Rzym – kieszonkowcy w komunikacji miejskiej

Rzym komunikacja publiczna, kieszonkowcy

Kiedy odwiedziłem Rzym w maju, to zrobił na mnie negatywne wrażenie, choć to wciąż był ten sam Rzym z pięknymi zabytkami i pięknymi muzeami. Zatłoczona komunikacja, kieszonkowcy, namioty imigrantów pod mostami oraz narastający brud sprawiły, że zacząłem się zastanawiać, jak będą wyglądać podróże do Rzymu w 2025 – w Roku Świętym – pod względem bezpieczeństwa.

Szacuje się, że w 2025 roku Rzym może odwiedzić nawet 30-40 milionów turystów i pielgrzymów (w zwykłych latach jest to 15-20 milionów). Taka sytuacja spowoduje, że rozpocznie się prawdziwe polowanie na turystów – kieszonkowcy już czekają!

Rzym – plaga borseggiatori

Borseggiatori to po włosku kieszonkowcy, a w Rzymie są prawdziwą plagą. Działają w kolejkach do atrakcji turystycznych, w muzeach i w komunikacji publicznej. Nie wierzysz? Podam Ci dane z jednego dnia…

Rzym - plaga kieszonkowców
Źródło: Kieszonkowcy w Rzymie, efekt Polmetro: złodzieje przenoszą się do metra B (ilcorrieredellacitta.com)

Za RaiNews podaję kronikę dnia karabinierów:

W ciągu ostatnich kilku godzin karabinierzy aresztowali 17 osób, wszystkie poważnie podejrzane o kradzież, szczególnie w centrum, na dworcu Termini, w pobliżu barów czy muzeów, wszędzie tam, gdzie tworzą się kolejki.

Na przykład w Muzeach Watykańskich aresztowano dwóch mężczyzn i kobietę narodowości rumuńskiej, którzy podawali się za turystów i gdy stali w kolejce do prawdziwych turystów, weszli w posiadanie torebki z 230 euro, należącej do przewodnika. Na miejsce zdarzenia udali się agenci Jednostki Operacyjnej Compagnia di Roma San Pietro, którzy aresztowali trzech kieszonkowców.
W pobliżu Koloseum aresztowano również 41-letniego Algierczyka. Podczas gdy dwoje turystów było zajętych robieniem sobie selfie z Amfiteatrem Flawiuszów w tle, mężczyzna ukradł im walizki. Ścigany, aresztowany, a torby odzyskane i zwrócone.

Ponownie w Koloseum, na stacji metra, aresztowanych było 3 obywateli Ameryki Południowej, którzy ukradli telefon japońskiemu turyście.
Na Via dei Fori Imperiali ofiarą był angielski turysta, złodziejami były dwie 30-letnie Rumunki, a przedmiotem był portfel. Godzina druga się zatrzymała, nieuczciwie zdobyte zyski wróciły do ofiary.

Kobieta siedząca przy stoliku w barze, również pośrodku, straciła z oczu torbę, która została natychmiast skradziona przez dwóch przestępców. Pracownicy baru wezwali karabinierów, natychmiastowa i zdecydowana interwencja.

Podjęto jedynie próbę kradzieży portfela Norwegowi przebywającemu na wakacjach, w pobliżu stacji metra A na Piazzale Flaminio. Sprawca, 41-latek chilijskiego pochodzenia, został aresztowany.

Smartfon był łupem złodzieja w pobliżu Piazza Venezia: amerykański turysta położył go na ławce. On również został zauważony i zatrzymany przez karabinierów.
33-letni złodziej na przystanku metra b w Castro Pretorio był bardziej przedsiębiorczy: ukradł smartfon i ścigany przez karabinierów, zareagował popychając i uderzając wojskowych, aby uciec. To jednak nie wystarczyło: skradzione dobra zostały zatrzymane i odzyskane.
Próbę odzyskania portfela próbował turysta, który widział, jak paraduje w autobusie. Podczas pościgu za złodziejem, 21-latkiem peruwiańskiego pochodzenia, został zauważony przez karabinierów, którzy zablokowali ściganego i zwrócili ścigającemu nieuczciwie zdobyte zdobycze.

TGR, Tutto il borseggio minuto per minuto a Roma, RaiNews.it

Nadzieja w Polmetro

Poprawę bezpieczeństwa ma przynieść działanie policji Polmetro – wyspecjalizowana sekcja Policji Państwowej, tworzona ad hoc, która będzie odpowiedzialna za ochronę peronów i pociągów.

Policjanci w rzymskim metrze
Policjanci w rzymskim metrze (zdjęcie archiwalne) za Agenci specjalni do walki z kieszonkowcami i bójkami w metrze. Rząd wysyła Polmetro do Rzymu (romatoday.it)

Specjalni agenci do walki ze zjawiskiem gangów kieszonkowców mają działać w metrze. Minister spraw wewnętrznych Matteo Piantedosi ogłosił utworzenie wyspecjalizowanej sekcji Policji Państwowej, która będzie zajmować się bezpieczeństwem w rzymskim metrze. Będzie się nazywać „Polmetro” i będzie obecna również w Mediolanie i Neapolu

Decyzja ta została podjęta po długim okresie powtarzających się epizodów przemocy i kradzieży kieszonkowych, do których dochodzi w szczególności w stolicy i w stolicy Lombardii oraz walk między bandami kieszonkowców, do których doszło m. in. na stacji Barberini w Rzymie 14 lipca br.

Jak podaje rzymska prasa, na razie kieszonkowcy opuścili główną linię metra A i przenieśli się do linii B.

Pieniądze możesz też stracić w majestacie prawa, czyli Atac w ataku

Zatłoczone autobusy i uszkodzone urządzenia kasujące bilety w pojazdach rzymskiej komunikacji publicznej Atac mogą być przyczyną straty pieniędzy w majestacie prawa. Podczas mojego pobytu widziałem akcję funkcjonariuszy policji Atac w zatłoczonym autobusie, gdzie nie można było się przecisnąć do kasownika. Złapali jednorazowo ok. 10 turystów, a po zabraniu im dokumentów nie przyjmowali żadnych tłumaczeń, tylko wypisywali mandaty za przejazd bez biletu. Płacąc na miejscu kosztuje Cię to ok. 60 euro. Jeśli odmówisz zapłaty, to kwota znacznie wzrośnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *