Bolonia: Katarzyna de Vigri – zakonnica na tronie

Św. Katarzyna de Vigri - patronka Bolonii

Przebywając w Bolonii udałem się na via Tagliapietre, 23, aby w sanktuarium Bożego Ciała obejrzeć zakonnicę zasiadającą na tronie – a dokładniej, umieszczone na złotym tronie, zachowane do dzisiejszych czasów, nienaruszone ciało św. Katarzyny de Vigri.

Historia Santuario del Corpus Domini w Bolonii

22 lipca 1456 roku Katarzyna de Vigri założyła pierwszy w Bolonii klasztor sióstr klarysek. Stało się to impulsem do budowy kościoła na potrzeby zgromadzenia.

Santuario del Corpus Domini - Bolonia
Kościół Bożego Ciała w Bolonii – wnętrze.

Kościół Corpus Domini (Bożego Ciała), w którym znajduje się ciało św. Katarzyny Bolońskiej, został wzniesiony przez Nicolò Marchionne z Florencji i Francesco Fucci di Dozza. Jego budowa rozpoczęła się w 1475 roku, a zakończyła około 100 lat później. W 1687 roku wnętrze kościoła zostało przebudowane w stylu barokowym. Z tego okresu pochodzi obraz w ołtarzu głównym – Chrystus udzielający Komunii Apostołom, którego autorem jest Marcantonio Franceschini.

Marcantonio Franceschini, Chrystus udzielający komunii Apostołom
Marcantonio Franceschini, Chrystus udzielający Komunii Apostołom, ołtarz główny.

Obraz wywołał krytykę dogmatyków za niezwykłą obecność Judasza, nad którym unosi się diabeł, uciekającego na widok Chrystusa. Z lewej strony obrazu widzimy figurę św. Franciszka z Asyżu, a z prawej – św. Klary.

Wejście do kościoła Bożego Ciała. Bolonia
Renesansowy portal z terakoty zdobiący wejście do kościoła.

Fasada Kościoła pochodzi z XV wieku. Zdobi ją portal z terakoty, który wykonał Sperandio z Mantui.

5 października 1943 roku, kościół i klasztor zostały poważnie zniszczone przez alianckie bombardowania, ze względu na bliskość koszar Cialdini, uważanych za cel wojskowy. Sklepienia nawy i część ścian, które ją trzymały, zostały zniszczone, niszcząc barokowe dekoracje. Rozbity został również portal z terakoty. Portal został zrekonstruowany przez rzeźbiarza Giovanniego Viciniego.

Święta Katarzyna de Vigri

Katarzyna de Vigri (Catarina de Vigri) pochodziła z Bolonii, gdzie urodziła się 8 września 1413 r. Jej ojcem był Jan de Vigri, zamożny patrycjusz z Ferrary i profesor uniwersytetu w Padwie, doradca władcy Ferrary, markiza Mikołaja III d’Este.

Starannie wykształcona w zakresie literatury i sztuk pięknych Katarzyna, już jako dziesięciolatka znalazła się na dworze markiza i przez cztery lata była druhną jego córki, księżniczki Małgorzaty, aż do jej zamążpójścia. Posiadała liczne uzdolnienia artystyczne, m.in. malowała miniatury, komponowała i grała na violi, studiowała taniec, tworzyła poezję oraz hymny w języku włoskim i po łacinie.

Św. Katarzyna de Vigri
Santa Catarina de Vigri

Głęboko uduchowiona i bardzo pobożna postanowiła wstąpić do klasztoru klarysek. W zakonie była furtianką, praczką, kucharką i piekarką, a potem została mistrzynią nowicjatu. Prowadziła głębokie życie mistyczne, przeżywając liczne wizje – m.in. w 1431 r. Sądu Ostatecznego – i zmagając się również z demonami. W swojej autobiografii O siedmiorakiej zbroi ducha wzywała do przywdziania – przeciw zasadzkom szatana – zbroi Bożej.

W 1456 r. w Bolonii powstał klasztor Klarysek, którego została ksienią.

Katarzyna de Vigri zmarła 9 marca 1463 roku, w wieku niecałych 50 lat. Jej kanonizacja miała miejsce w 1712 roku. Św. Katarzyna Bolońska odbiera cześć jako patronka artystów, malarzy i rodzinnej Bolonii.

Kaplica św. Katarzyny Bolońskiej

Po śmierci Catariny de Vigri odnotowano liczne cuda. Podjęto więc decyzję o ekshumacji ciała i umieszczono je – w pozycji siedzącej na tronie, na którym zasiadała jako przełożona klasztoru.

Św. Katarzyna de VIgri
Św. Katarzyna de Vigri (kaplica w kościele Bożego Ciała w Bolonii).

Zamknięte w szklanym relikwiarzu, nienaruszone ciało świętej Katarzyny siedzi na zabytkowym tronie z pozłacanego drewna, pochodzącym z 1488 roku. Baldachim nad relikwiarzem jest podtrzymywany przez anioły. Obok tronu stoją dwa anioły patronujące muzyce, jeden z harfą, a drugi z lirą.

Santa Catarina
Relikwiarz z ciałem św. Katarzyny.

Wprawdzie wstęp do kaplicy św. Katarzyny Bolońskiej jest bezpłatny, ale warto dowiedzieć się o godziny otwarcia. Są one znacznie krótsze niż godziny, w jakich dostępny jest kościół Corpus Domini.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *