Brakowało mi tej książki. Kiedy chodziłem po Rzymie lub Florencji śladami Caravaggia, to brakowało mi opracowania zawierającego wszystkie działa mistrza. Już jest! Wydawnictwo Jedność przygotowało album, który zachwyca poziomem edytorskim i merytorycznym.
Profesor i kaznodzieja
Autorem książki „Tajemnice Caravaggia” jest ksiądz profesor Witold Kawecki – redemptorysta,
kierownik Katedry Dialogu Wiary z Kulturą UKSW, pisarz i człowiek mediów, dziennikarz i kulturoznawca. Jest autorem 30 książek i setek artykułów, współpracownikiem Polskiego Radia i TVP oraz innych środków społecznego przekazu. Za książkę Sztuka polska a Kościół dzisiaj
został nagrodzony Feniksem w kategorii sztuka. We wstępie do książki autor pisze:
Caravaggio fascynuje mnie od kilkudziesięciu lat. Wędrując po świecie, zawsze z drżeniem serca wyszukiwałem obrazy tego artysty, by móc je kontemplować na żywo. W ten sposób na przestrzeni wielu lat udało mi się obejrzeć prawie wszystkie jego dzieła. Twórczość ta w wyjątkowy sposób stała się częścią mojego życia. O Caravaggiu pisałem, wygłaszałem konferencje, prowadziłem prace naukowe, wykłady na uniwersytecie, a nawet rekolekcje w kościołach, posługując się jego obrazami. Zawsze spotykało się to z dużym zainteresowaniem audytorium. Ośmieliło mnie to do napisania o nim książki, którą właśnie prezentuję. Ma być ona próbą odkrycia licznych tajemnic Caravaggia dotyczących jego osobowości, życia i techniki malowania .
Dużo więcej niż album lub przewodnik
Książka Witolda Kaweckiego to wspaniały, ponad 400-stronicowy album zawierający opowieść o blisko 100 obrazach Caravaggia. Ale to więcej niż tylko album. Książka odkrywa przed nami tajemnice dzieł malarza. Możemy dowiedzieć się z niej, kim są bosonodzy pielgrzymi na obrazie przedstawiającym Matkę Boską z Loreto albo jakie postaci znajdują się na obrazie Niewiara Tomasza oraz w jaki kształt układają się ich głowy.
Pisząc „możemy się dowiedzieć” powinienem też napisać „możemy zobaczyć”, ponieważ książka zawiera wspaniałe, czytelne reprodukcje dzieł Caravaggia. Dodatkowo, przy każdej reprodukcji znajduje się informacja o miejscu eksponowania obrazu (lub przechowywania, jeśli znajduje się on w rękach prywatnych.
Towarzysząc malarzowi i jego dziełom
Autor prowadzi nas przez miejsca, w których żył i tworzył Caravaggio, poczynając od rodzinnej Lombardii, poprzez Rzym, Neapol, Maltę i Sycylię, aż do Porto Ercole, gdzie malarz zmarł w wieku zalednie 39 lat.
Rozdział „Rewolucje Caravaggia” opisuje jak malarz podchodził do portretowania osób i przedmiotów, jak podejmował tematyki nieobecne wcześniej w malarstwie i jak doszedł do niemal fotograficznej precyzji.
Osobne rozdziały są poświęcone sposobowi przedstawiania człowieka przez Caravaggia i obliczom Chrystusa na obrazach malarza. Ostatni rozdział jest odkrywaniem przyczyn niezwykłej popularności Caravaggia w XX i XXI wieku oraz jego naśladowcom i kontynuatorom.
Z albumem w drogę?
Ks. Witold Kawecki i Wydawnictwo Jedność podarowali nam książkę, którą można zabierać ze sobą tropiąc Caravaggia. W tekście odnajdziemy spisy obrazów znajdujących się w poszczególnych miastach. I tak przykładowo, na stronie 117 wymienione są 23 obrazy Caravaggia, jakie możemy obejrzeć w Rzymie (Przeczytaj o moich wędrówkach rzymskimi śladami malarza), na stronie 141 są dzieła znajdujące się w Neapolu, a na 159 – na Malcie. Te przydatne zestawienia są jednocześnie drobną usterką książki. Nie znajdują się w spisie treści, więc musimy kartkować album, aby je odnaleźć. Nie ma też zbiorczego indeksu dzieł Caravaggia.
Drobne usterki nie przesłaniają jednak wielkiej wartości książki, która obejmuje całość dorobku Caravaggia, odsłania przed nami tajemnice dzieł malarza i na koniec – jest dostępna w niewiarygodnie niskiej cenie, jak na pełnobarwny album w twardej oprawie z obwolutą wydany na papierze kredowym.
Witam, od niedawna interesuję się malarstwem Carravagia i chętnie zakupię tę książkę. Dziękuję za recenzję.