Bolsena – cud eucharystyczny w bazylice św. Krystyny

Bolsena - bazylika św. Krystyny

Bolsena była celem moje podróży we wrześniu 2024 roku, ponieważ chciałem zobaczyć bazylikę św. Krystyny, znaną z tego, że była miejscem cudu eucharystycznego z 1263 roku.

Santa Cristina di Bolsena

Bazylika Santa Cristina di Bolsena - fasada
Bazylika Santa Cristina di Bolsena – fasada.

Kościół pod wezwaniem św. Krystyny w Bolsenie został konsekrowany przez papieża Grzegorza VII w 1077 roku. Fasada została zamówiona przez papieża Leona X, a ukończona w latach 1492-1494 według projektu Francesco i Benedetto Buglionich. W obu portalach znajdują się lunety florenckich artystów wykonane w stylu della Robbia. Po lewej stronie fasady znajduje się późnobarokowe zewnętrzne wejście do Kaplicy Cudu Eucharystycznego.

Katedra w Bolsenie - majolika w lunecie portalu.

Święta Krystyna z Bolseny

Cristina była córką prefekta cesarza Dioklecjana, imieniem Urban. Jedenastoletnia dziewczyna wyznawała wiarę chrześcijańską i z tego została zadenuncjowana przez własnego ojca cesarzowi. Skazana na śmierć miała zostać utopiona. Przywiązano jej do szyi duży kamień i wrzucono dziewczynę do jeziora. Zgodnie z tradycją kamień w cudowny sposób utrzymał się na powierzchni i pozwolił Cristinie bezpiecznie dotrzeć do brzegu. Kiedy dziewczynka postawiła stopy na płycie, która ją uratowała, ślady stóp pozostały odciśnięte na skale.

Kamień z odciśniętymi śladami stóp św. Krystyny
Kamień z odciśniętymi śladami stóp św. Krystyny w kaplicy Cudu Eucharystycznego.

Aby dokonać egzekucji dziewczynę wrzucono do dołu pełnego węży, ale te zamiast ją gryźć, zaczęły lizać jej pot. Ostatecznie św. Krystyna zginęła z rąk łuczników przebita strzałami.

Ikonografia Przedstawia św. Krystynę z głównymi elementami jej męczeństwa: kamieniem przywiązanym do jej szyi, wężami i strzałami. W kalendarzu liturgicznym wspomnienie św. Krystyny z Bolseny przypada na 24 lipca.

Nagrobek św. Krystyny.
Nagrobek św. Krystyny, dzieło Benedetto Buglioniego.

Zgodnie z tradycją doczesne szczątki świętej Krystyny spoczywają w urnie w katedrze w Palermo, jednym z miast, którego jest współpatronką. Początkowo szczątki świętej umieszczono je w kościele w Bolsenie, ale w 1099 roku zostały skradzione przez dwóch francuskich pielgrzymów i ostatecznie trafiły do Palermo.

Katakumby św. Krystyny

Obok nagrobka św. Krystyny znajduje się zejście do katakumb, w której można zobaczyć wczesnochrześcijańskie pochówki. Wejście do katakumb jest płatne.

Wnętrze bazyliki

Bolsena - wnętrze bazyliki św. Krystyny

Wnętrze jest trójnawowe i jest ozdobione freskami z XIV do XVI wieku. W ołtarzu głównym znajduje się poliptyk (ok. 1450) autorstwa Sano di Pietro.

Poliptyk w ołtarzu głównym bazyliki.
Sano di Pietro, poliptyk w ołtarzu głównym bazyliki.

Na lewo od nawy głównej, przez marmurowy portal, wchodzi się do Kaplicy Cudu Eucharystycznego.

Kaplica Cudu Eucharystycznego

Cud eucharystyczny w Bolsenie

Cud eucharystyczny w Bolsenie

W 1263 r. z pielgrzymką do grobu Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Rzymie wyruszył z Pragi kapłan Piotr. Ksiądz ten żywił wątpliwości, co do dogmatu o przeistoczeniu hostii w Ciało Chrystusa. Pielgrzymując znanym pątniczym szlakiem, zatrzymał się w Bolsenie, by odprawić mszę św. przy grobie św. Krystyny.

Kiedy podczas mszy św. łamał zgodnie z rytem konsekrowaną Hostię, ta niespodzianie zaczęła krwawić. Krew sączyła się po jego palcach i spłynęła na białe płótno korporału. Ksiądz zawinął hostię w korporał i chciał powrócić do zakrystii. Wtedy kilka kropel krwi upadło na posadzkę. Piotr z Pragi zadrżał, krzyknął i stracił przytomność.

Ksiądz powiadomił o cudzie papieża Urban IV, który przebywał w w pobliskim Orvieto. Papież natychmiast wysłał na miejsce biskupa tego miasta, aby ten zweryfikował otrzymane informacje. Biskup potwierdził cudowną naturę wydarzenia.

Bolsena - kamienie z posadzki.
Bolsena, bazylika św. Krystyny. Kamienni świadkowie cudu eucharystycznego.

Splamiony krwią korporał jest przechowywany obecnie w katedrze w Orvieto. Spośród pięciu kamieni posadzki, na które kapała krew z Hostii, jeden został podarowany w 1574 roku kościołowi parafialnemu w Porchiano del Monte, a pozostałe znajdują się w Bolsenie.

Ołtarz, przy którym miał miejsce cud zdemontowano i umieszczono w przedsionku kaplicy św. Krystyny.

Ołtarz, przy którym miał miejsce cud .
Ołtarz, przy którym miał miejsce cud .

Kiedy już obejrzałem dokładnie bazylikę św. Krystyny i pomodliłem w Kaplicy Cudu Eucharystycznego, to wyruszyłem w dalszą drogę śladami cudu – do Orvieto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *