem dokładnie bazylikę św. Krystyny i pomodliłem w Kaplicy Cudu Eucharystycznego, to wyruszyłem w dalszą drogę śladami cudu – do Orvieto.